Fakty i opinie

Gorąca atmosfera na spotkaniu z władzami o plaży na Stogach

Najnowszy artukuł na ten temat

Mieszkańcy Nowego Portu obawiają się budowy ul. Nowej Wyzwolenia

W niewielkiej sali w BRG zgromadziło się ok. 100 osób.
W niewielkiej sali w BRG zgromadziło się ok. 100 osób. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

W poniedziałek po południu w Biurze Rozwoju Gdańska odbyło się spotkanie władz Gdańska, portu i radnych w sprawie przeznaczenia części plaży na Stogach zobacz na mapie Gdańska pod zabudowę portową. Przyszli też mieszkańcy. Spotkanie przebiegało w burzliwej atmosferze.Jak powinien rozwijać się port w Gdańsku?

zajmując plażę na Stogach 12%
budując m.in. pirsy w głąb zatoki 88%
zakończona Łącznie głosów: 2251
Przypomnijmy, że w przyszłym miesiącu gdańscy radni zajmą się uchwalaniem kluczowego dla rozwoju Gdańska dokumentu: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które będzie wytyczać te kierunki przez najbliższe 30 lat. O sprawie informowaliśmy już w ubiegły czwartek.

Mimo że prace nad dokumentem w Biurze Rozwoju Gdańska trwały trzy lata, to dopiero niedawno w mediach społecznościowych zaczęła się dyskusja o szczegółach zapisów w studium. Dotyczą one terenów plaży na Stogach, które miałby zagospodarować Port Gdańsk.

W planowanym do wprowadzenia studium jest obecnie zapis określający terenowe możliwości rozbudowy Portu, obejmujący łączny obszar 50 ha, podzielony na dwie działki. Jedna, ta najbardziej kontrowersyjna, o powierzchni 10 ha, znajduje się na obszarze plaży i wydm, niespełna 250 metrów od głównego wejścia na kąpielisko. Druga działka obejmuje obszar 40 ha lasu znajdującego się pomiędzy terminalem kontenerowym a centrum logistycznym.

W poniedziałek po południu w Biurze Rozwoju Gdańska odbyło się spotkanie w sprawie przeznaczenia części plaży na Stogach pod zabudowę portową. Władze Gdańska reprezentowali: Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska, a także Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Sprawą zainteresowało się tylko dwoje radnych - Beata Dunajewska (PO) i Łukasz Hamadyk (PiS). Zabrakło Lecha Kazimierczyka i Magdaleny Olek z PO, a także Jaromira Falandysza (PiS).

Przyszli nie tylko radni dzielnicy Stogi, ale także radni dzielnicy Przeróbka. W spotkaniu brało udział także ok. 50 mieszkańców, którzy sprzeciwiają się powiększaniu terenów portowych na Stogach.

Plany przeznaczenia terenów na Stogach.
Plany przeznaczenia terenów na Stogach. graf. Trojmiasto.pl

Mieszkańcy: rozbudowa portu to koniec plaży StogiMimo że port w najbliższym czasie nie zmierza rozbudowywać się w kierunku Stogów, to nowe plany w tej sprawie nie pozostawiają złudzeń.

- Dopuszczenie zmian w studium jest dla nas zagrożeniem. Po co iść w stronę Stogów, skoro i tak port nie ma planów rozbudowy na naszej plaży - mówiła Magdalena Wiszniewska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stogi.
Mieszkańcy Stogów twierdzą, że władze Gdańska skupiały ich uwagę na inwestycjach w dzielnicach, remoncie torów tramwajowych czy budowie basenu, a za ich plecami chce się przejąć plażę.

- W tej sprawie nie może być kompromisu. Dla miasta i portu liczy się tylko kasa, a nie ludzie. Zbliżenie portu do 250 m od głównego wejścia na plażę to koniec Stogi Plaża. Nikt nie będzie chciał wypoczywać w sąsiedztwie głośnego portu, gdzie niemal na plażę będzie wpływał ogromny kontenerowiec - mówi pani Marianna, mieszkanka Stogów.

Urzędnicy: studium to podkreślenie granic portuWładze Biura Rozwoju Gdańska przekonują, że przeznaczenie działek na plaży pod port w studium jest wierną kopią granic portu.

- W sprawie studium odbyło się ponad 90 spotkań, gdzie można było składać uwagi. Takie zastrzeżenia nie pojawiały się. 10 hektarów działki na plaży, które w studium trafia pod usługi portowe, to teren, który od zawsze leżał w granicach portu. Tę granicę może zmienić rozporządzeniem jedynie minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - zaznacza Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Urzędnicy podkreślali również, że studium to pewne wytyczne dla rozwoju miasta na czas 30 lat, które wcale nie muszą być zrealizowane.

Ekspert: populistyczne argumenty mieszkańcówWładze miasta poprosiły o pomoc eksperta, który zamiast przedstawić merytoryczne informacje, jedynie zaostrzył i tak gorącą dyskusję.

- Jeśli państwo chcą, to obie strony mogą wypracować kompromis, jednak nie można zrobić go wtedy, kiedy po jednej stronie jest kilkadziesiąt, proszę mi wybaczyć kolokwializm, napalonych osób nie wiadomo dlaczego. Trudno rozmawiać z tak populistycznymi argumentami - mówi prof. Henryk Ćwikliński, kierownik Katedry Polityki Gospodarczej Wydziału Ekonomii UG.
Trzeba tu podkreślić, że profesor jest zaangażowany politycznie. W wyborach w 2005 r. z ramienia Platformy Obywatelskiej bez powodzenia kandydował do Senatu. Jest też w komitecie poparcia Pawła Adamowicza.

Port: prezes jedno, wiceprezes doprecyzowujeW czwartek w naszym artykule Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk przyznał, że planują zagospodarowanie terenów, ponieważ rolą portu jest umożliwianie prowadzenia działalności kontrahentom, dostarczanie infrastruktury i tworzenie nowych - jeśli jest taka możliwość - obszarów, na których partnerzy mogą operować. Bez terenów na wschód od DCT optymalny rozwój portu będzie utrudniony.

Na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami władze portu przedstawiły przychylne mieszkańcom rozwiązanie.

- W najbliższych latach nie planujemy inwestycji na wschód - na plaży Stogi. Port myśli o realizacji portu centralnego, którego lokalizacja znajduje się na północ od Półwyspu Westerplatte - mówi Marcin Osowski, zastępca prezesa Portu Gdańsk.

Prezydent Gdańska: potrzebny pakt dla StogówKilka godzin przed spotkaniem z mieszkańcami w BRG prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił stworzenie paktu dla Stogów, który ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy uważają, że rozwój portu gdańskiego odbywa się ich kosztem.

- Rozbudowa portu nie ruszy za rok, czy dwa lata, ale być może za kilkanaście lat taki moment nastąpi i już dzisiaj trzeba rozpocząć dialog - przekonuje prezydent. - Do tej pory zarząd portu nie rozmawiał z mieszkańcami, musi się jednak tej sztuki nauczyć. Nie może uważać, że prezydent za nich coś załatwi. Nie ma takiej możliwości. Występuję tu w roli adwokata mieszkańców i będę bronił ich interesu, choć rozumiem rolę portu morskiego w życiu naszego miasta i kraju - mówi prezydent.
Ostateczną decyzję w sprawie rozbudowy terminalu kontenerowego podejmą w głosowaniu nad planami zagospodarowania przestrzennego radni Gdańska, którzy, zależnie od oceny sytuacji, mogą się jej sprzeciwić.

Opinie (413) ponad 20 zablokowanych

 • Najbardziej przerażające jest to, że Budyń spycha teraz winę na pis a jeszcze kupa ludzi mu wierzy

  Kto od kilkunastu lat zasiada w radzie nadzorczej Portu Gdańskiego jak nie Budyń? Z kim jak nie z władzami miasta (tymi samymi od 20 lat) port dokonuje jakichkolwiek ustaleń? Niczego nie wiedziano, o niczym nie słyszano?
  Niestety znając gdańskie realia, że wszystko jest już postanowione a teraz tylko próbuje się to dobrze "sprzedać" plebsowi. Budyń bredzi coś o "pakcie dla Stogów" snując farmazony jak to ze zwiększonych wpływów podatkowych sfinansuje remont chodnika. Nie dajmy się tanio kupić degradatorom miasta!!!
  Zobaczymy czy radni (większośc od Budynia) mają jeszcze jakieś resztki kręgosłupów i posłuchają woli mieszkańców czy też bez zmrużenia okiem zagłosują tak jak im pryncypał każe. Jest mała szansa, że może się postawią bo są teraz w roztrerce czy dalej stać wiernie przy Budyniu czy przy PO - nie wiedzą jeszcze kto im zagwarntuje stołek więc mogą się wahać i być nieprzewidywalni w swoich głosowaniach.

  • 454 69

 • )

  Szkoda będzie tej plaży,biznes wszędzie rozciąga macki..

  • 187 33

 • Kiedy

  Kiedy puste łby polityczne zdadza sobie sprawe z tego ze nie ludzi sa dla nic tylko oni dla ludzi. Dlaczego jeden z drugim nie pojawil sie na spotkaniu?

  • 201 13

 • Uuu...

  Czyżby Budyń poróżnił się z Tygrysem? No chyba, że to ich wspólna inwestycja i każdy swoje na tym ma zarobić.

  • 158 22

 • Taka plaże chcą zniszczyć i ukrócić ruch turystyczny. Chore. Turystyką Gdańsk żyje!

  • 233 30

 • Budować port, to przynosi pieniądze dla naszego miasta!

  • 78 242

 • Polacy to dziwny naród, wolą się opalać i narzekać niż zarabiać. Ciągle płacz, że państwo biedne, że w Niemczech to się zarabia. Tam już dawno tej plaży by nie było.

  • 68 263

 • Wytłumacz w jaki sposób to zniszczy ruch turystyczny w całym mieście?

  • 10 28

 • Dobrze że Gdynia stawia na ekologię i nie niszczy plaż przez takie inwestycje.

  • 17 10

 • no taki bezczelny jest,ale coraz mnie ludzi jemu wierzy

  • 47 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.