Fakty i opinie

stat

Gorąca dyskusja o nowym planie dla Kaczych Buków

Najnowszy artukuł na ten temat

Analizujemy projekt planu dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Mieszkanie Plus to jedna z inwestycji mieszkaniowych na Kaczych Bukach.
Mieszkanie Plus to jedna z inwestycji mieszkaniowych na Kaczych Bukach. mat. prasowe

Kilkadziesiąt osób pojawiło się na prezentacji nowego planu miejscowego dla Kaczych Buków w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Wśród poruszanych spraw była ingerencja w tereny zielone we wschodniej części terenu, która po zmianie planu straci rekreacyjny charakter oraz zwiększenie możliwości zabudowy wielorodzinnej w dzielnicy. Planiści odpowiadali, że zmiany są podyktowane rozwojem Kaczych Buków.Czy wiesz, jakie są plany wobec niezabudowanych terenów w twojej dzielnicy?

tak, w większości 30%
owszem, ale wyrywkowo 35%
nie, nie interesuję się tym 35%
zakończona Łącznie głosów: 317
Do zmian w obowiązującym od 2007 roku planie miejscowym na tym terenie Gdynia przystąpiła już w 2016 roku. Wiadomo było jednak, że plan zostanie uchwalony nie wcześniej niż w 2019 roku.

Mieszkańcy od początku lipca mogą zapoznać się z projektem nowego planu. Dyskusję na temat proponowanych rozwiązań planistycznych zapowiadaliśmy kilkanaście dni temu.

Urzędnicy wskazywali, że projekt nowego planu został przygotowany z powodu zmiany przebiegu Trasy Kaszubskiej oraz nowej ewidencji gruntów.

Podczas dyskusji publicznej, na którą przyszło kilkadziesiąt osób, planiści przyznali, że oprócz infrastruktury ważnym powodem były wnioski od właścicieli terenów w dzielnicy o zmianę planu, dotyczące rozszerzenia zabudowy mieszkaniowej.

Teren na Kaczych Bukach objęty projektem nowego planu
Teren na Kaczych Bukach objęty projektem nowego planu graf. Trojmiasto.pl
Zabierający głos mieszkańcy byli w przeważającej większości przeciwni tym zapisom, wskazując na niefortunny termin konsultacji prowadzonych w trakcie wakacji.

Mieszkańcy: nie chcemy zabudowy kosztem terenów zielonychNajwiększe kontrowersje pojawiły się przy okazji prezentowania pomysłów dla obejmującej ok. 5 hektarów wschodniej części dzielnicy zobacz na mapie Gdyni, gdzie obecnie jest teren zielony, jak mówią mieszkańcy - zasiedlany przez rzadkie gatunki ptaków.

Mieszkanie Plus w Gdyni


Po zmianach, zamiast proponowanego w poprzednim planie miejscowym terenu rekreacyjnego, będą mogły tam powstać budynki o wysokości do 21 metrów, w niedalekiej odległości od Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co zmieni charakter terenu.

- Przyjmujemy, że powstanie Trasa Kaszubska, ale nie przyjmujemy do wiadomości, że akurat tam powstaną nowe budynki wielorodzinne. Starsze osoby czekały 30 lat na nowy plan. Wcześniej nie mogli przeprowadzić remontu domu, a teraz po wniosku inwestorów zmienia się parametry budynków - to jeden z wielu głosów mieszkańców niezadowolonych z prezentowanego projektu planu.
Padały także pytania o infrastrukturę drogową oraz bezpieczeństwo pieszych przy potencjalnym wzroście liczby samochodów w dzielnicy i wpływ planowanych inwestycji na środowisko.

Planiści: będą tereny zielone i miejsce na szkołęPlaniści odpowiadali, że proponowane zmiany w dzielnicy wynikają z jej rozwoju, odnosząc się do zagospodarowania wschodniej części.

Mieszkańcy obawiają się, że nowy plan da zielone światło do ingerowania w tereny zielone w dzielnicy.
Mieszkańcy obawiają się, że nowy plan da zielone światło do ingerowania w tereny zielone w dzielnicy. fot. Andrzej/czytelnik Trojmiasto.pl
- Nastąpił wzrost znaczenia tej części dzielnicy. Obszar we wschodniej części na niewielkim fragmencie sąsiaduje z inną zabudową, dlatego uznaliśmy, że można ją zwiększyć. Wysokość budynków nie będzie większa niż otaczający teren drzewostan ani nie będzie miała wpływu na inne budynki - odpowiadali.

Trasa Kaszubska: kiedy budowa?


Tłumaczyli, że na osiedlu pozostaną w dużej części - pomiędzy budynkami - tereny zielone. Pozostawiono też miejsce na szkołę.

Według urzędników nowa zabudowa sprawi, że liczba mieszkańców Kaczych Buków zwiększy się do 8 tys. osób. Zdaniem mieszkańców będzie to ponad 10 tysięcy.

Z projektem planu można zapoznać się na stronie internetowej miasta. Uwagi do planu można składać do 6 sierpnia 2019 roku.

Wielki Kack: kupno i wynajem mieszkania

3 POKOJOWE FIKAKOWO
2 100 zł
Gdynia Wielki Kack
3 POKOJOWE FIKAKOWO
 Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni
418 000 zł
GDYNIA WIELKI KACK
Mieszkanie Fikakowo
1 500 zł
Gdynia Fikakowo
Mieszkanie Fikakowo