• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Opóźnienia wypłat środków za goszczenie uchodźców

Aleksandra Nietopiel
22 czerwca 2022, godz. 16:00 
Opinie (343)
Mieszkańcy Trójmiasta, którzy przyjęli do siebie uchodźców z Ukrainy i którzy złożyli wniosek o wsparcie, muszą poczekać na wypłatę świadczenia.  Mieszkańcy Trójmiasta, którzy przyjęli do siebie uchodźców z Ukrainy i którzy złożyli wniosek o wsparcie, muszą poczekać na wypłatę świadczenia.

Są opóźnienia w wypłatach dla mieszkańców, którzy zapewniają schronienie uchodźcom z Ukrainy. Pieniądze, 40 zł na osobę za dzień pobytu, są wsparciem dla mieszkańców i podmiotów w utrzymaniu wojennych uciekinierów.Czy pieniądze na wsparcie opiekunów uchodźców są wystarczające:

- Pieniądze, które do tej pory otrzymałem, dawałem osobom, które u mnie mieszkają. Zwykle środki wypłacane były po trzech tygodniach od złożenia wniosku. Ostatni taki formularz złożyłem 19 maja. I nic. Po miesiącu zadzwoniłem zapytać, co się dzieje. W Gdańskim Centrum Świadczeń usłyszałem, że urzędnicy są zawaleni pracą. Nikt o tym wcześniej nie poinformował - mówi pan Łukasz, który pomaga dwójce uchodźców.
Dla osób, które skrupulatnie planują wydatki, takie opóźnienie to duży problem.

40 zł na uchodźcę. Jest zamieszanie z obsługą wniosków

Ponad połowa złożonych wniosków w kolejce do realizacjiWypłatą środków w Gdańsku zajmuje się Gdańskie Centrum Świadczeń, do którego wpłynęło 5 820 wniosków o wsparcie na udzielenie schronienia i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Obejmują one 18 337 osób, a ich wartość to ok. 27 mln. zł. GCŚ zrealizował 2 030 wniosków na prawie 7,7 mln zł.

Miasto czeka na pieniądze od wojewodyJak informuje Patryk Rosiński z biura prasowego gdańskiego magistratu, GCS jest przygotowane do wypłaty kolejnych świadczeń.

- Obecnie Centrum czeka na środki finansowe z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do tej pory złożono zapotrzebowanie na kwotę 25,5 mln zł. Otrzymaliśmy 7,7 mln zł, które zostały już wypłacone. Zweryfikowane zostały już kolejne wnioski, które zrealizowane zostaną niezwłocznie po otrzymaniu następnej transzy środków. Pojawiły się sygnały, że może to nastąpić w ciągu najbliższych dni - zaznacza Rosiński.
Opóźnienia w wypłacie pieniędzy przez GCŚ wynikają też z nowego obowiązku nałożonego na samorządy, które muszą rejestrować dane w systemie "Źródło". Procedura okazała się czasochłonna, co wydłuża cały proces. Wymagany jest też PESEL od obywateli Ukrainy.

W Gdańsku wnioski przyjmuje Gdańskie Centrum Świadczeń. W Gdańsku wnioski przyjmuje Gdańskie Centrum Świadczeń.

W Gdyni na rozpatrzenie czeka 800 wniosków- Przyjęliśmy 3 036 wniosków o świadczenia za zakwaterowanie. Rozpatrzyliśmy 2 236 wniosków o zakwaterowanie na kwotę 9 mln 479 tys. 600 zł (na 7 013 zakwaterowanych obywateli UKR). Wypłaciliśmy 1 366 świadczeń o zakwaterowanie na kwotę 5 mln 998 tys. 720 zł - przekazała Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prasowa Urząd Miasta Gdyni.

W Sopocie większość przyznanych środków już wypłaconoDo Urzędu Miasta Sopotu wpłynęło do tej pory 451 wniosków w sprawie świadczenia. Nie ma opóźnień w wypłatach.

- Wnioski te obejmują 56 786 osobodni (2 mln 271 tys. 440 zł). Większość została już wypłacona, pozostałe są przygotowywane do wypłaty. W Urzędzie Miasta Sopotu wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Zdarzają się niewielkie opóźnienia, które wynikają z konieczności dodatkowej weryfikacji wniosków w systemie ogólnopolskim - poinformował Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

Wsparcie przedłużone z 60 do 120 dniWsparcie w wysokości 40 zł dziennie dla osób i podmiotów, które na własny koszt zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Polski. Początkowo okres wsparcia wynosił 60 dni, ale po nowelizacji specustawy z 27 kwietnia wydłużono go o kolejne 60. Pojawił się też warunek posiadania numeru PESEL przez obywatela Ukrainy.

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (343)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane