• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gotowy projekt pomnika Tadeusza Wendy w Gdyni

Patryk Szczerba
6 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Tak będzie wyglądał pomnik Tadeusza Wendy w Gdyni. Tak będzie wyglądał pomnik Tadeusza Wendy w Gdyni.

Postać Tadeusza Wendy roztaczającego wizję gdyńskiego portu - to główne przesłanie pomnika budowniczego portu, który za rok, we wrześniu, stanie na ostrodze wychodzącej z Nabrzeża Kutrowego w Basenie Prezydenta zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Figurę stworzą artyści z Torunia.



Czy upamiętnienie historycznych postaci poprzez pomniki to dobry pomysł?

O konkursie na koncepcję pomnika budowniczego portu informowaliśmy w lipcu. Miasto zdecydowało się uhonorować Tadeusza Wendę, wykorzystując do tego przypadającą w przyszłym roku 70. rocznicę jego śmierci.

Wnuczka Tadeusza Wendy wśród oceniających

- Uznaliśmy, że to dobry moment, by upamiętnić go pomnikiem. Planujemy figuralną rzeźbę o wysokości 4 metrów. Projekt i budowa będą sfinansowane z budżetu miasta - zapowiadał latem Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Na konkurs wpłynęło 10 prac. Sąd konkursowy pracował pod przewodnictwem prof. Wiesława Koronowskiego, kierownika Pracowni Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W ocenie uczestniczyła też m.in. wnuczka Tadeusza Wendy - Hanna Wenda-Uszyńska.

Roztaczający wizję portu

Główną nagrodę zdobył projekt toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera. Zgodnie z pomysłem artysty Tadeusz Wenda zostanie przedstawiony w momencie roztaczania wizji przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku ma trzymać zwoje map, plansz sytuacyjnych, rysunków technicznych i dokumentacji przedstawiających koncepcję swojego dzieła. Lewą ręką zaś będzie wskazywać w kierunku obecnego nabrzeża.

- Chciałem uchwycić postać Tadeusza Wendy w pozie odbiegającej od klasycznych wyobrażeń i przez to nadać pomnikowi trochę "życia". Poza tym postać jest nad wodą, więc istotne było również zwrócenie uwagi na takie elementy wiatr, który mam nadzieję będzie symbolicznie finalnie widoczny w rzeźbie - opowiada autor zwycięskiej pracy.
  • II miejsce i 20 tys. zł zdobyli artysta rzeźbiarz Sławomir Micek i wykonawca: GZUT ODLEWNIA.
  • Oceniający docenili też zespół w składzie Michał Pronobis i Art. Odlewnictwo Jacek Guzera, przyznając grupie III miejsce.
- Laureat pierwszego miejsca otrzyma 25 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji, w trybie zamówienia z wolnej ręki, do wykonania wszystkich usług związanych w budową pomnika. Wykonawca będzie musiał uwzględnić zalecenia Sądu Konkursowego. Ostatecznie wykonany pomnik może jedynie nieznacznie różnić się od projektu - tłumaczy Dorota Nelke z Urzędu Miasta w Gdyni.
Prośby o pomnik od lat

Przypomnijmy, że o dodatkowe uhonorowanie głównego projektanta i kierownika budowy portu w Gdyni, inżyniera Tadeusza Wendy, mieszkańcy prosili władze od lat.

W 2012 roku do władz miasta trafiła nawet rekomendacja, którą podpisali m.in. Lech Wałęsa, Leszek Miller, posłowie i europosłowie z okręgu gdyńskiego, przedstawiciele zarządu portu i dowództwa Marynarki Wojennej, a także członkowie rad dzielnic i reprezentanci gdyńskich szkół. Wówczas przeszła jednak ona bez echa.

Rozgorzała też wówczas dyskusja, gdzie powinien stanąć pomnik. Radni PiS wskazywali na skwer Kościuszki, zaś inicjatorzy woleli pirs dalmorowski w najstarszej części portu.

Przez lata na dyskusjach się kończyło, jednak w tym roku radni zmienili plan zagospodarowania rejonu Molo Rybackiego, by na proponowanym kilka lat temu miejscu pomnik mógł stanąć bez przeszkód formalnych.

Miejscem upamiętnienia budowniczego portu będzie ostroga wychodząca z Nabrzeża Kutrowego na południe zobacz na mapie Gdyni, w głąb Basenu Prezydenta.

Tadeusz Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. W 1890 roku ukończył studia w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i przez 10 lat pracował przy projektowaniu i budowie linii kolejowych w różnych częściach Imperium Rosyjskiego. Następne 15 lat spędził kierując rozbudową portów morskich na Bałtyku.

Do Polski powrócił w 1915 roku. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości rozpoczął pracę w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, jako kierownik Wydziału Budowy Portów.

Od 1920 roku pracował nad projektem budowy przez Polskę własnego portu. Wszystkie kluczowe zadania - od wyboru lokalizacji, poprzez zaprojektowanie, budowę i rozwój portu w Gdyni, były dziełem Tadeusza Wendy. Kiedy odchodził w stan spoczynku w 1937 roku, Gdynia była najnowocześniejszym i drugim pod względem przeładunków portem na Bałtyku.

Zmarł 8 września 1948 roku w Komorowie.

Miejsca

Opinie (110)

  • Proszę...... (1)

    Proszę piszcie artykuły o Gdyni jak już coś zostanie zrealizowane. Te plany...... te tytuły już za kilka lat.....itp itd..... żenada.... Polanka Redłowska...... Sanatorium Orłowo........ lotnisko w Kosakowie........Park centralny........Pekiny....... Meksyki......... plany.....wizje....... po co ? widać, że to miasto za Wojtka stanęło.

    • 11 0

    • Wtedy nie byłoby artykułów o Gdyni ;)

      • 0 0

  • Pomnik (1)

    inż. Tadeusza Wendy powinien być zdecydowanie bardziej okazały i stanąć np. na osi Skweru Kościuszki a nie na pirsie wychodzącym z Nabrzeża Kutrowego. Skończmy z chowaniem pomników "po kątach " tak jak to miało miejsce z postumentem marszałka J. Piłsudskiego czy płk. R. Kuklińskiego.

    • 6 0

    • ona zdrajce. Kaczynski psia mac ma stac na skwerze!

      • 0 0

  • Stawiać pomnik dla człowieka, którego dzieło właśnie równa się z ziemią. Szczyt buractwa. Spędziłem tydzień w Gdyni, smutne patrzyło się na praktycznie "martwy" port. Gdynianie nie dajcie pluć sobie w twarz, wywieźcie szczura i jego ekipę na taczkach.

    • 9 0

  • czytam i nie wierzę .czy wasze nogi przekroczyły progi szkoły , czy tylko na religię przychodziliście? co będzie w szkołach po dobrej zmianie? jakie orły wyfruną ? bo po gimnazjach to widać . kończyłem edukację za tej obrzydliwej komuny ale nawet wtedy nauczyciele wpajali żeby nie być chamem a jak już to z klasą. większość wpisów jest tak prostacka i tępa i trudno uwierzyć że pisali to ludzie których pisania nauczył windows a leczy doktor google .idźcie do prawdziwego specjalisty lub terapeuty internet nie da rady. gdynie zostawcie w spokoju , jest tyle miejsc gdzie kwitnie podobna myśl tu nie wspomnę żeby nie obrazić normalnych ludzi przeprowadźcie się i nie rozmnażajcie bo już starczy .

    • 1 5

  • wyglonda jak by od pasa w dol byl goly

    • 0 1

  • Zamiast kolejnych pomników - nowoczesne fontanny

    Po co nam kolejne pomniki? Będziecie tam stać u się modlić??? Pieniądze wyrzucone w błoto. Niech znajdzie się sponsor, który postawi ten pomnik, jeśli jest niezbędny. Na placu Kaszubskim zrobili jakiś mały saturator, zamiast zrobi porządną, świecącą fontannę, przy której ludzie będą z chęcią się spotykać. Nawet Wejherowo ma przepiękne fontanny w parku, a w Gdyni park przy Alei Topolowej świeci pustkami ... A tam mogłyby powstać grające, świetlane fontanny.

    • 2 2

  • Kto wie kiedy Karnosia z Sopot wyrzuca

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane