Fakty i opinie

Grający wieżowiec we Wrzeszczu

felieton w trojmiasto.pl

Najnowszy artukuł na ten temat

Najwyższe współczesne budynki Trójmiasta

"Śpiewający wieżowiec" we Wrzeszczu

Autorem nagrania jest 24plreporter, użytkownik youtube.com.


Czy najwyższy wieżowiec Gdańska podczas wichury zamienia się w wielki gwizdek? Wietrzny weekend potwierdził, że ta informacja nie jest wyssana z palca, a budynek faktycznie gwiżdże przy silnych podmuchach - pisze Krzysztof Koprowski.Czy słyszałeś(aś) gwizd wieżowca Neptun we Wrzeszczu?

tak, wielokrotnie podczas większych porywów wiatru 31%
nie, ale słyszałem o tym od innych 17%
nie, nawet nie sądziłem(am), że ten budynek może hałasować 52%
zakończona Łącznie głosów: 1135
O tym, że wieżowiec Neptun we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska "hałasuje" podczas podmuchów wiatru, pisali do nas kilkukrotnie czytelnicy. Wiele podobnych komentarzy można znaleźć też pod artykułami poświęconymi tej inwestycji.

Próbując zbadać tę tezę, starałem się przy każdej większej wichurze chociaż na chwilę zjawić się pod Neptunem. Jednak nigdy nie udało mi się usłyszeć specyficznego, jak to określają nasi czytelnicy, "gwizdu", "wycia" czy "śpiewu".

Zapewne wciąż traktowałbym tę pogłoskę na równi z plotkami o rzekomym osiadaniu Sea Towers podczas budowy, które tylko połączono, by nie runęły (wystarczyło spojrzeć na wizualizacje, by obalić tę plotkę) czy porywaniu dzieci w hipermarketach, gdyby nie ostatnia, piątkowo-sobotnia wichura, która dała o sobie znać na Pomorzu.

Zobacz także: wiatr przewrócił 60-metrowy maszt telekomunikacyjny

Gdy szedłem deptakiem-ulicą Czarnieckiego zobacz na mapie Gdańska (w linii prostej od Neptuna ok. 500-600 metrów), w pewnym momencie dotarł do mnie przenikliwy, wysoki dźwięk, który można określić czymś między gwizdem na palcach a bardzo długim sygnałem dawanym gwizdkiem przez pracowników kolei. Dźwięk ten był słyszalny przy każdym większym podmuchu wiatru. Niestety jednocześnie podmuchy wiatru całkowicie zakłócały ten charakterystyczny dźwięk przy próbie nagranie go telefonem czy aparatem fotograficznym.

Mimo fatalnej pogody, postanowiłem sprawdzić, czy faktycznie dźwięk ten może pochodzić od wrzeszczańskiego wieżowca. Skręciłem więc w ulicę Zator-Przytockiego zobacz na mapie Gdańska. Tutaj dźwięk ustał, ale wystarczyło dojść do skrzyżowania z ul. Konopnickiej zobacz na mapie Gdańska, by znów usłyszeć "koncert" w wykonaniu Neptuna.

Gdy dotarłem na podwórze i zaplecze Neptuna zobacz na mapie Gdańska, nie miałem już wątpliwości: Neptun faktycznie hałasuje! Każdy podmuch wiatru wywoływał wycie szklanego wieżowca.

Jak łatwo zgadnąć, wszystko zależy od miejsca obserwacji (czy raczej nasłuchu) i kierunku, z którego wieje wiatr. Przechodząc na plac przy dawnym Cristalu zobacz na mapie Gdańska czy pod dworzec we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska, nie dane było usłyszeć dźwięku wytwarzanego przez wieżowiec. Trudno usłyszeć go też na al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska, gdzie dominuje hałas samochodów.

Co może być źródłem hałasu w budynku? Być może odpowiadają za niego charakterystyczne wcięcia w bryle, a może szklana elewacja poprzecinana prostopadłymi do tafli szkła "żyletkami"? Trudno to ocenić, stojąc przed budynkiem i obserwując jego architekturę wyłącznie ludzkim okiem.

Niewątpliwie jednak Neptun jest niezwykłym w skali kraju, "grającym wieżowcem".

Oficjalnie otwarcie budynku w marcu 2014 r.

Widok z żurawia na placu budowy Centrum Biurowego Neptun we wrześniu 2012 r.

Opinie (269) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.