Fakty i opinie

Grillowanie na balkonie. "Wolność, Tomku, w swoim domku" nie obowiązuje

Grill na balkonie to dla jednych zabawa - dla drugich uciążliwość. Strażacy ostrzegają, że taka impreza może zakończyć się pożarem.
Grill na balkonie to dla jednych zabawa - dla drugich uciążliwość. Strażacy ostrzegają, że taka impreza może zakończyć się pożarem. fit. gasparij/123RF

Sąsiad namiętnie grilluje na balkonie - na nic zdają się nasze prośby - i nie chodzi tylko o uciążliwe zapachy, ale też bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zastanawiam się, czy to w ogóle legalne - napisał do nas pan Stanisław z Gdańska. Jak się okazuje - wątpliwości naszego czytelnika w sprawie urządzania "rusztu za oknem" są zasadne - zabraniają tego bowiem regulaminy niektórych trójmiejskich spółdzielni mieszkaniowych, przed takimi imprezami ostrzegają także strażacy.Czy urządził(a)byś grilla na balkonie?

tak, grilluję w ten sposób regularnie 14%
tak, ale tylko po upewnieniu się, że sąsiadom to nie przeszkadza 13%
nie, uważam, że to niebezpieczne i egoistyczne 42%
nie, bo grillowanie na balkonie to żadna zabawa 31%
zakończona Łącznie głosów: 4197
Kiedy pogoda nie rozpieszcza, a ty już zdążyłeś zaprosić znajomych na grilla, rozwiązaniem wydaje się być rozpalenie pod rusztem na balkonie. Co jednak dla jednych jest początkiem dobrej zabawy - dla drugich może być prawdziwym utrapieniem.

W takiej sytuacji znalazł się pan Stanisław z Gdańska. Jak relacjonuje nasz czytelnik, jego sąsiad latem regularnie rozpala grilla na balkonie.

- I nie jest to jakiś ogromny taras, a balkonik w bloku, na którym zmieszczą się może trzy szczupłe osoby. W efekcie wszyscy sąsiedzi mogą raczyć się aromatem specjałów, przyrządzanych "pod praniem". Ja jednak obawiam się, że taka impreza zakończy się pożarem - podkreśla nasz rozmówca.

Jak Kargul z Pawlakiem, czyli muzyk za ścianąProblem, na który zwraca uwagę gdańszczanin, jest jednak szerszy i może dotyczyć całego Trójmiasta. O to, czy można grillować na balkonie, spytaliśmy więc w wybranych spółdzielniach mieszkaniowych, położonych na terenie Gdyni, Gdańska i Sopotu.

Spółdzielnie mówią "nie" grillowaniu na balkonie- Na szczęście nie mamy z grillowaniem na balkonach problemu. Mieszkańcy nie występowali z tego typu pomysłami. Gdyby się pojawiły, jest to absolutnie niedopuszczalne ze względu na uciążliwości dla sąsiadów oraz ze względu na zagrożenie zabrudzenia elewacji lub płyty balkonu ponad balkonem, na którym używany byłby grill - informuje Ewa Biniecka, prezes zarządu Sopockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Grill na balkonie to dla jednych zabawa - dla drugich uciążliwość. Strażacy ostrzegają, że taka impreza może zakończyć się pożarem.
Grill na balkonie to dla jednych zabawa - dla drugich uciążliwość. Strażacy ostrzegają, że taka impreza może zakończyć się pożarem. Slawomir Gawryluk/123.com
Aleksander Bartczak z Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podkreśla, że zakaz grillowania na balkonie wpisano w regulaminach porządku domowego, uchwalonych przez Rady Osiedli Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Podobnie sytuacja wygląda w gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Młyniec. Również i tu - zgodnie z regulaminem - zabronione jest grillowane na balkonach, loggiach i tarasach.

Grill na balkonie może odbić się czkawkąPrzed taką formą spędzania wolnego czasu ostrzegają także strażacy. Wiele budynków pod warstwą tynku ocieplonych jest bowiem styropianem - pechowa iskra może więc doprowadzić do pożaru.

- Nie powinno się grillować na balkonach przydomowych na grillach gazowych czy na węgiel - jest to zabronione - mówi mł. bryg. Łukasz Płusa z pomorskiej straży pożarnej.

Sąsiad sąsiadowi wilkiem - czyli co uprzykrza nam życieNagminne "balkonowe grillowanie" może zakończyć się także mandatem, wystawionym przez policję czy straż miejską.

Na koniec warto przypomnieć, że jak dowodził Aleksander Fredro w wierszu o Pawle i Gawle, zasada "wolnoć, Tomku, w swoim domku" nie sprzyja budowaniu dobrych relacji z sąsiadami.

Grilla rozpalić można na działce. Ogródki na sprzedaż w Trójmieście:

Opinie (422) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Jest rozwiązanie...

  Proponuję grill elektryczny. Oczywiście nie jest to to samo co tradycyjny...ale bezpieczny i brak dymu który każdemu przeszkadza

  • 181 50

 • Tylko dzbany grillują na balkonach i w ogródkach przy blokach

  • 374 53

 • i to samo jest z paleniem papierosów na balkonie .....

  ...ludzie po prostu nie mają kultury

  • 345 54

 • Ja grilluje na grillu elektrycznym

  Siedzimy sobie 4 osoby wygodnie, piwko zimne itd. Jest przyjemnie.
  Balkon jest duzy, 1p., zadaszony przez balkon wyzej, wiec nawet deszcz nie przeszkadza, chyba, ze wiatr zacina.
  Nigdy nie bylo zadnych skarg. Niektorzy sasiedzi tez tak robia.

  • 83 125

 • na elektryku można, więc imitacja grilla też jest dobra

  • 45 45

 • bo w Polsce ludzie homoSOViETicus nie nauczyli się tego że Własność Prywatna jest święta

  ... i nikomu nic do tego, co kto sobie na prywatnym terenie ... oknie czy balkonie robi!

  • 18 52

 • W swoim domku obowiązuje, mieszkanie to część wspólnoty.

  • 72 15

 • słoi bez kultury coraz więcej

  u mnie nowi lokatorzy wystawiają śmieci i buty na klatkę schodową...

  • 223 17

 • Dlaczego nie ma nic w artykule o grillu elektrycznym?

  Używam takiego na balkonie i nikomu nic do tego .

  • 60 84

 • Grill na balkonie, buty i śmieci na klatce - wieś tańczy i śpiewa

  • 293 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.