• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hali Olivia stuknęło pół wieku

Michał Brancewicz
16 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (136)
Wnętrza budowanej Hali Olivia na pół roku przed otwarciem. Wnętrza budowanej Hali Olivia na pół roku przed otwarciem.

Mogła powstać na placu Zebrań LudowychMapka albo za pomnikiem-czołgiem przy al. ZwycięstwaMapka, ale ostatecznie wybór padł na OliwęMapka. Miała nazywać się Balton, Korab, Neptun, Stoczniowiec, Jantar, Lodmor, Tormor, ale wybrano nazwę Olivia. Z okazji otwarcia hali, 16 grudnia 1972 r., odbył się pokaz jazdy figurowej na lodzie i towarzyski mecz hokeja Stoczniowiec Gdańsk - Polonia Bydgoszcz.W Hali Olivia bywałe(a)ś najczęściej na:

Chciałoby się napisać, że charakterystyczny budynek hali od 50 lat strzeże wjazdu do Oliwy, ale prawda jest taka, że granica dzielnicy zaczyna się kilkaset metrów wcześniej, na wysokości wiaduktu PKMMapka nad al. Grunwaldzką.

Nie zmienia to faktu, że przez dekady, gdy nad Oliwą nie górowały jeszcze szklane biurowce, hala była jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji w tej części Gdańska.

46 projektów hali w konkursieDecyzja o budowie sztucznego lodowiska w całkowicie krytej hali zapadła pod koniec 1961 r. W pierwszej kolejności rozważano, by postawić ją na placu Zebrań Ludowych, potem za pomnikiem-czołgiem. Pierwszą odrzucono wobec planów rozbudowy wiaduktu Błędnik, a drugą - ponieważ planowano poszerzenie al. Zwycięstwa.

Pod koniec 1962 r. zdecydowano, że hala powstanie w Oliwie.

Na konkurs architektoniczny wpłynęło 46 prac. Co ciekawe, przyznano dwie różnorzędne nagrody, obie zespołom projektantów z Warszawy.

Do realizacji skierowano projekt, który wyszedł spod deski kreślarskiej inż. arch. Macieja Gintowta, Macieja Krasińskiego i Witolda Sigalinowa.

Hala Olivia, jeszcze wówczas bez tej nazwy, ale już z widoczną charakterystyczną bryłą. Rok 1971. Hala Olivia, jeszcze wówczas bez tej nazwy, ale już z widoczną charakterystyczną bryłą. Rok 1971.
Budowa hali ruszyła w marcu 1966 r. W trakcie trwania prac obiekt został przekazany pod zarząd Robotniczemu Klubowi Sportowemu "Stoczniowiec"

280 propozycji nazwy dla haliRKS ogłosił jesienią 1972 r. konkurs na nazwę obiektu. Wpłynęło aż 280 propozycji, z czego do finału zakwalifikowano 8: Balton, Korab, Neptun, Stoczniowiec, Jantar, Lodmor, Tormor i Olivia. Jak wiadomo, ta ostatnia zwyciężyła.

Dwa miesiące później, 16 grudnia 1972 r., Hala Olivia została oficjalnie otwarta. Tego dnia odbył się pokaz jazdy figurowej na lodzie i towarzyski mecz hokeja Stoczniowiec Gdańsk (II liga) - Polonia Bydgoszcz (I liga), zakończony wynikiem 4:6.

Dach hali groził zawaleniemOd 1997 r. obiekt posiada dwa lodowiska. Zmagania na jednym może oglądać ponad 3,8 tys. widzów, a na trybuny przy drugiej ślizgawce mogą pomieścić 800 kibiców.

W dużej hali, poza zawodami sportowymi, organizowane są imprezy i koncerty. Wówczas może tam pomieścić się od 5,5 tys. do nawet 6,5 tys. osób.

Hala Olivia po odnowieniu elewacji w 2016 roku. Hala Olivia po odnowieniu elewacji w 2016 roku.
Gmach Hali Olivia był też świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To pod jej dachem odbył się m.in. pierwszy zjazd NSZZ Solidarność w dwóch turach (5-10 września i 26 września - 7 października 1981).

W latach 1995-2000 hala została zmodernizowana. Potem, pod koniec 2007 r., została zamknięta ze względu na groźbę zawalenia się dachu. Remont konstrukcji trwał do 2010 r.

Umowa ze Stoczniowcem do 2036 r.W latach 2014-2015 gruntownie odnowiono wnętrze mniejszej sali, wiosną i latem 2016 r. odnowiono elewację, wymieniono przeszklenia, zamontowano zewnętrzną iluminację.

Na mocy umowy z miastem GKS Stoczniowiec może zarządzać halą do końca 2036 r..

Iluminacja Hali Olivia. Film z 2016 r.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane