• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Halloween, czyli lekcja dobrych manier

Patryk Szczerba
30 października 2022, godz. 18:00 
Opinie (503)
Halloween może być okazją dla zwolenników, jak i przeciwników do tego, by pokazać swoje dobre maniery i wychowanie. Halloween może być okazją dla zwolenników, jak i przeciwników do tego, by pokazać swoje dobre maniery i wychowanie.

Halloween z roku na rok staje się w Polsce coraz popularniejsze. Jednocześnie przybywa kontrowersji, bo następuje podział na świętujących i zachęcających do tego swoje dzieci i tych, nieakceptujących zwyczaju odwiedzin w domu po cukierki. Wystarczy, by ci najbardziej radykalni z obydwu stron określili się, wprost informując o swoim stosunku do Halloween sąsiadów. Jednocześnie może to być dobra lekcja wychowawcza dla dzieci.Co sądzisz o Halloween?

Jak co roku na przełomie października i listopada pojawiają się dyskusje o obchodzeniu - bądź nie - Halloween. To święto głównie komercyjne, nastawione na zysk sprzedawców i przedsiębiorców. Nie ma klubu, który nie organizowałby okolicznościowej imprezy. Zaczynają do nich dołączać także restauratorzy oraz w dużej liczbie placówki z ofertą dla dzieci. I tu dla wielu zaczyna się problem.

Halloween: Imprezy w TrójmieścieBo Halloween to nie tylko święto i zwyczaj celebrowany stacjonarnie, ale także "mobilnie", w postaci dzieci wędrujących po mieszkaniach oraz domach i zbierających cukierki. Alternatywą jest psikus, którzy często w praktyce oznacza ubrudzone drzwi lub ich otoczenie.

Halloween: jedni za, inni przeciwJedni są za tym, by dzieci w przebraniach chodziły po domach, zbierając cukierki. Inni wręcz przeciwnie - obsesyjnie zabraniają tego typu aktywności, twierdząc, że to głupi zwyczaj - zupełnie obcy polskiej kulturze. Ci najbardziej radykalni odsyłają do czasów, gdy popularne było kolędowanie po Bożym Narodzeniu, sugerując powrót do korzeni.

Polecam tym mieszkającym w okolicy, którzy spodziewają się wędrówek młodych w najbliższych dniach, by po prostu określić się, informując sąsiadów, znajomych z osiedla czy ulicy na temat stosunku do Halloween. Można to zrobić podczas okolicznościowych rozmów, albo bardziej radykalnie, pisząc na drzwiach kartkę. Co do treści, to zostawiam inwencji piszących. Może to być wpis: "Nie świętuję Halloween - proszę nie dzwonić/pukać", albo "Nie ma nas w domu".

Tacy sąsiedzi pozbawiają też w ten sposób rozczarowania dzieci. Bo niektóre z nich pewnie mogą być zawiedzione, że nikt im nie będzie chciał otworzyć. I niekoniecznie będą chciały się z tego powodu wyżywać na właścicielach, niszcząc drzwi obrzucając je np. jajkami.

Cukierek albo... akt wandalizmu Cukierek albo... akt wandalizmu

Uczulmy i tłumaczmy dzieciom konsekwencjeCi, którzy celebrują "święto duchów" powinni uczulić dzieci, by nie były niegrzeczne, krzykliwe czy opryskliwe w stosunku do mieszkańców, w przypadku niechęci wobec nich. To może być też świetna lekcja wychowawcza dla dzieci i jednocześnie okazja dla rodziców, by wytłumaczyli swoim pociechom, że nie każdy może lubić to święto i trzeba to uszanować.

Z drugiej strony wielu zostawia cukierki pod drzwiami albo na ogrodzeniu. Może warto, by ci którzy tak robią, opatrzyli opakowanie bądź koszyk stosowną informacją: "Zabierzcie po cukierku, zostawcie resztę dla innych" lub podobną.

Zachowajmy się stosownie i odpowiednioA gdy już ktoś otworzy drzwi i zobaczy w nich przebrane dzieci, to niech też zachowa się odpowiednio.

Jeśli chce ich obdarować, to nie przesadzając ze słodkościami i może przy okazji tłumacząc, że cukier jest niezdrowy. Może warto podarować jakiś zamiennik.

Jeśli do Halloween ma stosunek negatywny, a może nie spodziewał się wizyty, to niech grzecznie podziękuje, zamiast krzyczeć albo wyzywać i próbować tłumaczyć, że to niepolskie święto.

Dzięki temu Halloween, które utrwaliło się już w naszej kulturze i wszystko wskazuje na to, że pozostanie w niej będzie okazją do okazywania kultury i wpajania dobrych manier najmłodszym.

Halloween w kinachQuiz Myślisz, że wszystko wiesz o Halloween? Średni wynik 54%

Myślisz, że wszystko wiesz o Halloween?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (503)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane