Fakty i opinie

Handlowa niedziela w Galerii Metropolia, która została dworcem

Najnowszy artukuł na ten temat

Zaostrzony zakaz handlu: sprawdza się? Pytamy mieszkańców

Niedziela 'bez handlu' w centrum handlowym Metropolia

Spory ruch, ale zamknięta ponad połowa sklepów, brak alkoholu w delikatesach i kontrole inspekcji pracy - tak wyglądała niedziela w Galerii Metropolia, obiekcie od kilku dni mającym status dworca, w którym teoretycznie nie obowiązywał zakaz handlu.Czy Galeria Metropolia skorzysta na tym, że handluje w niedziele bez handlu?

tak, tego dnia praktycznie nie ma konkurencji 46%
trudno powiedzieć, okaże się po kilku takich niedzielach 32%
nie, ponieważ zaraz posypią się kary i w następną niedzielę bez handlu nikt nie będzie tam handlował 22%
zakończona Łącznie głosów: 3180
Dzień 11 marca był pierwszą niedzielą, podczas której obowiązywał zakaz handlu. Tego dnia i tak większość galerii handlowych w Trójmieście była otwarta. Jednak zamiast sklepów funkcjonowały jedynie lokale gastronomiczne, kina, place zabaw dla dzieci oraz kluby fitness. To sprawiło, że ruch był tam mniejszy niż zazwyczaj.

Wyłamała się z tego jedynie Galeria Metropolia, która z racji bliskości stacji kolejowej we Wrzeszczu od kilku dni posiada status dworca.

W południe ruch na "dworcu Metropolia" był całkiem spory, około 100 osób przechadzało się między sklepami, kilkadziesiąt oblegało strefę gastronomiczną. Jedna z pracujących w Galerii Metropolii osób przyznała, że to była najlepsza niedziela pod względem frekwencji od otwarcia, które miało miejsce jesienią 2016 roku.

Zaraz po wejściu do wnętrza obiektu klientów czekał jednak pierwszy zawód. Ponad połowa sklepów była zamknięta. Niektórzy najemcy wykazali się poczuciem humoru, wieszając na witrynie kartkę z napisem "zaraz wracam" i z uśmiechem.

- Dziwne, że niektóre sklepy są otwarte, a inne nie - zastanawiało się wielu odwiedzających.
- Widocznie ludzie woleli jednak zostać w domach - skwitował jeden z klientów.
- Za to widzieliśmy pełne parkingi i tłumy przed kościołami - żartował starszy pan.
A tak na poważnie: dlaczego nie wszyscy najemcy zdecydowali się na otwarcie sklepów?

- Zalecaliśmy otwarcie wszystkim najemcom, posiłkując się naszą ekspertyzą prawną, ale ok. 25 proc. się na to nie zdecydowało - mówi Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia. - Nie mamy wpływu na ich decyzje, ale będziemy namawiać najemców, by w kolejne niedziele otwierali swoje sklepy.
Co ciekawe, status dworca niesie za sobą nie tylko przywileje, ale też obostrzenia. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży alkoholu - o czym pisaliśmy tydzień temu. Właściciele części lokali gastronomicznych zdecydowali się go nie sprzedawać, a o w działających tam delikatesach całe półki zostały zakryte czarną folią i widniał na nich napis "alkoholu nie sprzedajemy".

Niecodzienny stan prawny obiektu sprawił, że Galeria Metropolia znalazła się pod lupą Państwowej Inspekcji Pracy. Urzędniczki, które w odróżnieniu od handlarzy musiały w niedzielę pracować, skwapliwie zbierały dokumentację fotografując otwarte sklepy i notując coś w swoich papierach.

Na pytanie co robią, odpowiedziały:

- Pracujemy, nie możemy komentować sprawy - ucięły.
A jak Galeria Metropolia wypada jako dworzec? Poczekalnia na drugim piętrze, z którego nie można wyjść bezpośrednio na peron, to dwa fotele i dwie kanapy. Tablice z informacją o odjeżdżających pociągach są dwie, a w kasie biletowej poza sprzedawczynią nikogo nie widzieliśmy.

Opinie (643) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij