• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Haracz za bursztyn? Zły PR dla Gdańska

Piotr Weltrowski
25 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Latem dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, że wycieczki omijają np. ul. Mariacką, aby tylko turyści trafili do "właściwych" sklepów. Latem dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, że wycieczki omijają np. ul. Mariacką, aby tylko turyści trafili do "właściwych" sklepów.

Sprzedawcy bursztynów twierdzą, że przewodnicy zagranicznych wycieczek pobierają od nich "haracz" w zamian za sprowadzanie turystów do konkretnych sklepów, a szkalują tych, którzy nie płacą. Proceder prowadzi do tego, że wycieczki omijają takie zakątki, jak ul. Mariacka, a w świat idzie informacja: w Gdańsku handluje się podróbkami, a nie bursztynem.



Czy powinno się walczyć z przewodnikami biorącymi od sklepów pieniądze za sprowadzanie turystów?

Zgłosił się do nas jeden ze sprzedawców bursztynu. Opisał dokładnie sytuacje panującą - jego zdaniem - od lat: albo sklep z bursztynem "odpala" część zysków przewodnikom, albo ci prowadzą turystów do innego. Co gorsza, opornych szkalują w oczach zwiedzających Gdańsk, sugerując, że handlują plastikiem, a nie prawdziwym bursztynem.

Idąc tropem jego słów udajemy się do kilku sklepów handlujących "złotem Bałtyku". Część ich właścicieli i pracowników nie chce w ogóle podejmować tematu. Inni mówią, zastrzegają jednak, iż chcą pozostać anonimowi. Rozmawiamy z trzema kolejnymi właścicielami sklepów z bursztynem. Ich relacje są do siebie zbliżone.

- Myśli pan, że nie znamy tych przewodników? Z niektórymi utrzymujemy normalne kontakty. Mówią nam wprost, że nie mogą prowadzić turystów np. ulicą Mariacką, bo następnego dnia, jak ci wejdą nie do tych sklepów, co trzeba, to stracą pracę - mówi jeden z naszych rozmówców.

Inni bursztynnicy demonstrują swoje wyroby. - Ten łańcuszek u nas kosztuje 120 zł, taki sam, w sklepie, gdzie prowadzeni są turyści, kosztuje już 500 zł. To czysty biznes - dodaje kolejny z naszych rozmówców.

Jeszcze inny mówi wprost: - Ja sam odpalę jakiś bonus, gdy mi na przykład taksówkarz przywiezie klienta. Zwyczajowo daje się w takiej sytuacji 10 proc. Przewodnicy chcą jednak znacznie więcej, nawet 30 proc. od każdej transakcji. Taksówkarze zresztą też stają się coraz bardziej nachalni. Ostatnio jednemu dałem 10 proc. Po kilku godzinach pojawiło się przed galerią dwóch łysych panów i zasugerowało, że dałem zdecydowanie za mało - mówi.

Relacje sprzedawców potwierdza Michał Kosior, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Mamy świadomość, że kilka sklepów zmonopolizowało - że tak to ujmę - przewodników wycieczek. Turyści, często jeszcze na statku, są informowani, że muszą się wystrzegać sklepów, których nie będą im polecać przewodnicy, bo rzekomo sprzedawany jest w nich plastik, a nie bursztyn. To nie tylko wprowadza ludzi w błąd, ale powoduje, że w świat idzie informacja, że w Polsce handluje się podróbkami - mówi.

Stowarzyszenie zastanawia się, jak rozwiązać problem. - Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, że przewodnicy celowo omijają na przykład ulicę Mariacką, bo jest tam tyle sklepów, że trudno byłoby im "zdyscyplinować" członków wycieczek. Myśleliśmy o tym, aby rozdawać turystom ulotki, które uczulałyby ich na ten problem - dodaje Kosior.

Właściciele sklepów, z którymi rozmawiamy, chcąc zobrazować, jak mocny i głęboko okopany jest układ między przewodnikami, a częścią płacących im sklepów, przytaczają historię dotyczącą jednego z tych sklepów. Jego właściciel miał czuć się tak bezkarnie, że pobił urzędniczkę skarbową, która przyszła przeprowadzić kontrolę w jego sklepie.

- Była taka sytuacja w maju zeszłego roku, chociaż nie wiem, czy można mówić o pobiciu. Miało to miejsce podczas akcji "Weź paragon", kiedy inspektorzy kontrolowali różne sklepy i sprawdzali, czy sprzedaż jest dokumentowana na kasie fiskalnej. Kiedy okazało się, że w jednym ze sklepów ewidencja nie była prowadzona prawidłowo i miało się skończyć mandatem, właścicielowi puściły nerwy i doszło do szarpaniny - mówi Andrzej Bartyska, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

Zaznacza przy tym, że urząd nie słyszał o praktykach przewodników pobierających haracz od sprzedawców bursztynu. - Nie możemy przeprowadzić prowokacji, aby potwierdzić takie informacje. Jeżeli jednak ktoś by się do nas zgłosił z dowodami, to na pewno byśmy się sprawą zajęli. Nasz telefon bardzo łatwo znaleźć w Internecie - dodaje.

Policja potwierdza, że w sprawie szarpaniny między właścicielem sklepu i urzędniczką skarbową było prowadzone postępowanie, chociaż nie w sprawie pobicia. Podobnie jak Urząd Kontroli Skarbowej zaznacza też, że do tej pory nie otrzymała żadnych zgłoszeń dotyczących pobierania "haraczu" przez przewodników.

O procederze nie wiedzą też nic gdańscy radni. - Gdyby jednak ktoś zgłosił się do nas z taką sprawą, to na pewno byśmy się nią zajęli, bo to temat ważny dla Gdańska - mówi Agnieszka Owczarczak, radna, która przez lata zasiadała w komisji zajmującej się m.in. kwestiami związanymi z turystyką.

Rozmawiać nie chcą także sami przewodnicy. Próbowaliśmy namówić do wypowiedzi kilku z nich - bezskutecznie.

Więcej do powiedzenia ma szef jednej z firm, która obsługuje wycieczki, schodzące na ląd ze statków. - Nie słyszałem o żadnym ściąganiu haraczu ze sklepów z bursztynem. Owszem, przewodnicy prowadzą turystów do tych sklepów, które są rekomendowane, ale rekomenduje je armator, a one z kolei wykupują reklamy w gazetkach pokładowych, ukazujących się na wycieczkowcach. Na pewno jednak nie jest tak, że ktoś zmusza ludzi do kupowania tylko w nich. Podczas każdej wycieczki turyści mają czas wolny, co z nim robią, to ich sprawa - mówi Dariusz Stankiewicz z firmy Baltic Gateway.

Opinie (272) ponad 10 zablokowanych

  • Co w tym dziwnego?

    Należałoby sięgnąć nieco lat wstecz. To sklepikarze sami zorganizowali ten biznes a niektórzy teraz z niego wypadają.
    Tak kończy się cwaniakowanie gdy zamiast rzetelności i budowania biznesu na niezależności próbuje się "zabić" konkurencję ceną niższą o złotówkę lub jak tu, przewodnikami.
    Następnym aktem będzie nie prowizja od transakcji a stała miesięczna opłata.

    • 15 1

  • to norma!!! (1)

    w Turcji jest identycznie! Przewodnicy biur podróży prowadzą do "zaprzyjażnionych" sklepów, restauracji. Sam widziałem jak pod koniec zakupów biorą prowizję od sprzedawców :))

    • 12 2

    • Tu jest zdeprawowana Polska

      • 0 1

  • Za reklamę się płaci, więc w czym problem?

    • 9 4

  • Są naciski na przewodników już w Porcie Gdynia (3)

    aby chodzili do wyznaczonych sklepów z bursztynem. Każdy Przewodnik dostaje kartkę z "programem " .To robi Pan Ossowski Stankiewicz , który daje zlecenia przewodnikom. Ja odmówiłem prowadzenia grup do "jego sklepów", to nie dostaję już od niego zleceń. Jeżeli przewodnik ominie taki sklep , to dzwonią ze sklepu do Ossowskiego i facet ma "z głowy" nastepne zlecenie.
    W sklepie maja listy przewodników i sprawdzają skrupulatnie. Mogę podać nawet nazwy 2-3 -ch sklepów , Jeden sklep jest np obok żurawia.

    • 23 3

    • (2)

      Drugi na przeciwko Fontanny Neptuna np. "galeria", czy jak kto woli"jubiler"

      • 2 1

      • ten z galerii vis-a-vis (1)

        neptuna nie ma układów ze statkami. Tego jestem pewien

        • 1 5

        • pewnie ma układ z tobą heh, skoroś taki pewny bonbons

          • 1 1

  • to jest nagonka na ludzi

    zabrali ludziom emerytury, ukradli dzieciom wakacje wiec by zmylic przeciwnika gdy koncza sie mecze EURO wymyslaja problemy

    • 7 15

  • Bzdury

    Większych bzdur dawno nie czytałem. Sory Panie Weltrowski, ale zainteresowałby się Pan tematem dokładniej. Problem dotyczy wyłącznie klientów z wycieczkowców i ma miejsce dlatego, że firmy organizujące takie rejsy robią wszystko by usługę w postaci zwiedzania sprzedać jak najdrożej a jednocześnie wydać na nią jak najmniej pieniędzy. Dlatego też w Gdańsku "zwiedzanie" to tak naprawdę spacer - Długa, Długi Targ, Długie pobrzeże, koniec. I dlatego nie wchodzi się na Mariacką, bo nie ma na to czasu. Sklep z bursztynem do którego ma zaprowadzić przewodnik również jest wybierany jeszcze przez Armatora w porozumieniu z organizatorem wycieczki. Sam przewodnik nie ma tam nic do powiedzenia.

    • 12 23

  • Na szczęście zawód przewodnika turystycznego jest licencjonowany!

    Organ wydający uprawnienia przecież kontroluje sytuację i dba o morale przewodników oraz zapobiega patologii, więc wszystko to muszą być zwykłe, obrzydliwe kalumnie, hłe hłe hłe!

    • 20 1

  • Kopacze

    Haracz to ktos bierze od"kopaczy"bursztynu na Stogach i dlatego nielegalnie ryja w lesie niszczac wszystko.

    • 8 2

  • "za reklamę się płaci, więc w czym problem" otóż w tym że powinniście płacić podatki od tych przychodów z reklamy :)

    • 4 3

  • znajomości i układziki ... (1)

    Dlazcego Adamowicz dyskryminuje kobiety i za Sekretarkę ma młodego i prężnego młodzieńca ????

    • 14 3

    • Ameryki to nie odkryłeś syn biskupa jest kryptogejem cały Gdańsk już o tym trąbi od lutego tego roku .Prawda zawsze wychodzi na jaw.

      • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane