Fakty i opinie

stat

Hewelianum to nie tylko stare mury

W ramach projektu EKO-Hewelianum teren Fortów zmieni się.Centrum Hewelianum to nie tylko zabytkowe obiekty, interaktywne wystawy i cykl popularno-naukowych wystaw, ale też Poforteczny Park Edukacyjny, którego celem jest ochrona przyrody Grodziska.Czy zwiedzała(e)ś kiedyś forty napoleońskie w Gdańsku?

tak, zarówno budynki, jak i otaczajce je parki

59%

tak, ale tylko budynki

6%

tylko spacerowała(e)m po parku

20%

nie, niegdy nie była(e)m w tej okolicy

15%
- Rewitalizujemy nie tylko zabytkowe budynki, ale także całą przestrzeń wokół - mówi Lucyna Rokitiańska z działu rozwoju i organizacji wystaw Centrum Hewelianum.

EKO-Hewelianum to projekt utworzenia Pofortecznego Parku Edukacyjnego na terenie Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Jest on elementem koncepcji budowy kompleksu edukacyjno - rekreacyjnego. Główną ideą tego projektu jest przede wszystkim ochrona przyrody Grodziska. A jest co chronić, bowiem teren ten to miejsce występowania unikalnych gatunków flory i fauny. Program ma też kształtować wśród najmłodszych proekologiczne postawy.

- Celem projektu EKO-Hewelianum jest zwiększenie atrakcyjności tego miejsca poprzez utworzenie parku miejskiego, udostępnienie mieszkańcom i turystom terenów rekreacyjnych oraz stworzenie edukacyjnych ścieżek ekologicznych - tłumaczy Lucyna Rokitiańska.

W ramach projektu EKO-Hewelianum trwa przebudowa terenów Fortu. Dwa tygodnie temu rozpoczęła się wycinka drzew i krzewów. Docelowo powstaną tam alejki, staną ławki i latarnie.

Oprócz tego odbywają się rozmaite zajęcia i warsztaty. - Podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbędą się w Centrum Hewelianum zajęcia pod tytułem "Eko-detektyw". W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość pobrania próbek wody oraz gleby i samodzielnego ich przebadania pod okiem doświadczonego biologa. Jest to jedna z przykładowych aktywności Centrum Hewelianum w propagowaniu i popularyzacji wiedzy ekologicznej - dodaje Rokitiańska.

Przebudowa Fortów ma zakończyć się w połowie 2012 r.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (41)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.