Fakty i opinie

Historyczna "stodwójka" już w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat

Zabytkowym sanem na Kaszuby i Mierzeję

Wrocławski tramwaj przyjechał do Gdańska w nocy z czwartku na piątek.
Wrocławski tramwaj przyjechał do Gdańska w nocy z czwartku na piątek. fot. Rev/czytelnik trojmiasto.pl

Do Gdańska dotarł już zabytkowy tramwaj Konstal 102Na. Zasili on gdański tabor historyczny.Tramwaje typu 102 kursowały po ulicach Gdańska jeszcze w latach 80.
Tramwaje typu 102 kursowały po ulicach Gdańska jeszcze w latach 80. fot. Archiwum ZKM Gdańsk
Tramwaj przyjechał z Wrocławia, z którego wyruszył późnym wieczorem w środę 7 stycznia. Trasę mierzącą ok. 450 km tramwaj przebył na lawecie. Mimo złej pogody podróż minęła bez przeszkód. "Stodwójka" dotarła do Gdańska w nocy z czwartku na piątek, na tory postawiono ją przy Urzędzie Miejskim.

Wrocławski tramwaj Konstal 102Na zasili historyczny tabor Gdańska. Wozy tego typu kursowały w Gdańsku do końca lat 80. W 1988 ostatnie tramwaje zostały wysłane do Krakowa. Gdańsk dostał wówczas w zamian składy typu 105N, które aż do wprowadzenia pierwszych tramwajów niskopodłogowych, były jedynymi liniowymi wozami w mieście.

Sprowadzony z Wrocławia wóz o numerze bocznym 2007, wyprodukowany w Chorzowie w 1970 roku, będzie poddany renowacji. Zyska barwy typowe dla pierwszych sztuk gdańskich "stodwójek". Przywrócone zostanie także oryginalne wnętrze.

W tramwaju pojawią się natomiast współczesne kasowniki, gdyż będzie on kursować nie tylko na specjalnych liniach uruchamianych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, ale także liniowo (przypuszczalnie w weekendy w okresie wiosna - jesień).

Tramwaj do Gdańska został sprowadzony dzięki staraniom Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego, władz miasta oraz ZKM Gdańsk.

Opinie (140) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.