• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Historyczny tramwaj na 30. rocznicę wyborów 4 czerwca

Rafał Borowski
14 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Tak będzie wyglądał tramwaj, który już niebawem pojawi się na ulicach Gdańska z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. To oczywiście zdjęcie archiwalne z lat 80. Warto zwrócić uwagę na niestosowane od dawna oznaczenie przystanku tramwajowego w formie słupa, zwieńczonego literą "T". Tak będzie wyglądał tramwaj, który już niebawem pojawi się na ulicach Gdańska z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. To oczywiście zdjęcie archiwalne z lat 80. Warto zwrócić uwagę na niestosowane od dawna oznaczenie przystanku tramwajowego w formie słupa, zwieńczonego literą "T".

Na początek jeden wagon, na dniach dołączą do niego dwa kolejne. Dzięki przywróceniu pierwotnego malowania, każdy z nich będzie wyglądał dokładnie tak, jak trzy dekady temu. GAiT i ZTM Gdańsk przygotowują zabytkowy, trzywagonowy tramwaj Konstal 105Na, który wyruszy na ulice miasta dla uczczenia rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.



Pomalowanie tramwaju w barwy z 1989 r. to:

4 czerwca, w całym kraju odbędą się obchody upamiętniające okrągłą, 30. rocznicę pierwszych po zakończeniu II wojny światowej, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Zgodnie z ustaleniami rozmów Okrągłego Stołu - czyli negocjacji pomiędzy przedstawicielami władz PRL, antykomunistycznej opozycji i Kościoła, zakończonych na początku kwietnia 1989 roku - walka o 35 proc. miejsc w Sejmie oraz 100 proc. miejsc w Senacie miała mieć charakter demokratyczny.

Przedstawicielom opozycji udało się zdobyć wszystkie możliwe miejsca w Sejmie i 99 ze 100 miejsc w Senacie. Młodszym czytelnikom warto wyjaśnić, że był to przełomowy moment w historii Polski, który walnie przyczynił się do upadku nad Wisłą komunistycznej dyktatury.

Gdańszczanie szykują się do obchodów



Niestety, ostateczny kształt obchodów tej wyjątkowej rocznicy w Gdańsku - czyli kolebce ruchu NSZZ Solidarność - wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. Władze Gdańska i Stoczniowa Solidarność wciąż spierają się o prawo do organizacji uroczystości na tzw. placu Trzech Krzyży. Więcej na ten temat pisaliśmy na początku kwietnia.

Czytaj więcej: Prezydent Gdańska apeluje do wojewody ws. rocznicy 4 czerwca

Warto również wspomnieć, że ta ważna data w najnowszej historii Polski została już na trwałe upamiętniona w przestrzeni Trójmiasta. Pod koniec kwietnia, obradujący wspólnie w Ergo Arenie radni Gdańska i Sopotu nadali nazwę 4 czerwca 1989 roku okrągłemu placowi, który znajduje się na granicy obu miast, dokładnie naprzeciwko wspomnianej hali.

Czytaj więcej: Rondo przy Ergo Arenie zyskało nazwę 4 czerwca 1989 roku

Gratka dla miłośników zabytkowych pojazdów



Tymczasem już z początkiem tego tygodnia, z okazji zbliżającej się rocznicy, na ulicach Gdańska pojawi się oryginalna atrakcja. Mowa o trzywagonowym tramwaju Konstal 105Na, który pochodzi z początku lat 80. i będzie prezentował się w identycznych barwach, w jakich malowano tabor trzy dekady temu. Właśnie w ten sposób spółki Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zamierzają wziąć udział w rocznicowych obchodach. I przy okazji sprawić miłą niespodziankę miłośnikom komunikacji miejskiej.

- Te konkretne wagony przeszły modernizację, mają drzwi starego typu, czyli przeszklone są w nich obie połówki, a więc wyglądają prawie tak, jak wozy jeżdżące po naszym mieście, gdy w 1989 roku zaczynał się w naszym kraju przełom. Wagony 1299 i 1300 pochodzą z września 1982 roku, a wagon 1309 jest z marca 1983 roku. Te pojazdy to bezcenni świadkowie historii, pomost łączący teraźniejszość z tamtym burzliwym politycznie okresem. Stąd i pomysł, by w ten sposób gdańska komunikacja miejska nawiązała do wydarzeń czerwcowych i włączyła się w obchody pierwszych wolnych wyborów - wyjaśnia Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora ZTM w Gdańsku.

Zmiana malowania w ramach cyklicznej odnowy



Pomysłodawcy podkreślają, że powrót do dawnej kolorystyki nie pochłonął dodatkowych kosztów, gdyż odbył się w ramach cyklicznej odnowy powłoki lakierniczej. Obowiązkowe malowanie gdańskich tramwajów w kremowo-czerwonych barwach obowiązywało przez ponad cztery dekady, tj. od początku lat 50. - gdy zrezygnowano z niebiesko-kremowych kolorów z czasów Wolnego Miasta Gdańska - do roku 1996.

Poniżej szczegółowe omówienie malowania rocznicowych tramwajów, choć - nie oszukujmy się - będzie ono zrozumiałe jedynie dla najbardziej zapalonych pasjonatów transportu szynowego.

- Używając fachowej terminologii: górna połowa pudła i całe płaty drzwi to kolor RAL1015 (Hellelfenbein), dolna połowa pudła to RAL3002 (Carmine Red), do tego ozdobne szare listwy i czarne zderzaki. Dwa herby Miasta Gdańska umieszczone są z dwóch stron pudła, między pierwszym, a drugim oknem (w osi pionowej pantograf - rama okienna - czop skrętu wózka). Dodatkowo, na każdym wagonie, znajdą się cztery numery taborowe, w czcionce "kanciastej", umieszczone z obu stron pudła, nad pierwszym wózkiem, pod herbem. Kolejne znajdą się pośrodku ścian: przedniej i tylnej. Na wozach nie zostanie zamieszczone logo ani organizatora (ZTM), ani operatora pojazdu (GAiT) - precyzuje Zomkowski.
Pieczołowicie odremontowany Kontal 105Na to jeden z egzemplarzy kolekcji zabytkowych tramwajów, kompletowanej przez spółkę GAiT od wielu lat. "Najnowszym" okazem w tym niezwykłym zbiorze jest tramwaj Ring z 1930 roku. Choć został wyprodukowany w Gdańskiej Fabryce Wagonów, w latach 80. został sprowadzony do Krakowa z myślą o utworzeniu tam muzeum komunikacji miejskiej, które ostatecznie nie powstało. Został ponownie sprowadzony do Gdańska w lutym 2016 roku.

Czytaj więcej: Tramwaj z 1930 r. ponownie na torach

  • Pierwszy z trzech historycznych wagonów pojawił się już na ulicach Gdańska.
  • Pierwszy z trzech historycznych wagonów pojawił się już na ulicach Gdańska.

Miejsca

Opinie (138) 3 zablokowane

  • Jeden taki wlasnie chyba testowali (1)

    Bo się rozkraczyła 5 na przystanku Kościuszki, jeden wielki smród palonej gumy. Ludzie out a on pojechał a raczej pociągnąl do zajezdni.

    • 2 1

    • Lisicki nie minusuj

      • 0 1

  • Panie Piotrze (1)

    Tw Bolek ma całą teczkę personalną. Wałęsa był w latach 1970-1976 TW ps. Bolek, który własną ręką sporządzał doniesienia agenturalne wymierzone w kolegów ze Stoczni Gdańskiej, pobierał za to i kwitował własnoręcznie za to gratyfikacje finansowe" te akta są w IPN. Pan Wałęsa cały czas podkreślał że zbada sam te dokumenty. Cisza. Szkoda że pan Wałęsa jako prezydent wynosił akta i z całą byłą SB palili co popadło. Kaczyński nigdy nie miał dostępu do akt. Miał je tylko prezydent z całym MSW podległym pod Kiszczaka. To był plan aby mieli czas na spalenie niewygodnych akt i zadomowienie się w 3RP.

    • 6 6

    • Tow. Balbina nie miał wglądu do własnych akt.??

      W sumie nie musiał, wiedział kiedy co ma robić. Tym bardziej spać.

      • 0 0

  • Nie ma czegoś takiego jak częściowo wolne wybory. Albo są wolne albo nie są wolne.

    • 2 1

  • Historyczny tramwaj !

    Historyczny tramwaj do tej pory obsługuje linię nr. 8 na trasie Jelitkowo-Przeróbka.
    Co za atrakcja ?
    Pon Lisicki nie wie co śmiga po torach Gdańska?

    • 3 2

  • Beznadzieja, malują stopiatke po modernozacji

    Z cicha przetwornica i nie tymi typowymi siedzeniami... A i jeszcze drzwi się zamykają delikatnie. A jeździ po Gdańsku niezmodernizowany skład, go mogli tak pomalować ;/

    • 3 0

  • Tow. Cimoszko (1)

    Now, faktyczny szef PO zarządził swoim "częściowo inteligentnym" POdwładnym obchodzenie "częściowo wolnych"(?!!!) wyborów! Nisko upadli.

    • 2 5

    • Tow. Balbina ze swoimi ubeckimi prokuratorami

      właśnie zawłaszcza i plądruje kraj. Wprowadza reżim komunistyczny.

      • 1 0

  • Widze ze Gdansk ma stanowczo za duzo tych historycznych tramwajow.

    Czesc moze zostac w muzeum ale reszte mozna by wspanialomysle albo sprobowac odsprzedac Niemcom albo po prostu im je podarowac aby wzbogacily ich liczne przeciez muzea.

    • 3 1

  • Kolory tramwajów

    Ogólnie rzecz biorąc dawne malowanie tramwajów jest ładniejsze niż to w kolorze kremowym czy śmietankowym. Nie wszystko co nowe to lepsze.

    • 0 0

  • Super! Uwielbiam Konstale.

    • 0 0

  • To już nie 105Na, a 105NCh, który przeszedł naprawę główną w 2000roku we Wrocławiu. Różnice 105Na - tradycyjny rozruch oporowy (energochłonny), 105NCh - rozruch elektroniczny (ekonomiczny, oszczędność do 30%).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane