Fakty i opinie

Hiszpanie zbudują nową dzielnicę

Trzynastopiętrowe wieżowce, kilkadziesiąt domów jednorodzinnych i nowa droga łącząca Morenę z Wrzeszczem. Tak będzie wyglądać wielkie osiedle między ulicami Potokową a Słowackiego w Gdańsku.

Miejsce inwestycji to grunty po byłych magazynach wojskowych - ograniczone od północy terenem szpitala psychiatrycznego, od zachodu nasypem kolejowym, od południa dzielnicą Morena, a od wschodu - cmentarzem Srebrzysko.

Kilka lat temu działkę położoną w malowniczej dolinie kupił od Agencji Mienia Wojskowego trójmiejski deweloper - firma Invest Komfort. Nic jednak tam nie zbudował, a wczoraj udało nam się dowiedzieć, że zrezygnował z tego terenu. Sprzedał go hiszpańskiej firmie Neinver, znanej w Polsce z centrum handlowego Malta w Poznaniu i trzech outletów (sklepów z tanią markową odzieżą): także w Poznaniu oraz Wrocławiu i Warszawie.

Kwota transakcji jest tajemnicą, ale Hiszpanie kupili grunt w dobrym momencie. Rada Miasta zakończyła właśnie prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. Wynika z niego, że deweloper będzie miał duże pole do popisu: na 37-hektarach powstanie właściwie nowa dzielnica, w której zamieszka cztery tysiące osób.
Planiści wyraźnie zaznaczyli też, na co inwestor może sobie pozwolić.

Powierzchnia sklepów nie ma prawa przekroczyć 2 tys. metrów kwadratowych - to tyle, ile ma niewielki osiedlowy market. Szczególne obostrzenia dotyczą budynków - mogą mieć maksymalnie 13 pięter, ale tylko od strony Moreny. Na zachodnim skraju osiedla (na stoku powyżej nasypu kolejowego), widocznym od ul. Potokowej, powstaną domy jednorodzinne. Inwestor musi także pozostawić w środku doliny zalesione wzgórze - ma ono pełnić funkcję centrum rekreacyjnego. Wiadomo już, gdzie będą się uczyć dzieci mieszkańców tego terenu. Przyjmie je Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Srebrniki, która w przeciwnym wypadku uległaby likwidacji. Inwestycja ma także ważny element komunikacyjny: osiedle przetnie droga, która połączy Morenę (w rejonie ul. Kruczkowskiego) z ulicą Partyzantów we Wrzeszczu (przez ul. Srebrniki). Będzie to alternatywa dla zakorkowanych ulic Jaśkowa Dolina i Słowackiego.

Deweloper na razie nie chce zdradzać terminu rozpoczęcia budowy - Ujawnimy te informacje za kilka tygodni - usłyszeliśmy w polskim biurze Neinver. Dla hiszpańskiej firmy będzie to pierwsze osiedle mieszkaniowe - jej dotychczasowy dorobek w Europie to biura, fabryki i centra handlowe.
Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska ds. polityki przestrzennej

Zmiana inwestora nie jest dla nas istotna - ważne jest to, że mamy poważną zachodnią firmę, która chce wybudować w mieście nową dzielnicę. Dzięki szczegółowemu planowi zagospodarowania przestrzennego wiemy już, jaki będzie jej kształt. Sytuacja jest komfortowa - to inwestor przygotuje infrastrukturę, w tym drogę, z której korzystać będą przecież wszyscy mieszkańcy Gdańska, nie tylko nowej dzielnicy. To wszystko cieszy, tym bardziej, że to już kolejny hiszpański deweloper u nas - firmy z tego kraju będą też realizować inwestycje na Wyspie Spichrzów. Czemu tak chętnie przyjeżdżają? Korzystają z boomu budowlanego, który rozpoczął się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dobrze, że tak często wybierają Gdańsk.

Opinie (149) 8 zablokowanych

 • zabudować wszystko!!!

  ...a nie można by zosawić tego zielonego pomiędzy istniejącymi dzielnicami. Ja wiem że kasa, rozwój miasta, itd itp. No np tereny postoczniowe ok, ale tu tak jakoś tego nie widze. Pewnie zaraz mnie sto osób zjedzie ale cóż.

  • 1 0

 • Są to tereny praktycznie dzikie, mimo że w centrum

  miasta. Jadąc w nocy Słowackiego, często widuje przebiegające w tamtą stronę zwierzęta, np lisy. Budowa tego osiedla i drogi to zmieni, to szkoda, ale cóż miasto się rozbudowuje.

  • 1 0

 • A nazwa dzielnicy?

  Napisali, że to będzie cała nowa dzielnica. Ciekawe jak zamierzają ja nazwać?

  • 0 0

 • Znowu zachodnia firma...

  a jak mówił dyzma "...ja tam kocham wszystko co polskie, wszytko co zachodnie to jakoś mi szkodzi.." :p

  • 0 0

 • Są już Szkody,niech będzie "Mała Hiszpania".

  • 0 0

 • hmmmm

  jedno mnie wneriwa że rozpierdziela miejscowke wsponackowa jaką są murki brentowskie odrazu pojawi sie duzo menelstwa!!!! :( I zapewne nie mowie tu o mieszkańcach nowego osiadla a o tych ktorym bedzie łatwiej tam dojśc hmm skzoda bo super miejscowka byłą/;jest.... żeby nie było jestem zwloenikiem rozwoju ale kurcze nie lepiej odbudować centrum ?

  • 0 0

 • nie martw sie, zanim to wybuduja minie pewnie dobre pare lat ;D

  • 0 0

 • fajne przekrety

  tak sie w polsce robi pieniadze na spekulacjiii. a czy dewiloper z gdanska zaplaci podatek od zyskuuuuu. czas nareszcie zeby podatkowac kapitalistow tez.

  • 1 0

 • A dziura w ziemi w centrum miasta jak straszyla tak straszy, pewnie zaorac wszystko co zielone i zabudowac betonem, a tam gdzie syf i malaria niech straszy dalej.

  • 0 0

 • ciekawe ikukrotnie wzrosła cena pomiedzy kupnem działki od AMW przez invest komfort, a sprzedażą jej hiszpańskiemu "inwestorowi"??
  ciekawe skąd hiszpanie mieli tyle szczęścia tzn który krasnoludek dał im cynk?
  " Hiszpanie kupili grunt w dobrym momencie. Rada Miasta zakończyła właśnie prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. Wynika z niego, że deweloper będzie miał duże pole do popisu: na 37-hektarach powstanie właściwie nowa dzielnica, w której zamieszka cztery tysiące osób."
  hmmmm
  :-)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.