• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Holendrzy chcieli wykraść z portu przemyconą kokainę. Jest akt oskarżenia

Piotr Weltrowski
4 lipca 2024, godz. 13:30 
Opinie (90)
Holendrzy byli przekonani, że w jednym z kontenerów znajdujących się na terenie BTC w Gdyni znajduje się kokaina. Holendrzy byli przekonani, że w jednym z kontenerów znajdujących się na terenie BTC w Gdyni znajduje się kokaina.

Dziewięciu obywateli Holandii zatrzymały polskie służby w ciągu trzech dni, gdy próbowali się włamać na teren Terminala Kontenerowego w Gdyni, aby "odzyskać" przemyconą kokainę, która miała się znajdować w jednym z kontenerów. Wszystko działo się pod koniec zeszłego roku, a prokuratura właśnie zakończyła w tej sprawie śledztwo.

Holenderska mafia kontra polskie i niemieckie służbyZdarzyło ci się próbować kokainy?

Kiedy napisaliśmy o sprawie pod koniec grudnia ubiegłego roku, gdy policja zatrzymała pierwszych sześć osób zamieszanych w próbę zlokalizowania i przejęcia narkotyków, można było odnieść wrażenie, że cała sprawa przypomina scenariusz jakiegoś filmu akcji.

Zarekwirowany przez służby kontener wypełniony narkotykami i mafia z obcego kraju próbująca "odbić" swój towar, wysyłająca kolejne grupy swoich żołnierzy, aby wykraść kokainę - na papierze wyglądało to niczym gotowy scenariusz.

W rzeczywistości jednak sprawa okazała się nieco bardziej prozaiczna (choć nie mniej dziwna), o czym jednak dowiedzieliśmy się już po zakończeniu śledztwa przez polską prokuraturę i oskarżeniu ośmiu obywateli Holandii o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i obrót znacznymi ilościami narkotyków (dziewiąta osoba - nastolatek z Holandii - objęta jest osobnym postępowaniem ze względu na swój wiek).

Nie wiedzieli, że kokainę przejęli już NiemcyPrzede wszystkim przestępcy byli z góry skazani na porażkę, bo kokainy nie było już w kontenerze.

Służby często przechwytują kontrabandę po cichu, aby nadal śledzić trasę przerzutu i sprawdzić, kto się po taki towar zgłosi albo będzie próbował go w inny sposób zdobyć.W tym przypadku narkotyki - pięć toreb wypełnionych kokainą - zostały wcześniej przechwycone przez niemieckie służby w Hamburgu, gdzie zatrzymał się statek płynący do Gdyni z Belize.

Przestępcy mogli o tym nie wiedzieć, choć mogli się domyślać, że z transportem coś poszło nie tak, bo ostatecznie organizatorów przemytu nie udało się zidentyfikować, a wpadły same "płotki".

Przemytnicy wysłali zwerbowane "płotki"- Oskarżeni to obywatele Holandii. Jak ustalono w toku śledztwa, na terenie Holandii zostali zwerbowani przez nieustalone osoby za pośrednictwem aplikacji służących do komunikowania się. W zamian za odzyskanie z zamkniętego kontenera kokainy zaoferowano im wynagrodzenie. Były to kwoty od 500 do kilku tysięcy euro. Na teren Polski dostali się samochodami, których kierowcy nie brali bezpośredniego udziału w próbach odzyskania narkotyków, ale również należeli do grupy przestępczej - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Poszczególne grupy próbowały zlokalizować narkotyki przez kolejne trzy dni - od 8 do 10 grudnia 2023 r. Przestępcy wdzierali się na teren terminala, gdzie byli wyłapywani przez policję. W każdej z grup tylko jedna osoba miała wcześniej telefoniczny kontakt ze zleceniodawcami.

Łącznie zatrzymano tak dziewięć osób, w tym jedną nieletnią.

Ośmiu Holendrów zasiądzie na ławie oskarżonych- Ośmiu oskarżonym [wszystkim pełnoletnim uczestnikom akcji - przyp. red] prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przewóz środków odurzających na teren Rzeczpospolitej oraz udział w obrocie znaczną ilością środków odurzających, a także popełnienie przestępstwa w ramach zorganizowanej grupy - mówi Grażyna Wawryniuk.
Przez taką kwalifikację czynów wszystkim oskarżonym grozi nawet do 12 lat (sąd może nawet zwiększyć tę karę, bo mowa o czynach dokonanych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej) odsiadki w polskim więzieniu. Zresztą wszyscy przebywają już za kratkami.

Akt oskarżenia w tej sprawie został wysłany do sądu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (90)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane