Fakty i opinie

Hotel i biura zamiast budynku LOT-u w Gdańsku

O zburzeniu budynku LOT-u mówi się w Gdańsku już od ponad 10 lat.
O zburzeniu budynku LOT-u mówi się w Gdańsku już od ponad 10 lat. galeria trojmiasto.pl

Budynek LOT-u zniknie z mapy Gdańska. Za blisko 12,5 mln zł kupiła go wraz z otaczającym terenem firma Elfeko z Gdyni. Najpóźniej za trzy lata chce w tym miejscu rozpocząć budowę hotelu, w którym znajdą się również biura.Czy cieszysz się, że budynek LOT-u zniknie?

tak, to okropne miejsce, już dawno powinno znknąć 29%
tak, oby tylko w tym miejscu powstało coś ładnego 47%
nie, powinien nadal stać w tym miejscu 24%
zakończona Łącznie głosów: 1817
O przyszłości budynku LOT-u sporo mówiło się od początku 2011 roku. Zarząd PLL LOT próbując pozbyć się nieruchomości, oferował zamianę. Teren przy Bramie Wyżynnej miał zostać wymieniony na inną działkę. Miasto, w miejsce budynku, który miałby zostać zburzony, chciało postawić zabudowę nawiązującą do okolicznych kamienic.

Do transakcji jednak nie doszło, a powodem były zmiany w spółce PLL LOT. Nowy zarząd nie był zainteresowany zamianą i w marcu 2012 roku ponownie wystawił budynek na sprzedaż. Na przełomie czerwca i lipca transakcja została sfinalizowana.

Spółka Elfeko z Gdyni kupiła prawo użytkowania wieczystego do dwóch działek położonych przy Wałach Jagiellońskich 2/4 oraz przy Targu Węglowym. Pierwsza, niezabudowana o powierzchni 1217 m kw., kosztowała blisko 3,5 mln zł. Użytkowanie wieczyste wygaśnie w grudniu 2030 roku. Za drugą z nich, o powierzchni 1513 m kw., na której stoi budynek LOT-u, firma musiała zapłacić ponad 9 mln zł. W tym przypadku użytkowanie wieczyste wygaśnie w grudniu 2089 roku.

Choć konkretnego projektu jeszcze nie ma, jedno jest pewne: budynek LOT-u na pewno zniknie z mapy Gdańska.

Czytaj także: Co zamiast LOT-u? Praca młodego architekta.

- Zostanie zburzony. Za dwa, trzy lata chcemy rozpocząć budowę nowoczesnego obiektu, w którym znajdą się hotel i biura. Proces inwestycyjny musi trochę potrwać, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że architektura w tym miejscu nie może być przypadkowa i oderwana od otoczenia - mówi Kazimierz Piwko, wiceprezes firmy Elfeko S.A., która kupiła obie działki.

Zapisy planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie pozwalają na wzniesienie zwartej zabudowy ze stromymi dachami o wysokości od 22 do 26 metrów. Dodatkowo, cały ten teren jest pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Obszar, na którym stoi budynek LOT-u, jest wpisany do rejestru. Dlatego też projekt i warunki zabudowy będą musiały być szczegółowo uzgadniane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - przypomina Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Na razie nie wiadomo, czy hotel, który znajdzie się w nowym budynku będzie prowadzony pod własną marką, czy rozpocznie w nim działalność jedna z sieci hotelarskich.

Pewne natomiast jest to, że pod budynkiem powstanie podziemny parking. Zostanie on zaprojektowany w taki sposób, by łatwo połączyć go z parkingiem, którego budowę miasto planuje pod Targiem Węglowym.

Inwestycja ma zostać zakończona w 2017 roku.

Opinie (292) 7 zablokowanych

 • spotkajmy sie przy Neptunie (c.h.), przy locie...

  Neptuna juz nie ma, Lotu tez nie bedzie, co nastepne? Zieleniak? Zgina punkty charakterystyczne Gdanska...

  • 95 196

 • LOT wyprzedaje swój majątek

  LOT wyprzedaje swój majątek a Państwo w dalszym ciągu dotuje przewoźnika.

  • 94 14

 • a co sie stanie z pijalnia KAPSEL?

  ...

  • 62 9

 • Doskonała wiadomość!

  Za każdym razem łapałem doła ilekroć mijałem ten komunistyczny, przerośnięty kiosk w centrum naszego pięknego miasta...

  • 128 44

 • tak to już jest, świat się zmienia w imię postępu

  nie można z czystego sentymentu pozostawiać takiego shit'u w centrum miasta, gdyby wszyscy tak podchodzili, to nadal żylibyśmy w lepiankach.

  • 72 16

 • Dlaczego ci "nasi wybrani" nie potrafi myśleć po polsku?

  Niestety, dzisiejsza ekipa decydentów nie wykazuje jakiegokolwiek szacunku do polskiego dziedzictwa kulturowego i architektonicznego - obok Wielkiego Żurawia (który jest największym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie) stawia klocki ze szkła i betonu! Zamiast przyciągające turystów zabytki zamierzają budować budynki "na miarę XXI wieku", które są wszędzie... Mamy w Gdańsku możliwość odbudowy wyjątkowo cennej, historycznej dzielnicy historycznego portu, która była unikatem w skali europejskiej! Ta szansa ma być unicestwiona. "Nasi" decydenci celowo? niszcząc historyczną zabudowę ukazującą wielkość polskiego miasta chcą uformować "nowego Polaka", takiego "nowoczesnego europejczyka", bez dziedzictwa, bez kulturowej i narodowej tożsamości. Bo lewaccy liberałowie mają swoją wizję. Twierdzą, że dziś wszystko ma być nowe i postępowe, pośpieszne i biznesowe. W swojej propagandzie ukazują "zaskakujące" pomysły obudowane wieloma wypowiedziami "ekspertów" o idealnie wkomponowanej w zabytkową architekturę Gdańska nowoczesności i tego tupu nowomową inną. A Polacy normalni wiedzą swoje - budowane w sąsiedztwie średniowiecznych budowli współczesne banalne i nijakie bryły kamienic nie będą nigdy wizytówką historycznego (niedawno obchodziliśmy Millennium Gdańska) i (jeszcze?) turystycznego miasta, a luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel Hilton pasuje tam "jak świni siodło". Dokładnie tak samo, jak budynek LOT-u w sąsiedztwie Traktu Królewskiego.

  • 88 81

 • 22-26 metrów wysokości to ok. osiem pięter!

  Szczerze mówiąc, nie widzę w tym miejscu jakiegoś kloca o gabarytach, dajmy na to, okolicznego Centromoru. Przecież to zasłoni cały Plac Węglowy i panoramę Głównego Miasta, nie mówiąc już o przytłoczeniu Bramy Wyżynnej.
  Nie chciałbym zrzędzić od rana, ale czy szanowne gdańskie władze wzięły sobie za cel zeszpecenie naszego miasta? Wczoraj przejeżdżałem przy Teatrze Szekspirowskim - dlaczego ten betonowy kloc jest taaaaki długi? Zasłania widok na zabudowę Ogarnej! Czy naprawdę chcemy powtórki z rozrywki?

  • 173 34

 • akurat Hilton całkiem dobrze wpisuje się w otoczenie

  okolica wygląda teraz dużo ciekawiej, szczególnie nocą, gdy wszystko jest oświetlone. przed wojną natomiast nie stało tam nic ciekawego, tylko jakieś niskie stodoły i baraki.

  • 31 9

 • a ja byłem na wakacje w zakopanem

  też mi się nie podobało, bo góry zasłaniały cały widok...

  • 29 11

 • Pierwsza, niezabudowana o powierzchni 1217 m kw., kosztowała blisko 3,5 zł.

  można powiedzieć że niedrogo

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestie. Treść została poprawiona.

  • 68 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.