Fakty i opinie

Hotel i pensjonaty będą mogły powstać przy plaży na Babich Dołach

Zmiany w planie zagospodarowania pozwolą odmienić znajdujące się blisko morza tereny przy ul. Zielonej na Babich Dołach, które należą do Agencji Mienia Wojskowego. Zabudowa ma mieć charakter turystyczny, więc niewykluczone, że za parę lat stanie tu hotel lub pensjonaty.Czy wprowadzenie usług turystycznych w okolice plaży na Babich Dołach to dobry pomysł?

tak, to wymarzone miejsce na taką zabudowę 41%
mam mieszane uczucia, zrobi się głośniej i tłoczniej 13%
nie, to urokliwe i spokojne miejsce - i takim powinno pozostać 46%
zakończona Łącznie głosów: 1265
Jeszcze kilka lat temu zejście ul. Zieloną w kierunku plaży na Babich Dołach było niemożliwe. Wszystko przez charakter terenu. Obszarem administruje Agencja Mienia Wojskowego niedopuszczająca przez lata osób postronnych w okolice plaży.

Zejść nad wodę można było jedynie schodami, które powstały przy znajdującym się nieco dalej osiedlu.

W ostatnim czasie tereny nie były użytkowane przez wojskowych, więc otworzyła się możliwość, by stworzyć lepszy dostęp do urokliwego zakątka nad wodą z torpedownią jako główną widokową atrakcją.

Dojście do plaży na Babich Dołach od 2018 rokuWspólny pomysł Gdyni i Kosakowa - gminy, w granicach której znajduje się teren - poparty staraniami m.in. mieszkańców korespondujących z AMW - zaczął urzeczywistniać się w 2018 roku. Kluczowe okazały się środki z puli na rewitalizację dzielnic Gdyni, w którą włączono Babie Doły. Prace prowadzone przez firmę MTM kosztowały 2 mln zł.

Pozostałości jednego z obiektów wojskowych w okolicach pętli przy plaży na Babich DołachOprócz ul. Zielonej zmodernizowano także chodniki, kanalizację deszczową oraz oświetlenie. Powstał też samochodowy parking. Na chodniku stanęły słupki, by ograniczyć parkowanie aut. Przy plaży powstał też przystanek autobusowy, który niestety w okresie wakacyjnym jest traktowany przez kierowców jako parking, przez co autobusy mają problem z wyjazdem.

Hotele lub pensjonaty za kilka latZa kilka lat okolica może stać się miejscem, gdzie turyści będą nie tylko przyjeżdżali, ale mieszkali w hotelu czy pensjonacie. Mają pozwolić na to zmiany planów zagospodarowania tego terenu.

Ruiny torpedowni z lotu ptaka

Sprzedaż terenu jedną z możliwościPrzedstawiciele dysponującej blisko 10-hektarowym terenem przy ul. Zielonej AMW na razie wstrzymują się z konkretnymi deklaracjami.

- Agencja nie podjęła jeszcze decyzji o sposobie zagospodarowania tej nieruchomości, ale jednym z możliwych rozwiązań jest jej sprzedaż w trybie przetargowym - zastrzega Daria Laszewska, inspektor ds. marketingu i PR Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni.

Zwiastunem zmian w okolicy mogą być wyburzenia dwóch budynków należących do Agencji Mienia Wojskowego.

Na realizację zamierzeń związanych z przeznaczeniem terenu zgodę musi wydać Rada Gminy Kosakowo. To na jej terenie znajdują się bowiem działki AMW. Przedstawiciele agencji informują, że w marcu 2019 roku złożyli wnioski do studium uwarunkowań i kierunków przestrzennych, a w lipcu podobne dokumenty o sporządzenie planu zagospodarowania.

Chcą, by na obszarze oddalonym od morza mogły powstać takie obiekty usługowe, jak m.in.: hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie, kluby. Działka bliżej morza ma być przeznaczona na tereny zieleni urządzonej, rekreacji i sportu i plażę z kąpieliskiem wodnym.

Potrzebny nowy plan zagospodarowania terenuPrace nad uchwaleniem nowego planu mają się zacząć w najbliższych miesiącach.

- Rozmawiamy z Agencją Mienia Wojskowego od jakiegoś czasu. Zmieniliśmy studium, teraz chcielibyśmy uchwalić nowy plan. Pojawiła się kwestia wydzielenia działki, która ma być przeznaczona dla Akademii Marynarki Wojennej. Jeśli sprawa zakończy się pozytywnie, przystąpimy do uchwalania planu - mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.
Według zamierzeń uchwalenie nowego planu ma potrwać około roku. Parametry zabudowy będą ustalane w toku prac planistycznych.

- Według planów Agencji Mienia Wojskowego zagospodarowanie nieruchomości jest uzależnione od tempa prac związanych z uchwaleniem przez gminę miejscowego planu zagospodarowania terenu i nastąpi to najwcześniej w 2022 roku - kończy Daria Laszewska.

Mieszkania na Babich Dołach: sprzedaż i wynajem

Spokojna lokalizacja 150 m od morza.
419 000 zł
Gdynia Babie Doły
3 pokoje Gdynia Babie Doły 300m do plaży FILM
419 000 zł
Gdynia Babie Doły
2 pokoje 44m2 nad samym morzem! Gdynia Babie Doły
1 500 zł
Gdynia Babie Doły

Opinie (140) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.