Fakty i opinie

stat

Hotel w miejsce dawnej wieży

Widok hotelu z głębi ul. Grodzkiej. Prezentowany projekt zostanie jeszcze w niewielkim stopniu zmodyfikowany, jednak jego główne założenia zostały już zaakceptowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Widok hotelu z głębi ul. Grodzkiej. Prezentowany projekt zostanie jeszcze w niewielkim stopniu zmodyfikowany, jednak jego główne założenia zostały już zaakceptowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Widok od strony Podwala Staromiejskiego.
Widok od strony Podwala Staromiejskiego.

Nieco zwariowany budynek, który jednak swoją architekturą wpisuje się w historyczne otoczenie Starego Miasta - taki będzie nowy hotel przy ul. Grodzkiej w Gdańsku, którego budowa ruszy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.Krzywy Domek w Sopocie, Zamek albo Gaudi - takie skojarzenia może budzić projekt nowego, trzygwiazdkowego hotelu, który za kilkanaście miesięcy stanie u zbiegu ul. Sukienniczej i Grodzkiej w Gdańsku. Będzie w nim ok. 40 miejsc noclegowych. Inwestorem jest gdańska firma Elegant Import-Export, która dotąd nie zajmowała się hotelarstwem.

Skojarzenie z sopockim Krzywym Domkiem jest o tyle uprawnione, że hotel jest dziełem tej samej pracowni projektowej, działającej pod kierunkiem Małgorzaty Szotyńskiej. Choć sama projektantka odżegnuje się od porównywania obu budynków: - Łączy je to, że są krzywe? - pyta z uśmiechem.

Skojarzenie z zamkiem także nie jest przypadkowe. W czasie prac archeologicznych prowadzonych na tej działce odkryto pozostałości fundamentów dawnej wieży. Była ona fragmentem zamku krzyżackiego wznoszącego się w tym miejscu w XIV i XV wieku. Architekci postanowili upamiętnić ją w swoim projekcie. - Zarys wieży będzie odwzorowany na elewacji budynku od strony Podwala Staromiejskiego. Dodatkowo w części restauracyjnej hotelu wyeksponujemy za szybą fragment fundamentów wieży - opowiada Robert Mielniczek, współautor projektu.

Jakie budynki powinny powstawać w historycznym śródmieściu Gdańska?

wierne rekonstrukcje dawnych kamienic, spichrzów

36%

współczesne, ale szanujace historyczne otoczenie

52%

ultranowoczesne, które staną się symbolem Gdańska

12%
Pomimo nowoczesnej bryły, budynek przyszłego hotelu wyraźnie oddaje hołd architekturze dawnego Gdańska. Widoczne jest to choćby w podziałach fasady, nawiązujących do gdańskich kamienic, gotyckich ostrołukach czy elewacji, która zostanie wykonana z materiałów naturalnych.

- Oczywiście mogliśmy zaprojektować klasyczny budynek, który byłby sześcianem o prostych liniach. Jednak chcieliśmy stworzyć obiekt bardziej organiczny i "miękki", w którym przestrzeń byłaby widoczna na każdej powierzchni. Podobają nam się eksperymenty z liniami - przyznają architekci. - Stworzyliśmy budynek o ciekawej bryle, a nie klocek obwieszony ozdobami.

Nowy hotel będzie oddalony o kilkanaście metrów od tzw. Nowej Hanzy, pięciogwiazdkowego hotelu budowanego przez pomorskiego hotelarza Jana Wójcikiewicza. Projekt tego budynku został opracowany przez warszawską pracownię Kuryłowicz & Partners.

Opinie (83) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.