• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Hulajnogą na Jarmarku nie pojedziesz. Aplikacja nie pozwala

Maciej Korolczuk
25 lipca 2022, godz. 14:15 
Opinie (110)
W porozumieniu z operatorami miasto wprowadziło zakaz poruszania się elektrycznymi hulajnogami na terenie, gdzie działają kramy Jarmarku św. Dominika. W porozumieniu z operatorami miasto wprowadziło zakaz poruszania się elektrycznymi hulajnogami na terenie, gdzie działają kramy Jarmarku św. Dominika.

W aplikacjach do korzystania z hulajnóg elektrycznych wyłączono możliwość jazdy po tych obszarach Głównego i Starego Miasta, gdzie rozstawiono kramy Jarmarku św. Dominika. Zakaz obowiązuje do końca imprezy.Jakim środkiem transportu przyjeżdżasz na Jarmark św. Dominika?

Do ograniczeń w poruszaniu się po Śródmieściu Gdańska w czasie Jarmarku św. Dominika zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Inaczej niż zwykle organizacja ruchu wygląda niemal na całym obszarze Starego i Głównego Miasta.

Część ulic jest zamknięta dla ruchu samochodowego, na innych wprowadzono ograniczenia lub jazdę tylko w jednym kierunku.

W tym roku nowością jest zakaz poruszania się po terenie Jarmarku elektrycznych hulajnóg współdzielonych.

- Poprosiliśmy operatorów o wprowadzenie w aplikacjach mobilnych całkowitego zakazu ruchu i parkowania hulajnóg w obszarze jarmarku, przez cały czas trwania tej imprezy, a więc od 23 lipca do 14 sierpnia - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Strefa wyłączona z ruchu hulajnóg w aplikacji zaznaczona jest innym kolorem. Strefa wyłączona z ruchu hulajnóg w aplikacji zaznaczona jest innym kolorem.
To oznacza, że do połowy sierpnia osoby wypożyczające hulajnogi na minuty muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu po centrum miasta. Ograniczenie ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Hulajnoga przestaje działać po wjechaniu do strefySprawdziliśmy, jak w praktyce funkcjonuje wprowadzone ograniczenie. Wypożyczyliśmy hulajnogę pod naszą redakcją przy ul. Heweliusza (tu zakaz nie obowiązuje). Następnie próbowaliśmy wjechać w ul. Rajską, gdzie w tym roku po raz pierwszy rozstawiono stoiska Jarmarku. Tuż po tym, jak system zorientował się, że hulajnoga znajduje się w "zakazanej strefie" pojazd przestał działać. I z hulajnogi trzeba było zejść.

Aplikacja blokuje jazdę hulajnogą po wjechaniu do strefy, w której rozstawione są jarmarczne kramy.Inne zmiany w funkcjonowaniu hulajnóg współdzielonych w GdańskuMiasto oczekuje od operatorów wprowadzenia w aplikacjach całkowitego zakazu ruchu po ul. Długiej i Długim Targu oraz Piwnej i Chlebnickiej nie tylko w sezonie, ale przez cały rok. Już teraz w Śródmieściu obowiązuje ograniczenie prędkości hulajnóg do 12 km/h.

Ponadto miasto stara się też reagować na chaos z parkowaniem hulajnóg na chodnikach i drogach rowerowych.

Walka z parkującymi hulajnogami jak walka z wiatrakami- Zgodnie z przyjętą ponad rok temu uchwałą Rady Miasta Gdańska nieodpowiednio zaparkowane hulajnogi, które stwarzają zagrożenie m.in. dla pieszych i rowerzystów, mogą być usunięte i przechowywane na miejskim parkingu strzeżonym. Za interwencję oraz każdy dzień przechowywania takiego pojazdu naliczane są opłaty. Odbiór zarekwirowanego sprzętu możliwy jest po udokumentowaniu własności oraz wskazaniu sprawcy. Jeżeli sprawca jest wskazany - otrzymuje mandat. W przypadku odmowy jego przyjęcia, sprawa zostaje skierowana do sądu - dodaje Sieliwończyk.
Mandat za pozostawienie hulajnogi w miejscu niezgodnym z przepisami wynosi 100 zł. Dodatkowo, niewłaściwie zaparkowaną hulajnogę elektryczną można usunąć z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia jej w miejscu, gdzie jest to zakazane i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Jest to dodatkowy koszt w wysokości 125 zł, a także 20 zł za każdy dzień przechowywania hulajnogi.

Wydarzenia

762. Jarmark św. Dominika

jarmark

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (110)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane