• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odnów identyfikator, by parkować za darmo

Patryk Szczerba
29 marca 2023, godz. 20:00 
Opinie (140)
Najnowszy artykuł na ten temat Parking przy Kieleckiej. "Pusty, bo płatny"
W niedzielę za postój w Gdyni mieszkańcy nie muszą płacić, o ile spełniają określone warunki. W niedzielę za postój w Gdyni mieszkańcy nie muszą płacić, o ile spełniają określone warunki.

Blisko osiem tysięcy mieszkańców Gdyni posiada identyfikatory, pozwalające na darmowe parkowanie w niedziele w centrum Gdyni. Ważne są rok, więc żeby dalej zostawiać auto bez opłat, trzeba je odnowić. I warto to zrobić jak najszybciej, bo odnowienie dokumentu może potrwać.Czy darmowe parkingi w niedzielę to dobry pomysł?

Przypomnijmy: władze Gdyni chciały dać możliwość bezpłatnego parkowania w Śródmiejskiej Strefie Parkowania w niedzielę chętnym na to mieszkańcom miasta. Dlatego wprowadzono w maju 2022 roku specjalne identyfikatory.

Mogły je uzyskać osoby:

  • posiadające samochód,
  • zameldowane w Gdyni,
  • rozliczające PIT w Gdyni.

Trudne początkiMieszkańcy narzekali na czasochłonną procedurę ich wydawania, sugerując, że wszystko powinno odbywać się np. za pomocą karty mieszkańca. Urzędnicy odpowiadali, że kryteria, takie jak zameldowanie i konieczność rozliczania podatku w Gdyni, mają pomóc zweryfikować, czy dana osoba rzeczywiście mieszka w Gdyni i płaci tu podatki.

Kierowcy: czasochłonna procedura po darmowe parkowanie Kierowcy: czasochłonna procedura po darmowe parkowanie

Pojawiły się też kontrowersje związane z tym, że identyfikator może otrzymać tylko jedna osoba zamieszkująca dany lokal mieszkalny. Urzędnicy w tej kwestii odpowiadali z kolei, że to dlatego, iż w centrum jest mało miejsc parkingowych.

Tylko jeden lokator zaparkuje w niedzielę za darmo. Powód? Za mało miejsc w centrum Tylko jeden lokator zaparkuje w niedzielę za darmo. Powód? Za mało miejsc w centrum

Darmowe parkowanie w niedzielę dla mieszkańców funkcjonuje. Mimo początkowego zamieszania sporo osób korzysta z tej propozycji.Blisko 8 tys. osób parkuje w niedzielę za darmo- Do końca lutego wydaliśmy w sumie 7856 identyfikatorów, z czego ponad 3 tys. wniosków zostało złożonych internetowo - mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.


Identyfikatory są ważne 12 miesięcy. I choć obowiązują od 15 maja zeszłego roku, więc teoretycznie czasu na odnowienie jest sporo, to urzędnicy zachęcają, by zrobić to jak najszybciej.

Sklep z abonamentami parkingowymi w GdyniWeryfikacja może być dłuższa niż pięć dni- Dopuszczamy wcześniejsze wnioskowanie o kontynuację wydanych już identyfikatorów, jednak z uwagi na wzmożoną liczbę wniosków, weryfikacja będzie dokonywana zgodnie z datą ich ważności, a nie w czasie regulaminowych pięciu dni. Wniosek o kontynuację należy złożyć jeszcze w trakcie obowiązywania obecnego identyfikatora, załączając wszystkie potrzebne dokumenty - opowiada Magdalena Wojtkiewicz, rzecznik ZDiZ w Gdyni.

Płatne parkowanie w Gdyni: informacje, opłaty

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (140)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane