Fakty i opinie

stat

Idziesz do lasu? Nietoperze już tam są

Nietoperze polują głównie w nocy.
Nietoperze polują głównie w nocy. mat. prasowe

Wcale nie wkręcają się we włosy i nie atakują ludzi. Za to sporo ich u nas jest - w Trójmieście i okolicach lata nawet 2 tysiące nietoperzy, głównie gacków i nocków.W ciągu dnia nocują w różnych zakamarkach - np. w Twierdzy Wisłoujście.
W ciągu dnia nocują w różnych zakamarkach - np. w Twierdzy Wisłoujście. mat. RDOŚ
Spadają z nieba, wkręcają się we włosy, albo gryzą i wypijają krew. Przesądów o nietoperzach jest mnóstwo, wielu jednak uważa, że na szczęście w Trójmieście nie musimy się nimi przejmować, bo tu nietoperze nie występują. Nic bardziej mylnego.

Przede wszystkim nietoperze nie żywią się krwią - poza dwoma gatunkami, które żyją w Ameryce Środkowej i Południowej, bo w Europie jest dla nich za zimno. Spotykane u nas zajadają się owocami, a w Trójmieście głównie owadami. Można więc spokojnie stwierdzić, że są naszymi sprzymierzeńcami, podobnie jak pająki. Nietoperz podczas jednej nocy potrafi zjeść więcej komarów niż połowa jego wagi. Najmniejsze nietoperze ważą jednak zaledwie kilka gramów, a większość z 20 występujących w Polsce gatunków jest niewiele większa.

Leśnicy coraz bardziej doceniają jednak ich pomoc. Nadleśnictwo Gdańsk wraz członkami Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandrana, którzy zajmują się m.in. liczeniem nietoperzy w Trójmieście, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wiesza dla nich nawet budki, zastępujące naturalne schronienia zwłaszcza w iglastych lasach gospodarczych. Szybko okazało się, że na "nietoperskim" rynku mieszkaniowym jest spory deficyt, bo lokale od razu zaczęły być zasiedlane.

Nietoperze nie wkręcają się też we włosy, bo ludzi raczej wolą ignorować. Ugryźć wprawdzie potrafią, ale tylko jeśli mocno się o to postaramy - np. łapiąc je gołymi rękami podczas snu. A spotkać je wcale nietrudno. Polują głównie nocami w okolicach Doliny Radości zobacz na mapie Gdańska, na Oruni zobacz na mapie Gdańska czy w Babich Dołach zobacz na mapie Gdyni, a odpoczywają w jaskiniach, grotach, ale też w Twierdzy Wisłoujście, na strychach oraz przy węzłach ciepłowniczych. Według ostatniego liczenia było ich 1875 sztuk, ale to tylko okazy, których siedliska są znane. Może być więc ich w Trójmieście i okolicach znacznie więcej.

Polują głównie nocą, bo nie potrzebują ani doskonałego węchu, ani wzroku. Stawiają na echolokację, czyli naturalny radar. Ich ofiary także bronią się w różne sposoby. Ćmy - które słyszą nadlatujące nietoperze - zamierają w bezruchu i udają martwe. Robią tak oczywiście podczas lotu, co łączy się z upadkiem, ale czasem potrafi uratować życie.

Idziesz do lasu? Nie bądź jak zwierzę!

Lato (przynajmniej kalendarzowe) wciąż trwa, coraz więcej osób wybiera się na spacery do lasów okalających Trójmiasto. Kontynuujemy więc cykl tekstów o zachowaniu w lesie. Przypominamy, że to my - ludzie - jesteśmy tam gośćmi i powinniśmy dostosować się do reguł, jakie od lat ustala przyroda.


W ubiegłym roku miłośnicy nietoperzy przekonywali, że nie trzeba się ich bać.

Opinie (79) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.