Fakty i opinie

Ile jest skrzyżowań równorzędnych na Lawendowych Wzgórzach?

Według tego co mówi deweloper, na osiedlu Lawendowe Wzgórze jest tylko jedno skrzyżowanie równorzędne.
Według tego co mówi deweloper, na osiedlu Lawendowe Wzgórze jest tylko jedno skrzyżowanie równorzędne. fot. Czytelnik / trojmiasto.pl

Na pytanie postawione w tytule tego artykułu szukają odpowiedzi mieszkańcy osiedla Lawendowe WzgórzaMapka w Gdańsku. Deweloper odpowiedzialny z oznakowanie na powyższym osiedlu tłumaczy, że co prawda przy wjeździe na jego teren widnieje znak informujący o strefie skrzyżowań równorzędnych, ale mało kto wie, że dotyczy tylko jednego z nich - skrzyżowania przy sklepie mięsnymMapka.Jak dobrze znasz przepisy ruchu drogowego?

prawie w ogóle 15%
całkiem dobrze, ale nie prowadzę samochodu 7%
wystarczająco dobrze, by prowadzić samochód 45%
bardzo dobrze 33%
zakończona Łącznie głosów: 913
W październiku ubiegłego roku pisaliśmy w artykule pt. "Szybka jazda po osiedlowych ulicach" o spornych sytuacjach na Lawendowych Wzgórzach z udziałem kierowców i pieszych.

Wówczas deweloper osiedla zapowiedział, że choć cały obszar osiedla jest właściwie oznakowany, to przygotuje projekt nowej organizacji ruchu i przekaże go do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dziś zasady jazdy po osiedlu wciąż nie są jasneOd tej deklaracji minęło już ponad 11 miesięcy, a mieszkańcy wciąż nie do końca wiedzą, jak mają poruszać się po osiedlowych ulicach.

- Przy wjeździe na osiedle Lawendowe Wzgórze widnieje znak "wjeżdżasz w strefę skrzyżowań równorzędnych" oraz "strefa zamieszkania". Mieszkańcy napisali pismo do dewelopera, aby przypomnieć o obietnicy, która pojawiła się w artykule Trojmiasto.pl. Robyg miał zamontować słupki na chodniku, wymalować linie zatrzymania oraz zamontować progi - mówi pani Żaneta, mieszkanka Lawendowych Wzgórz.

Deweloper: zwiększyliśmy liczbę oznakowania pionowegoDeweloper tłumaczy, że zwiększył liczbę oznakowania pionowego na osiedlu. Wciąż jednak opracowuje projekt nowej organizacji ruchu, o którym mowa była w październiku ubiegłego roku.

- W ramach poprawy bezpieczeństwa na osiedlu, Robyg zwiększył liczbę oznakowania pionowego celem podniesienia świadomości mieszkańców w zakresie prawidłowych zachowań w ruchu drogowym na terenie osiedla. Wciąż jesteśmy w trakcie opracowania projektu nowej organizacji ruchu na całym osiedlu, co następnie będzie musiało zostać zatwierdzone przez GZDiZ - mówi Arkadiusz Borowiecki, dyrektor ds. realizacji inwestycji w firmie Robyg.

Tylko jedno skrzyżowanie równorzędne na osiedlu Lawendowe WzgórzeKierowców wjeżdżających na Lawendowe Wzgórza wita znak "wjeżdżasz w strefę skrzyżowań równorzędnych". Z tego powodu większość z nich myśli, że dotyczy to wszystkich skrzyżowań na osiedlu. Tak jednak nie jest, bo deweloper mówi, że dotyczy to tylko jednego skrzyżowania, a wszystkie wjazdy i zjazdy (w tym także z parkingów i dróg pożarowych) są włączeniem do drogi głównej.

- Na terenie osiedla Lawendowe Wzgórza główną drogą jest ul. Lawendowe Wzgórza. Wszystkie wjazdy i zjazdy (w tym także z parkingów i dróg pożarowych) są włączeniem do drogi głównej. Jedynym skrzyżowaniem równorzędnym jest skrzyżowanie przy sklepie mięsnym - tłumaczy Arkadiusz Borowiecki.
Zdaniem naszych czytelników i mieszkańców osiedla, znaki powinny być ustawione w innych miejscach.

- Na osiedlu są dwa znaki "wjeżdżasz w strefę skrzyżowań równorzędnych". Moim zdaniem powinny one zostać ustawione w innym miejscu - tuż przy samym skrzyżowaniu równorzędnym. Ustawione dużo wcześniej - tuż przy samym wjeździe na osiedle - wprowadzają każdego dnia w błąd kierowców, którzy zdezorientowani nie do końca wiedzą czy mają wszędzie puszczać innych z prawej czy też nie - denerwuje się nasz czytelnik pan Adam.
Według dewelopera Robyg (odpowiedzialnego za oznakowanie) na osiedlu Lawendowe Wzgórza jest tylko jedno skrzyżowanie równorzędne - zaznaczono je na mapie.
Według dewelopera Robyg (odpowiedzialnego za oznakowanie) na osiedlu Lawendowe Wzgórza jest tylko jedno skrzyżowanie równorzędne - zaznaczono je na mapie. graf. Trojmiasto.pl

Na Lawendowych Wzgórzach obowiązuje "strefa zamieszkania"Przypomnijmy, że według przepisów "strefa zamieszkania" to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Zasady ruchu w strefie zamieszkania:

  • ograniczenie prędkości do 20 km/h,
  • można parkować jedynie w wyznaczonych miejscach,
  • progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi,
  • opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego,
  • pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami.


Od momentu publikacji artykułu docierają do nas informacje, że deweloper Robyg w kwestii wskazanych skrzyżowań równorzędnych, nie ma racji. O sprawie poinformowaliśmy policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy po wizji lokalnej ustalą, jak powinien prawidłowo wyglądać ruch na osiedlu Lawendowe Wzgórza. Do sprawy wrócimy w przyszłym tygodniu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (220)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »