Udany początek sezonu gdańskiego floretu

15 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Michał Janda wygrał inauguracyjny turniej Pucharu Polski sezonu 2015/16. Czy dobrą formę potwierdzi także w rozpoczynającym się w amerykańskim San Jose cyklu Pucharu Świata? Michał Janda wygrał inauguracyjny turniej Pucharu Polski sezonu 2015/16. Czy dobrą formę potwierdzi także w rozpoczynającym się w amerykańskim San Jose cyklu Pucharu Świata?

Aż osiem miejsc na podium zajęli przedstawiciele Sietom AZS AWFiS Gdańsk w turniejach inaugurujących Puchar Polski sezonu 2015/16 we florecie w kategorii seniorów i juniorów. Najlepiej spisali się panowie we Wrocławiu. Triumfował Michał Janda, a 3. miejsce podzielili jego koledzy klubowi: Piotr Janda i Michał Siess. Już w piątek rusza cykl Pucharu Świata, a wyniki w nim uzyskane będą podstawą przydzielania nominacji olimpijskich.

Gdańscy floreciści udanie rozpoczęli sezon. W zdobyciu licznych miejsc na podium nie przeszkodziło im nawet fakt, że po wakacjach rywalizację na krajowych planszach wznowili bez swoich najbardziej doświadczonych zawodniczek i zawodników. Sylwia Gruchała przebłyski formy sprzed urlopu macierzyńskiego zademonstrowała w Światowych Igrzyskach Wojskowych, zdobywając dwa brązowe medale. W Korei Południowej walczył także Radosław Glonek, który został wicemistrzem drużynowo, ale w nietypowej dla siebie broni, gdyż w szpadzie. Natomiast Paweł Kawiecki zawiesił treningi.

SYLWIA GRUCHAŁA PRZEGRAŁA TYLKO Z MISTRZYNIĄ ŚWIATA. ZDOBYŁA DWA BRĄZOWE MEDALE W ŚWIATOWYM IGRZYSKACH WOJSKOWYCH

Już w piątek florecistki w meksykańskim Cancun, a floreciści w amerykańskim San Jose rozpoczną nowy cykl zawodów Pucharu Świata. Na tych turniejach Sietom AZS AWFiS wystawia sześcioro przedstawicieli. Magdalena Knop, Michał Janda, Piotr JandaMichał Siess znaleźli się w oficjalnej kadrze Polski, a Monika PaliszewskaZuzanna Sobczak wystartują na własny koszt.

- Z listy światowej jeden kraj w każdej broni może zdobyć maksymalnie dwie kwalifikacje olimpijskie. Liczyć się będzie ranking na 30 kwietnia przyszłego roku. Jeśli nie dane państwo nie zdobędzie żadnej kwalifikacji, to jednego reprezentanta będzie mogło wystawić w turnieju kwalifikacyjnym, który będzie ostatnią szansą na zdobycie prawa startu w igrzyskach - informuje Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS.
Przed odlotem na zachodnią półkulę zwłaszcza panowie otrzymali duży zastrzyk optymizmu. W zawodach otwierających Puchar Polski 2015/16, we Wrocławiu gdańszczanie obsadzili 3 z 4 miejsc na podium. Pierwszy turniej tej rangi w karierze wygrał M.Janda, który w finale pokonał Leszka Rajskiego 15:12, biorąc rewanż za brata bliźniaka.

W półfinale bowiem zawodnik KSz Wrocławianie pokonał P.Jandę 15:9. Na najniższym stopniu podium stanął także Siess, który w półfinale uległ późniejszemu triumfatorowi 14:15. Ósmy był inny florecista Sietom AZS AWFiS - Maciej Podralski, który w ćwierćfinale uległ Rajskiemu 7:15.

RADOSŁAW GLONEK ZDOBYŁ MEDAL W DRUŻYNIE SZPADZISTÓW NA ŚWIATOWYCH IGRZYSKACH WOJSKOWYCH

Florecistki krajowy sezon otworzyły w Gdańsku. Już po raz 21. w historii rywalizowały o "Bursztynowy Floret". Gospodynie obsadziły połowę miejsc w czołowej "8", ale żadnej z nich nie udało się przebić do finału. Turniejowa drabinka tak się ułożyła, że już w ćwierćfinałach musiały stanąć do wewnątrz klubowych pojedynków. Emilia Rygielska pokonała Knop 15:10, a Karolina Chlewińska wygrała z Paliszewską 15:11.

W półfinałach gdańszczanki uległy odpowiednio - Julii Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) 13:14 oraz Marice Chrzanowskiej (KU AZS UAM-Poznań) 9:15. W finale Chrzanowska pokonała Walczyk 15:14.

GDAŃSK NAGRODZIŁ ZA SUKCESY W SPORCIE MŁODZIEŻOWYM. LICZNA GRUPA WYRÓŻNIONYCH ZA OSIĄGNIĘCIA WE FLORECIE

Na 16. miejscu "Bursztynowy Floret" ukończyła Anna Szymczak. To obecnie najlepsza gdańska juniorka. To miano potwierdziła na inaugurację Pucharu Polski w tej kategorii wiekowej, która odbyła się w Toruniu. Szymczak zajęła w nich 2. miejsce, przegrywając dopiero w finale z Walczyk 12:15. Na 7. miejscu turniej zakończyła Aleksandra Jeglińska (UKS de La Salle Gdańsk).

W turnieju juniorów Sietom AZS AWFiS wprowadził dwóch florecistów na podium, a dwóch kolejnych gdańskich zawodników odpadło w ćwierćfinałach. Najlepszy był spośród nich Podralski, który zajął 2. miejsce.

Przeszkodą nie do pokonania okazał się Andrzej Rządkowski (Wrocławianie). W decydujących o zwycięstwie w turnieju w Toruniu walkach kolejno pokonał on trzech przedstawicieli Sietomu: Maxime Tarasiewicza 15:6 (ćwierćfinał), Mikołaja Rudnickiego 15:5 (półfinał) i Podralskiego 15:9 (finał).

Tarasiewicz zajął 5 miejsce, a siódmy był Patryk Martyniak, który w ćwierćfinale uległ Rudnickiemu 3:15.

Kolejne zawody Pucharu Polski juniorek i juniorów odbędą się w Poznaniu 24 października.