Od 1 maja uchodźcy z Ukrainy nie mogą już za darmo jeździć autobusami, tramwajami czy trolejbusami po Trójmieście. Nasi czytelnicy alarmowali, że Ukraińcy dostają mandaty, bo wielu z nich nie wie o tej zmianie. W autobusach i tramwajach emitowany jest po ukraińsku komunikat, że bilety trzeba już kasować. Szkopuł w tym, że np. w tramwaju bilet można kupić tylko w aplikacji.
Przypomnijmy: darmowe korzystanie z transportu publicznego dla uchodźców z Ukrainy wprowadzono pod koniec lutego. Ten przywilej zlikwidowano jednak na początku maja.
Czytaj więcej: Od maja Ukraińcy pojadą za darmo tylko pociągami
Sęk w tym, że nie do wszystkich uchodźców z Ukrainy ta informacja dotarła. Uwagę na to zwrócił nasz czytelnik, pan Stanisław.
- Od kilku dni Ukraińcy dostają masowo mandaty, bo wielu z nich nie wie o tej zmianie. Przydałyby się informacje na ten temat w pojazdach i gablotach przystankowych - podkreślał.
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku rady posłuchał: w piątek, 6.05.2022 r., w komunikacji miejskiej można usłyszeć komunikat po ukraińsku, w którym lektorka informuje, że obywatele tego kraju już muszą płacić za przejazdy.
Szkopuł w tym, że biletów w autobusie czy tramwaju kupić i tak nie można. No chyba, że ma się aplikację w telefonie komórkowym. Ale nie wszyscy uchodźcy mogą mieć do nich dostęp.
Pobłażliwi kontrolerzy i komunikaty na przystankach
Pojawią się także pisemne informacje o zniesieniu ulg dla uchodźców wojennych: zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.
W ZTM słyszymy także, że skala mandatów dla Ukraińców bez biletów jest niewielka, a właściwie jest pojedynczy incydent. To zaskakujące, bo nasza redakcja dostała w tej sprawie sygnały od dwóch różnych osób, przy czym każda z nich tłumaczyła, że podobne zdarzenia widziała parokrotnie.
Co więcej, kontrolerzy dostali także polecenie, że przez kilka najbliższych dni mają traktować pasażerów z Ukrainy pobłażliwe: częściej pouczać niż karać, a już na pewno nie urządzać "łapanek".
Apel o przywrócenie bezpłatnych przejazdów
Tymczasem z apelem o przywrócenie ulg dla uchodźców z Ukrainy do gmin tworzących Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej zwrócili się pomorscy członkowie ruchu Polska 2050.
- Wierzymy, że taka decyzja będzie dobrym wzorem do naśladowania dla innych samorządów w Polsce, który można zaprezentować w ramach Samorządowego Okrągłego Stołu dotyczącego pomocy obywatelom Ukrainy - podsumowują w swoim piśmie.
Trójmiasto pomaga Ukrainie. Ogłoszenia