• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inni budują szpitale polowe. "W Trójmieście nie ma potrzeby"

Ewa Palińska
8 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

W niespełna 10 dni Chińczycy zbudowali od podstaw szpital, przeznaczony wyłącznie dla pacjentów chorych na Covid-19. Obecnie szpitale polowe budowane są na całym świecie, choć może nie z tak dużym rozmachem.

Hale targowe i sportowe, stadiony, a nawet luksusowe wycieczkowce w związku z dynamicznym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 przekształca się w wielu krajach na szpitale polowe. Na Pomorzu namioty polowe wykorzystuje się póki co jedynie do triażu, czyli segregacji pacjentów. Planów stworzenia dużego szpitala w chwili obecnej nie ma, bo nie zachodzi taka potrzeba - miejsc dla chorych nie brakuje. Nawet gdyby wojewoda zdecydował się szpital polowy powołać, to przy obecnych brakach sprzętu i personelu, jego funkcjonowanie byłoby niemożliwe.



Czy obawiasz się tego, że możesz zarazić się koronawirusem?

W związku z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19, w wielu krajach na świecie zaczyna brakować miejsc w szpitalach. Dotychczas nikt nie odważył się na tak odważny ruch, jak Chińczycy, którzy w 10 dni wybudowali szpital dla tysiąca pacjentów zakażonych koronawirusem. Rządy krajów najdotkliwiej odczuwających skutki szerzącej się pandemii decydują się najczęściej na rozwiązanie mniej spektakularne, za to najbardziej realne do zrealizowania, a więc tworzenie szpitali polowych.

Sprawdzony, wojskowy patent



Szpital polowy to rodzaj tymczasowego szpitala, rozstawianego (w terminologii wojskowej: "rozwijanego") poza budynkami szpitala stałego, zazwyczaj przeznaczonego do leczenia ofiar działań wojennych, wielkich katastrof i klęsk żywiołowych. Na potrzeby wojska szpitale polowe rozwijano zazwyczaj z dala od frontu, aby zminimalizować ryzyko związane z bezpośrednimi działaniami wojennymi, ale jednak na tyle blisko pola walki, aby przewóz rannych (śmigłowcami, transporterami lądowymi lub samochodami) nie nastręczał zbyt wielkich trudności.

W czasie pokoju szpitale polowe buduje się bez uwzględnienia ryzyka działań bojowych, a biorąc pod uwagę głównie infrastrukturę i położenie jak najbardziej dogodne pod względem komunikacyjnym. Dlatego właśnie podczas trwającej obecnie pandemii koronawirusa tworzy się je najczęściej w centrach wystawowych, halach sportowych, na stadionach, a nawet na luksusowych wycieczkowcach.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście


  • Tymczasowo w szpital przekształcono wycieczkowiec Splendid, zacumowany w porcie w Genui. Grupa pierwszych 25 pacjentów została przetransportowana na jego pokład w poniedziałek. Docelowo liczba przyjętych może wzrosnąć do 400. Każda z osób dostaje oddzielną kajutę (salę) na pokładzie nr 7. Na statku znajduje się lądowisko dla helikopterów, a hangar w porcie zostanie prawdopodobnie przekształcony w oddział intensywnej terapii.
  • W prowincji Cremona w Lombardii szpital polowy otworzyła organizacja charytatywna Samaritan's Purse. Placówka pomieści 500 chorych.
  • W mieście Crema chorymi zajmują się specjaliści z Czerwonego Krzyża i lekarze z Kuby, którzy przypłynęli do Europy aby wspomóc włoskich kolegów po fachu.
  •  - W Bergamo budowany jest szpital polowy, który już niedługo będzie gotowy - relacjonowała dla Vatican News jedna z mieszkanek miasta. - To była walka z czasem, aby zbudować miejsce o znaczeniu strategicznym dla walki z koronawirusem. Początkowo miał to być prosty szpital polowy. W rzeczywistości jednak będzie tam i apteka, i gabinet, gdzie będą przeprowadzane analizy, radiologia oraz intensywna terapia - wylicza mieszkanka Bergamo. - W jego powstaniu pomagało wielu rzemieślników. A dzięki bardzo szybkiemu postępowi prac, dobrej organizacji i wielkiemu sercu, które towarzyszy tej budowie, wielu patrzyło na to w osłupieniu. Razem z rzemieślnikami pracowali i pracują członkowie obrony cywilnej, żołnierze, czy członkowie klubu kibica drużyny piłkarskiej Atalanta. Wszyscy oni trudzą się kończąc budowę szpitala, który będzie miał 140 łóżek, w tym 72 na intensywnej terapii. To dla nas naprawdę wielki przykład, wielka demonstracja solidarności.
  • W Lombardii szpital polowy uruchomiono w namiotach wojskowych
  • Namiot do intensywnej terapii w szpitalu polowym w Cremonie, Włochy, 20.03.2020 r.

Szpitale polowe na świecie



Włochy

Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa krajów świata. Dotychczas potwierdzono tam ponad 132 tys. zachorowań i ponad 16,5 tys. zgonów spowodowanych COVID-19. Stan 3,8 tys. pacjentów lekarze oceniają jako poważny lub krytyczny.

Miejsc w szpitalach stacjonarnych zaczęło tam brakować już przed kilkoma tygodniami. Stworzenie placówek polowych stało się koniecznością. W prowincji Cremona w Lombardii, dla przykładu, szpital polowy otworzyła organizacja charytatywna Samaritan's Purse. Placówka pomieści 500 chorych, a obok włoskich pracują tam również lekarze z Kuby. Szpital polowy powstaje też w Bergamo.

- W jego powstaniu pomagało wielu rzemieślników. A dzięki bardzo szybkiemu postępowi prac, dobrej organizacji i wielkiemu sercu, które towarzyszy tej budowie, wielu patrzyło na to w osłupieniu - opowiadała rozgłośni Vatican News jedna z mieszkanek Bergamo. - Razem z rzemieślnikami pracowali i pracują członkowie obrony cywilnej, żołnierze czy członkowie klubu kibica drużyny piłkarskiej Atalanta. Wszyscy oni trudzą się kończąc budowę szpitala, który będzie miał 140 łóżek, w tym 72 na intensywnej terapii. To dla nas naprawdę wielki przykład, wielka demonstracja solidarności".
Na szpital, tymczasowo, przekształcono wycieczkowiec Splendid, zacumowany w porcie w Genui. Grupa pierwszych 25 pacjentów została przetransportowana na jego pokład w poniedziałek. Docelowo liczba przyjętych może wzrosnąć do 400. Każda z osób dostaje oddzielną kajutę (salę) na pokładzie nr 7. Na statku znajduje się lądowisko dla helikopterów, a hangar w porcie zostanie prawdopodobnie przekształcony w oddział intensywnej terapii.

  • Szpital polowy w Madrycie jest największą tego typu placówką w Europie. Znajduje się tam miejsce dla 5,5 tys. pacjentów.
  • Szpital polowy na terenie targów IFEMA w Madrycie - pierwsi pacjenci.
  • Szpital Lekarzy bez Granic na kampusie akademickim Alcala w Madrycie.
  • W transformacji przestrzeni wystawienniczej na szpital polowy pomagali żołnierze korpusu medycznego Hiszpańskich Sił Powietrznych.
  • Rozwijanie szpitala polowego w Segowii - środkowa Hiszpania.
Hiszpania

Hiszpania jest drugim po Włoszech - gdzie do poniedziałku odnotowano śmierć 16 523 osób - krajem z najwyższym wskaźnikiem zgonów na świecie. Łącznie zmarło tam 13 798 osób (dane z wtorku 7 kwietnia).

Drastyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w stolicy Hiszpanii spowodował, że w wielu szpitalach zabrakło łóżek dla chorych. Z pomocą przyszło wojsko, "rozwijając" szpital na terenie targów IFEMA w Madrycie. Placówka jest wyposażona w oddział intensywnej terapii i pomieści 5,5 tys. osób. Jest to największy szpital polowy w Europie. Swój szpital polowy, na terenie kampusu uniwersytetu Alcala w Madrycie, uruchomiła też organizacja Lekarze Bez Granic.

Część zakażonych, których przyjęcia, jeszcze przed uruchomieniem szpitali polowych, odmówiły madryckie szpitale, zostało przetransportowanych przez wojsko do placówek medycznych zlokalizowanych poza stolicą. Transport odbywa się autobusami użyczonymi armii przez władze Madrytu.

Kilka podobnych placówek hiszpańska armia uruchomiła też w innych częściach kraju, m.in. na terenie wspólnot autonomicznych Walencji, Asturii oraz w Katalonii. Pacjenci z lekkimi objawami COVID-19 umieszczani byli też w ośmiu wyznaczonych hotelach, znajdujących się w Madrycie i na jego obrzeżach.

  • Portugalia - Szpital polowy w Caldas da Rainha.
  • Excel Center we wschodnim Londynie zmienia się w szpital polowy.
  • Szpital wojskowy w Goeteborgu
  • Francja - ćwiczenia żołnierzy w Miluzie, podczas stawiania wojskowego szpitala polowego.
  • Szwecja - szpital polowy w Alvsjo

Zachodnia Europa w stanie najwyższej gotowości



Zaniepokojone rozwojem pandemii są też inne europejskie kraje. Przyglądając się temu, jak szybko wzrasta liczba chorych we Włoszech czy w Hiszpanii, już teraz tworzenie szpitali polowych rozpoczęły Francja, Portugalia, Wielka Brytania czy Szwecja. Podobnie jak w Madrycie, szpital w hali wystawowej uruchamiają Szwedzi (Stockholmsmassan) oraz Brytyjczycy (Excel Centre - wschodni Londyn). W portugalskiej miejscowości uzdrowiskowej Caldas da Rainha w dystrykcie Leiria, około 100 km na północ od Lizbony, postanowiono natomiast utworzyć szpital w hali sportowej.

  • Iran - największe centrum wystawowe w Teheranie zmieniło się w szpital.
  • Brazylia: Szpital na stadionie Pacaembu w Sao Paulo.
  • Brazylia: rekreacyjny teren wioski olimpijskiej w Rio de Janeiro zamieni się w szpital polowy. Igrzyska w tym kraju odbyły się w 2016 roku.
  • W Shoreline w stanie Waszyngton szpital polowy dla dwustu pacjentów zbudowano na boisku piłkarskim.
  • Pakistan: szpital polowy w Lahaurze
  • Stany Zjednoczone: Korty Flushing Meadows  - jeszcze niedawno rozgrywano tam turnieje wielkoszlemowe, teraz powstaje tam szpital polowy.
  • Stany Zjednoczone: szpital polowy powstanie w Jacob Javits Center na Manhattanie.

Szpitale w wiosce olimpijskiej, na murawie boiska piłkarskiego i na kortach wielkoszlemowych



Prace nad tworzeniem szpitali polowych toczą się również poza Europą. W brazylijskim Sao Paulo postanowiono stworzyć szpital na murawie boiska piłkarskiego stadionu Pacaembu. W szpital polowy zmienił się też teren rekreacyjny wioski olimpijskiej w Rio de Janeiro (igrzyska w Brazylii odbyły się w 2016 roku). W Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, a władze miasta i stanu spodziewają się nawet ponad stu tysięcy chorych w nadchodzących tygodniach, postanowiono utworzyć szpital polowy w Jacob Javits Center na Manhattanie. Opiekę znajdzie tam co najmniej kilkaset osób. Władze miasta Nowy Jork pracują też nad przygotowaniem na potrzeby kwarantanny nawet 10 tysięcy mieszkań.

W Shoreline (stan Waszyngton) szpital polowy zbudowano na boisku piłkarskim. Pomieści on do dwustu pacjentów. Szpital powstanie też na kortach Flushing Meadows, gdzie zwykle rozgrywane były turnieje wielkoszlemowe.

Pakistan szpital polowy na tysiąc miejsc utworzył w Lahaur na wschodzie kraju. W Iranie natomiast w szpital zamieniono największe centrum wystawowe w stolicy, Teheranie. Będą tam przebywały wyłącznie osoby u których zdiagnozowano koronawirusa.

  • W Trójmieście jedyne szpitale polowe to te, przeznaczone do triażu, a więc do segregacji pacjentów. Ustawia je Państwowa Straż Pożarna.
  • W Trójmieście jedyne szpitale polowe to te, przeznaczone do triażu, a więc do segregacji pacjentów. Ustawia je Państwowa Straż Pożarna.
  • W Trójmieście jedyne szpitale polowe to te, przeznaczone do triażu, a więc do segregacji pacjentów. Ustawia je Państwowa Straż Pożarna.
  • W Trójmieście jedyne szpitale polowe to te, przeznaczone do triażu, a więc do segregacji pacjentów. Ustawia je Państwowa Straż Pożarna.
  • W Trójmieście jedyne szpitale polowe to te, przeznaczone do triażu, a więc do segregacji pacjentów. Ustawia je Państwowa Straż Pożarna.
  • W Trójmieście jedyne szpitale polowe to te, przeznaczone do triażu, a więc do segregacji pacjentów. Ustawia je Państwowa Straż Pożarna.
  • W Trójmieście jedyne szpitale polowe to te, przeznaczone do triażu, a więc do segregacji pacjentów. Ustawia je Państwowa Straż Pożarna.

Trójmiasto: szpitale polowe tylko do triażu



W Trójmieście stworzenia szpitala polowego dla chorych na Covid-19 się nie planuje, ponieważ - zdaniem wojewody - nie ma takiej potrzeby.

- Aktualnie w województwie pomorskim z powodu Covid-19 hospitalizowanych jest 16 osób (stan na 7.04.godz. 18:30). Dedykowane do leczenia Covid-19 są specjalnie przygotowane szpitale jednoimienne. Miejsca w szpitalach są przygotowane. Placówki są gotowe na przyjęcie większej liczby chorych, jeżeli zaistnieje taka potrzeba - informuje biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego.
Na polecenie wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha ustawiane są natomiast namioty przeznaczone do tzw. triażu - systemu segregacji medycznej. Stawia je Państwowa Straż Pożarna. Wszystkie wyposażone są m.in. w oświetlenie oraz nagrzewnice, co umożliwia sprawną pracę służb medycznych przez całą dobę.

- Poleciłem szpitalom w województwie pomorskim zorganizowanie takich polowych izb przyjęć, aby maksymalnie zwiększyć efektywność działań w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - podkreśla Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Dzięki takiej segregacji w jednej izbie przyjęć nie stykają się pacjenci podejrzani o Covid-19 z tymi, którzy przychodzą do szpitala z innymi dolegliwościami.
Polowe izby przyjęć już od początku marca funkcjonują przy placówkach służby zdrowia, które posiadają oddziały zakaźne oraz tych, które wcześniej zgłaszały taką potrzebę, jak chociażby szpitale spółki Copernicus - im. Mikołaja Kopernikaśw. Wojciecha na Zaspie. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na organizację i funkcjonowanie takich zewnętrznych izb przyjęć.

Nawet jeśli liczba chorych na Covid-19 drastycznie wzrośnie i zajdzie potrzeba stworzenia szpitala polowego, szanse na realizację takiego pomysłu są niemalże zerowe. Abstrahując już od braków sprzętów czy wyposażenia, z jakimi zmagają się szpitale, to wojewoda musiałby zapewnić przede wszystkim personel dla takiego szpitala. A pamiętajmy, że personelu już teraz brakuje wszędzie - w środę 8 kwietnia ogłoszono, że do pracy w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy oddelegowano 14 lekarzy m.in. z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Łącznie Wojewoda Pomorski wydał 32 decyzje delegowania lekarzy do pracy w jednostkach służby zdrowia.

- Decyzje wojewody mają możliwie szczelnie zabezpieczyć ciągłość świadczeń medycznych przy zwalczaniu pandemii wirusa - tłumaczy pomorski urząd wojewódzki.

Miejsca

Opinie (106) ponad 10 zablokowanych

  • (4)

    W UK też bagatelizowali....I mamy to co mamy.Marszałkowi się udało ale co z zarażonymi przez niego?Bo żadnych info nie ma...

    • 42 21

    • matole niema Polska zadnego porównania do Angli

      • 2 3

    • Co mamy?

      Przecież te szpitale polowe to pokazówka - szczególnie w Chinach, żeby publiczka miała pożywkę, jak to rząd dzielnie walczy z wirusem.
      W samej Polsce jest jakieś 200 tys. łóżek w szpitalach a łatwo dostawić z 50% kolejnych w razie potrzeby.
      W Manchesterze mój ziomek odwiedził te szpitale i nic tam się kompletnie nie dzieje!
      W UK teraz jest ponad 50 tysięcy zarażonych, ale tylko jakieś 1600 ciężkich, wymagających hospitalizacji. Naprawdę to takie liczby, że trzeba budować szpitale polowe? To jest pokazówka tylko i wyłącznie. Zamiast nakręcać panikę lepiej iść na spacer i pomyśleć chwilę.
      I oczywiście "bagatelizowali" - a Łukaszenko nawet meczy nie zakazał i co? Ludzie swoje a wirus swoje, to nie działa tak, że sobie ogłosimy lockdown a wirus się schowa.

      • 5 4

    • Zakażony został marszałek województwa, przdstawiciel samorządu, członek Platformy Obywatelskiej - Struk

      a za ewentualne szpitale polowe odpowiada wojewoda - przedstawiciel rządu, Drelich.

      Widac masz problem z podstawowymi rzaczami których uczą w podstawówce, ale czas na pisanie głupich komentarzy w necie masz

      • 3 1

    • Nagrody przyznane komu

      Trzymają się przy życiu bo ukradli dotacje,etaty rodzinne w urzędach i nagrody

      • 1 0

  • U nas może powstać makieta do odwiedzania przez Adriana albo inna wioska potiomkinowska (8)

    Pielęgniarki i lekarze pracują w pięciu szpitalach naraz, a sprzęt kupuje Orkiestra.
    Państwo z dykty

    • 59 47

    • Tak bo ty panie Januszu tutaj normalnie dryfujesz.

      • 7 5

    • Wszystko orkiestra! (3)

      Może jak taka kochana jest to niech wesprze też przedsiębiorców. Orkiestra.... A ciekawe skąd orkiestra ma kasę? Czyż nie od nas? Może w totka wygrała? Jak Bolek? Bolek też sam obalał komunę no nie?... Dyktę to masz w głowie...

      • 8 18

      • a państwo skąd ma kase?? (1)

        jak patrze na ciebie to chyba czerpią ją ze źródeł geotermalnych z Torunia. czy może jakoś jak wieloryby z fitoplanktonu ??

        • 9 1

        • Państwo ma kasę od obywateli

          których okrada podatkami (wyzszymi niż za Hitlera) na każdym kroku, często podwójnie. Ci co chcieli coś zmienić zostali wykolegowani i wywaleni z polityki, tam pchają się wszelkiej maści spekulanci i darmozjady, które od lat siedzą przy korycie (spójrz na nazwiska z jednej i drugiej strony - na szczycie te same typy od 89) Brakuje tam ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli i sami zarobili tworząc coś z niczego.

          • 1 1

      • Wiesz

        Spółka Mrówka Cała i Złoty Melon muszą wychodzić na prosta....za darmo łysy nie jeżdził by nowym Discovery....

        • 1 0

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • A kto te szpitale prywatyzował na siłę?

      Już nie pamiętasz?

      • 9 2

    • Jesteś głupszy niż ustawa przewiduje

      I przestań wypisywać bzdury - znam lekarzy i wiem jakimi furami jeżdżą i w jakich chatach mieszkają - jeśli wg ciebie auta pokroju Panamery, albo Range Rovera to słabe samochody i ktoś kto nim jeździ mało zarabia, to nie wiem jaki jest twój targety zarobków. Własny odrzutowiec ? Nikt ich nie zmusza do takiej roboty i brania dodatkowych dyżurów - to tylko zachłanność i chciwość prowadzi do tego - no i sama robota...Argument za sprzętem z orkiestry też z 4 liter, bo ich pomoc to promil w stosunku do tego co wydają szpitale. Może twój Tygrysek z PSL albo rudzielec z PO, Bronek Czesio lub Kidawa, która czytać nie umie była by lepsza od Dudy ? Widać, jaki kandydat taki wyborca......

      • 2 1

  • Szpitale polowe, tak samo jak noszenie maseczek, nie ma sensu (3)

    i tylko podsyca panikę i histerię.

    • 31 50

    • (2)

      Tez tak uważam, niech umierają w spokoju w domu - po co ludzie maja o tym wiedzieć I się denerwować ze ich wywiozą do jakiegoś namiotu.

      • 6 17

      • (1)

        Ej, ale to są miejsca też dla młodych. Jak będziesz miał lekkie problemy z oddychaniem, to trafisz tam. Jak ciężkie, to będzie potrzebny respirator, i wtedy Cię przewiozą, czego nie rozumiesz?

        Nie są potrzebne zakazy wejścia do lasu albo mydlenie oczu w TV.
        Potrzebujemy nakazu maseczek dla każdego przez miesiąc, szpitali polowych, dostaw do szpitali, wzrostu pensji w służbie zdrowia. Potrzebujemy porządnej tarczy antykryzysowej, na max następne 3 tygodnie.
        Potem trzeba zacząć powoli żyć. Otworzyć całą działalność gospodarczą. Ewentualnie utrzymać zakazy w miejscach najbardziej publicznych.
        Wszystkie kina, imprezy, etc. poprzenosić na dwór. Akurat się ciepło robi i można.

        • 4 11

        • Kina przenieść na zewnątrz, a parki do wewnątrz i to jest słuszna koncepcja!

          A mecze ekstraklasy rozgrywać w szkolnych salach gimnastycznych

          • 0 0

  • (7)

    W szkołach zrobią szpitale polowe. Te budowane za komuny były do tego przewidziane.

    • 40 3

    • No nie do końca (2)

      Po prostu taka była architektura tych czasów a z tymi szpitalami to ktoś kiedyś popłynął, i tak zostało.

      • 0 16

      • Wszystkie 1400 szkół wybudowanych

        1959-72 tz tysiąclatki główną funkcją : szpital na wypadek 3 wojny atomowej ! układ warszawski - zachód ,we wszystkich wejście na salę przez szatnie jako sluzy i inne tego typu ciekawostki.

        • 13 1

      • Dlaczego sie odzywasz nie mając pojęcia

        • 1 1

    • I chyba tylko do tego. A w czasie oczekiwania na atamowy holocaust musiały tam niestety siedzieć dzieciaki. (1)

      • 0 0

      • nic nie zrozumiales.

        • 0 0

    • Nawet się zgodzę. Szkoła na Orunii ul Małomiejska to miał być szpital.Jednak bardziej potrzebna była wówczas szkoła w tej dzielnicy.

      • 0 0

    • Komuna powróci

      Przynajmniej szanował kobiety i starców nie to co teraz

      • 0 0

  • Puk puk lekarzu! Otworz (5)

    L: Kto to?
    - Twoje sumienie
    L: Nigdy mnie nie odwiedzałeś? Co się stało?
    - Hipokrates jednak żyje.

    • 21 24

    • Skoro przyjmuja pacjentów w namiotach to może lekarze też mogą spać w namiotach (4)

      • 12 24

      • (2)

        Ależ jesteś dowcipny.

        • 10 1

        • A co to ujma? (1)

          Namiot, miska ryżu i do roboty.

          • 3 9

          • Za dużo czytasz synku,siusiu,paciorek i spac

            • 3 0

      • Spimy w domach

        • 1 0

  • A moze by tak jak w Dniepropietrowsku

    zaczniemy sobie kopać mogiły?

    • 13 10

  • Puste te "szpitale polowe" (8)

    Same zdjęcia pustych łużek. To wygląda jak noclegownie dla bezdomnych. Po co to? Chyba żeby wzbudzić strach w oglądającym. Wirus jest straszny, zabija ale całą masa rzeczy pokazywanych w mediach po prostu ma wzbudzać w nas strach :( Bo co ja - przerażony obywatel - mogę sobie pomyśleć jak zobaczę takie zdjęcia? Że pewnie nie długo też będę leżał w takim szpitalu. Konieczny jest zdrowy rozsądek. Trójmiasto.pl to rzetelne źródło informacji ale przekonałem się, że wielu portalom i stacjom telewizyjnym nie można ślepo ufać. I nie mówię tutaj tylko o TVP ale jawną manipulację, granicząca wręcz z kłamstwem można dostrzec czasem w materiałach informacyjnych stacji takich jak Polsat lub TVN. Bądźmy Rozsądni i Spokojni! I na miłość boską siedźmy w domach!

    • 25 23

    • (2)

      Słownik zalecam.

      Łóżko a nie łużko.Już na wstepie zniechęciło mnie by przeczytać Twoj komentarz.

      • 6 2

      • ,,wstepie" "Twoj" hi hi hi

        • 3 1

      • Cóż

        Nie poprawię już, mam dysleksję, kompletnie nad tym nie panuję...

        • 0 0

    • pisz ze słownikiem

      • 1 0

    • Bo te szpitale polowe to ściema i pokazówka (1)

      tylko około 5% przypadków jest ciężkich a 80% to w ogóle nawet objawów nie ma.
      I wirus nie jest straszny, nie potwierdzają tego jak na razie żadne dane. Na zapalenie płuc, wywołane głównie przeziębieniowymi wirusami i bakteriami umarło w zeszłym roku chyba 18 tysięcy osób. Zrób badania na bakterie i wirusy zmarłym, to niejedną epidemię będziesz mógł ogłosić.
      Wirus jest lokalny, sezonowy, mało zaraźliwy i mało śmiertelny - a przynajmniej tak wynika z danych. Gdyby było inaczej byłoby dużo przypadków hospitalizacji i zgonów wśród dzieci czy 40-latków - tymczasem zdrowi ludzie w wieku produkcyjnym umierają jedynie incydentalnie.
      A WHO by się ratować zmieniła klasyfikację zgonów i np. Polska od 1 kwietnia ma liczyć przypadki nie tylko potwierdzone testami, ale także "podejrzane" i "prawdopodobne". Dlatego jest taka różna śmiertelność w różnych krajach? Bo w jednych robią test post mortem i jak pozytywny to covid (a mógł umrzeć na wylew) i doliczają jeszcze zgony np. z hospicjów na zasadzie "Pani kaszlała? Ok, to covid". Nic dziwnego, że średni wiek ofiary wirusa we Włoszech to 79 lat.

      • 4 1

      • 20% ciężkich przypadków

        • 0 0

    • łuszko sie pisze nie łuku jeden! a nie rzadne "łużko", no gdzie ty do szkoły hodziłeś?! i tak samo "bonćmy rossondni"

      • 0 0

    • Te trumny we wloszech

      Te trumny byly z 2013 roku i ciagle je teraz pokazuja, fotofrafie to klamstwo

      • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • wybory będą

      • 0 1

  • (2)

    Straszne są te zdjecia. Szpitale wygladają jak masowe bezduszne umieralnie a nie jak szpitale.

    • 27 10

    • za dużo filmów się naoglądałeś/aś

      • 0 1

    • i pewnie do tego też służą,

      żeby nie umierać w męczarniach znieczulają, usypiają, jak nie mają czym ratować.

      • 0 0

  • Proponuję zacząć (1)

    Budować "psychuszki". I to nie polowe. Ponieważ Może Przyjść dzień, gdy obywatele wyjdą na ulicę. A Na Pewno przyjdzie taki, w którym wielu ludzi skończy w psychiatryku. Ale spokojnie, odwagi, personelu zabraknie szybciej, niż przy wirusie, bo potrzeby psychiczne Polaków od dekad były dla władzy "be", a potrzebujących obrzucano ostrakami. "Weź się w garść", mówili. "Nie panikuj tak". "Od razu widać, że jakiś p*lony". "Napij się melisy, jak jesteś nerwowy". Itp. Itd. Tylko jak obywatele zaczną "strzelać samobója" albo wyżywać się na postronnych osobach w wyniku zupełnej niepoczytalności, to...

    • 23 2

    • Nie nest tak źle.

      Współczesny człowiek jak ma w łapie smartfona i parę gier to dopiero za miesiąc zorientuje się, że nie wychodził z domu

      • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane