• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inscenizacje na rocznicę II wojny światowej już w sobotę

Katarzyna Moritz
30 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Inscenizacja walk na Westerplatte 31 sierpnia 2013 roku.


W tym roku obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się już w sobotę wieczorem, 31 sierpnia. Na Westerplatte, w różnych miejscach półwyspu, kilka grup inscenizacyjnych, w tym jedna z Hiszpanii, przedstawi sceny z wydarzeń, które miały miejsce podczas obrony we wrześniu 1939 r.



Ubiegłoroczna inscenizacja na Westerplatte.

Czy bierzesz udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej?


Przez ostatnie kilka lat, 1 września, kwadrans przed godziną 5 rano, na Westerplatte podczas oficjalnych uroczystości można było oglądać widowiskowe rekonstrukcje, które przygotował znany z popularyzacji historii dziennikarz Bogusław Wołoszański.

W tym roku miasto zrezygnowało z jego inscenizacji. 1 września pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbędzie się apel poległych, zostaną wygłoszone oficjalne przemówienia i złożone wieńce. Zamiast rekonstrukcji będzie grochówka z kuchni polowej.

To nie znaczy że nie będzie inscenizacji w ogóle. Odbędą się, ale dzień wcześniej, 31 sierpnia. Przygotowało je Muzeum II Wojny Światowej. W sobotę wieczorem w różnych częściach półwyspu zobaczymy kilka polskich grup rekonstruktorskich, a także jedną z Hiszpanii, ze stowarzyszenia "Poland First to Fight". Stowarzyszenie uczestniczy w rekonstrukcjach zarówno w Hiszpanii, jak i poza jej granicami, odtwarzając różne formacje Wojska Polskiego z lat 1918-1945.

- Chcemy zaprezentować różne wątki z tamtego okresu, nie chcemy się skupiać wyłącznie na części obrony. O godz. 20 i 21 będziemy prezentować walki o placówkę Fort, o godz. 22 i 23 przeniesiemy się pod ruiny tzw. nowych koszar, tam zaprezentujemy krótką inscenizację dotyczącą 2 września, czyli bombardowania. To nie będą inscenizacje batalistyczne z jakimś dużym rozmachem, choć weźmie w nich udział w sumie blisko 40 rekonstruktorów, ale ze względu na swoją różnorodność mogą być równie ciekawe - zapowiada Mateusz Jasik z MIIWŚ.

1 września, oprócz porannych oficjalnych uroczystości, będzie można zwiedzić modernizowaną przez ostatnie kilka miesięcy wystawę w wartowni nr 1. W zabytku od lat 80. mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ekspozycja nie była zmieniana od 1974 roku, gdy zapoczątkowało ją koło ZBoWiD w Nowym Porcie.

- Zostały wymienione wszystkie gabloty, są nowe plansze wystawiennicze, a dotychczasowe eksponaty, jak chociażby kurtka bojowa Henryka Sucharskiego, zostały wkomponowane w nową aranżację. Pojawiły się też prezentacje multimedialne, usłyszymy nagrania archiwalne czy przemówienia z początku wojny. Przy pomocy dżojstika na ekranie będzie można zobaczyć komorę bojową, która do tej pory nie była pokazywana - zapowiada Grzegorz Jedlicki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Czytaj też: Kamera i multimedia w wartowni nr 1 na Westerplatte.

W niedzielę na Westerplatte warto też się wybrać na rodzinny spacer także w późniejszych godzinach. Od godz. 10 do 16 odbędzie się tam zwiedzanie półwyspu połączone z grą terenową. Zobaczymy też stanowiska rekonstruktorów obrazujące życie polskich żołnierzy podczas służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Ponadto w sobotę i niedzielę odbędą się też przejazdy drezynami po nieużytkowanej trasie kolejowej, podczas których pasażerowie będą mogli poznać historię kolei na Westerplatte.

Dodatkowo na stronie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będzie można się zapoznać z życiorysami 204 żołnierzy, którzy stacjonowali w pierwszym tygodniu września na Półwyspie Westerplatte. Co środę ukazują się biogramy kolejnych bohaterów.

W czasie wrześniowych walk zginęło 15 polskich żołnierzy, a około 50 zostało rannych. Straty niemieckie sięgają 200-300 zabitych i rannych. Żołnierze Westerplatte zostali wzięci do niewoli. Początkowo przetrzymywano ich w Gdańsku na Biskupiej Górce, później przewieziono do obozów jenieckich. Większość trafiła do oflagu w Murnau i Stalagu. Cześć obrońców kontynuowała walkę z okupantem i przeżyła II wojnę światową, innych losy są nieznane. Wszyscy żołnierze walczący na Westerplatte zostali kawalerami Orderu Virtuti Militari. W sierpniu ubiegłego roku zmarł ostatni z Obrońców Westerplatte Ignacy Skowron.

Dojazd na Westerplatte

31 sierpnia
W tym dniu funkcjonowanie linii sezonowej 606 (na trasie Dworzec Główny - Westerplatte) zostanie rozszerzone również na godziny 21:00-23:15. Autobusy tej linii pojadą co 30 minut. Obowiązuje taryfa zwykła.

1 września
Specjalnie dla mieszkańców Gdańska zorganizowany zostanie dojazd autobusami (oznaczonymi napisem "Westerplatte") wg taryfy zwykłej:

godz. 03:15 z przystanku Oliwa Pętla Tramwajowa (przy dyspozytorni, jak linia 122)
godz. 03:25 z przystanku "Wrzeszcz PKP" (jak linia 162)
godz. 03:30 i 03:40 z przystanku "Dworzec Gł." (jak linia 108)
godz. 03:35 z przystanku "Akademia Muzyczna" (przy skrzyżowaniu z ul. Łąkową, jak linia 112)
godz. 03:40 z przystanku "Przeróbka" (na ul. Siennickiej, przed skrętem w ul. Lenartowicza, na przystanku końcowym linii tramwajowej 9)
Na pozostałych przystankach na trasie dojazdu do Westerplatte autobusy się nie zatrzymają!

Po zakończeniu uroczystości, około godz. 06:30 z przystanku "Westerplatte" (przy pętli linii 106) autobusy odjadą w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego, gdzie będzie zlokalizowany przystanek końcowy.

Wydarzenia

Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte (7 opinii)

(7 opinii)
pokaz, uroczystość oficjalna, gra miejska

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (129) 6 zablokowanych

  • W uzupełnieniu Panu Szymańskiemu!

    Trzeba dodać, że napadali, mordowali Polaków w Gdańsku Gdańszczanie o niemieckim rodowodzie, przeważnie ich dobrzy wieloletni sąsiedzi. Było też mnóstwo młodych SS-manów przywiezionych z Rzeszy. Czy Władze Miasta Gdańska uhonorują Pana Brunona Zwarrę, który w dokumentacyjny sposób opisał te wydarzenia w swoich książkach. Czy Minister Kultury przewiduje wznowienie nakładu tych książek bo na ogół są to nakłady dawno wyczerpane i nieosiągalne.

    • 7 0

  • "Prosto do nieba czwórkami szli..." (1)

    A zginęło 15. Ktoś tu chyba chciał zdeprecjonować ich bohaterstwo.

    • 0 4

    • nie do końca...

      wiersz powstał w czasie okupacji, a wtedy nie znano szczegółów walki tak powszechnie. Krążyły legendy o tysiącach Polaków zabitych na Westerplatte.

      • 5 0

  • Zenada !!

    Komu ta ranna inscenizacja przeszkadzała ????? Rok temu były tabuny ludzi ,rodzinny z dziecmi .Masakra jakaś ,jak coś fajnego miasto zrobi to zaraz trzeba to zniszczyć ? A moze nie było stac miasta na p.Wołoszańskiego ? Na jarmarku panie prezydencie pan za mało zarobił ????

    • 7 2

  • Inscenizacja 31 sierpnia !!! (2)

    Brawo !!! Kto to wymyslił ??? Widać dla dzisiejszych włodarzy data jest bez znaczenia .Czy w tym kraju coś bedzie normalnie ???

    • 9 2

    • My Polacy mieszkamy w naszym kraju i kochamy nasz kraj

      • 1 0

    • To właśnie odstawianie wojennego teatrzyku w ramach poważnych obchodów - tak jak w poprzednich latach - należy uznać za aberrację. Wojna to smród, krew, trupy, okaleczeni, poorana psychika - a nie przebieranki.

      Inscenizacje - OK - ale nie w ramach oficjalnych obchodów.

      • 0 1

  • Moje dziecko czekało ,,,,, (1)

    ,,juz od dawna, ze wstanie w srodku nocy i pojedziemy na inscenizacje ii w.Ś. Ale nieee !!! Ktoś to musiał przecież ......Zepsuć ! Poprzednią przezywał bardzo długo - ze była noc ,,,ze było tak jak naprawde rano itd .Pewnie generalicji i urzedasą oraz rządącym z czarnych limuzyn przeszkadzało ze nie mogą przejść przez tłum ludzi i załatwili ze nie bedzie na drugi raz chołoty,,,super --dziekujemy prezydencie .

    • 9 2

    • memory

      A w zeszłym roku olaboga, że w środku nocy:D Ciekawe czy to ta sama osoba:D

      Opinie (razem: 156)

      zgłoś do moderacji opinię 7313621
      2012-09-01 21:18
      A dlaczego tak wcześnie a nie np. o 12 ? Czyżby Adamowicz z Tuskiem bali się spojrzeć zwykłym ludziom prostu w oczy?

      • 2 2

  • ach te Wasze cmentarze....zaorać parkingi porobić

    ach te Wasze cmentarze....zaorać parkingi porobić

    • 0 11

  • Gdyby Hitler wygrał wojnę, byłyby tu Niemcy a nie komuniści przez 45 lat

    Nie byłoby ruska, komunizmu. Nie trzebaby jechać do Niemiec za chlebem. Austria i Czechosłowacja poddała się Hitlerowi i jak na tym wyszła?
    Czy warto było walczyć o PRL? O wojnę rządu z narodem?
    Co za różnica, jakim językiem mówię, ważne jak mnie się żyje.

    • 0 12

  • Cześć i chwała bohaterom!!!!

    Czapki z głów Panie i Panowie. Jesteśmy potomkami wielkich ludzi!

    • 4 1

  • Jak taką inscenizację odbierze Pan Premier??

    Po której stronie będzie???

    • 6 1

  • Wojenna gra planszowa "7 dni Westerplatte" i inne premiery w niedzielę (1)

    W Dzienniku Bałtyckim podali, że w niedzielę przy ruinie koszar o godzinie 1100 będzie miała miejsce premiera wojennej gry planszowej "7 dni Westerplatte", a także premiery modelu kartonowego armaty Putiłówki wz. 02 w skali 1/25 i figurki żywicznej 120mm, która otwierać ma serię figurek "Bohaterowie Westerplatte". Figurka odzwierciedla postać plut. Franciszka Magdziarza.

    • 3 2

    • A kto to organizuje?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane