• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Inscenizacje na rocznicę II wojny światowej już w sobotę

Katarzyna Moritz
30 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 

Inscenizacja walk na Westerplatte 31 sierpnia 2013 roku.


W tym roku obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się już w sobotę wieczorem, 31 sierpnia. Na Westerplatte, w różnych miejscach półwyspu, kilka grup inscenizacyjnych, w tym jedna z Hiszpanii, przedstawi sceny z wydarzeń, które miały miejsce podczas obrony we wrześniu 1939 r.Ubiegłoroczna inscenizacja na Westerplatte.

Czy bierzesz udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej?


Przez ostatnie kilka lat, 1 września, kwadrans przed godziną 5 rano, na Westerplatte podczas oficjalnych uroczystości można było oglądać widowiskowe rekonstrukcje, które przygotował znany z popularyzacji historii dziennikarz Bogusław Wołoszański.

W tym roku miasto zrezygnowało z jego inscenizacji. 1 września pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbędzie się apel poległych, zostaną wygłoszone oficjalne przemówienia i złożone wieńce. Zamiast rekonstrukcji będzie grochówka z kuchni polowej.

To nie znaczy że nie będzie inscenizacji w ogóle. Odbędą się, ale dzień wcześniej, 31 sierpnia. Przygotowało je Muzeum II Wojny Światowej. W sobotę wieczorem w różnych częściach półwyspu zobaczymy kilka polskich grup rekonstruktorskich, a także jedną z Hiszpanii, ze stowarzyszenia "Poland First to Fight". Stowarzyszenie uczestniczy w rekonstrukcjach zarówno w Hiszpanii, jak i poza jej granicami, odtwarzając różne formacje Wojska Polskiego z lat 1918-1945.

- Chcemy zaprezentować różne wątki z tamtego okresu, nie chcemy się skupiać wyłącznie na części obrony. O godz. 20 i 21 będziemy prezentować walki o placówkę Fort, o godz. 22 i 23 przeniesiemy się pod ruiny tzw. nowych koszar, tam zaprezentujemy krótką inscenizację dotyczącą 2 września, czyli bombardowania. To nie będą inscenizacje batalistyczne z jakimś dużym rozmachem, choć weźmie w nich udział w sumie blisko 40 rekonstruktorów, ale ze względu na swoją różnorodność mogą być równie ciekawe - zapowiada Mateusz Jasik z MIIWŚ.

1 września, oprócz porannych oficjalnych uroczystości, będzie można zwiedzić modernizowaną przez ostatnie kilka miesięcy wystawę w wartowni nr 1. W zabytku od lat 80. mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ekspozycja nie była zmieniana od 1974 roku, gdy zapoczątkowało ją koło ZBoWiD w Nowym Porcie.

- Zostały wymienione wszystkie gabloty, są nowe plansze wystawiennicze, a dotychczasowe eksponaty, jak chociażby kurtka bojowa Henryka Sucharskiego, zostały wkomponowane w nową aranżację. Pojawiły się też prezentacje multimedialne, usłyszymy nagrania archiwalne czy przemówienia z początku wojny. Przy pomocy dżojstika na ekranie będzie można zobaczyć komorę bojową, która do tej pory nie była pokazywana - zapowiada Grzegorz Jedlicki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Czytaj też: Kamera i multimedia w wartowni nr 1 na Westerplatte.

W niedzielę na Westerplatte warto też się wybrać na rodzinny spacer także w późniejszych godzinach. Od godz. 10 do 16 odbędzie się tam zwiedzanie półwyspu połączone z grą terenową. Zobaczymy też stanowiska rekonstruktorów obrazujące życie polskich żołnierzy podczas służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Ponadto w sobotę i niedzielę odbędą się też przejazdy drezynami po nieużytkowanej trasie kolejowej, podczas których pasażerowie będą mogli poznać historię kolei na Westerplatte.

Dodatkowo na stronie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będzie można się zapoznać z życiorysami 204 żołnierzy, którzy stacjonowali w pierwszym tygodniu września na Półwyspie Westerplatte. Co środę ukazują się biogramy kolejnych bohaterów.

W czasie wrześniowych walk zginęło 15 polskich żołnierzy, a około 50 zostało rannych. Straty niemieckie sięgają 200-300 zabitych i rannych. Żołnierze Westerplatte zostali wzięci do niewoli. Początkowo przetrzymywano ich w Gdańsku na Biskupiej Górce, później przewieziono do obozów jenieckich. Większość trafiła do oflagu w Murnau i Stalagu. Cześć obrońców kontynuowała walkę z okupantem i przeżyła II wojnę światową, innych losy są nieznane. Wszyscy żołnierze walczący na Westerplatte zostali kawalerami Orderu Virtuti Militari. W sierpniu ubiegłego roku zmarł ostatni z Obrońców Westerplatte Ignacy Skowron.

Dojazd na Westerplatte

31 sierpnia
W tym dniu funkcjonowanie linii sezonowej 606 (na trasie Dworzec Główny - Westerplatte) zostanie rozszerzone również na godziny 21:00-23:15. Autobusy tej linii pojadą co 30 minut. Obowiązuje taryfa zwykła.

1 września
Specjalnie dla mieszkańców Gdańska zorganizowany zostanie dojazd autobusami (oznaczonymi napisem "Westerplatte") wg taryfy zwykłej:

godz. 03:15 z przystanku Oliwa Pętla Tramwajowa (przy dyspozytorni, jak linia 122)
godz. 03:25 z przystanku "Wrzeszcz PKP" (jak linia 162)
godz. 03:30 i 03:40 z przystanku "Dworzec Gł." (jak linia 108)
godz. 03:35 z przystanku "Akademia Muzyczna" (przy skrzyżowaniu z ul. Łąkową, jak linia 112)
godz. 03:40 z przystanku "Przeróbka" (na ul. Siennickiej, przed skrętem w ul. Lenartowicza, na przystanku końcowym linii tramwajowej 9)
Na pozostałych przystankach na trasie dojazdu do Westerplatte autobusy się nie zatrzymają!

Po zakończeniu uroczystości, około godz. 06:30 z przystanku "Westerplatte" (przy pętli linii 106) autobusy odjadą w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego, gdzie będzie zlokalizowany przystanek końcowy.

Wydarzenia

Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

pokaz, uroczystość oficjalna, gra miejska

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (129) 6 zablokowanych

 • Chwała i szacunek

  Chwała i szacunek naszym bohaterom

  • 185 12

 • Naszym czyli polskim

  • 24 4

 • Chwała polskim bohaterom

  Na pohybel niemieckim i ukraińskim oraz litewskim nazistowskim zbrodniarzom z wermachtu ss sa i innych mutacji narodowo socjalistycznych

  • 131 11

 • Sześć tygodni - tyle trwała wojna obronna z niemieckim agresorem wspieranym przez azjatyckie hordy

  A ile dziś potrwałaby taka kampania, skoro całą naszą armię można zmieścić na jednym stadionie?

  • 76 16

 • Mimo silnej presji germanizacyjnej Gdańsk silnym ośrodkiem polskości

  "Nie ważne, że przegra się jedną bitwę, ale ważne żeby wygrać całą wojnę". Niemcy rozpoczynając na Westerplatte II wojnę światową nie wyobrażali sobie klęski. Ale i dzisiejsze pokolenie Niemców dąży do tego, żeby wygrać przegraną wojnę. Bo wojna o prawdę historyczną stale trwa i w tej wojnie my, Polacy, musimy byż na pierwszej linii frontu - nie wolno nam zdezerterować!

  Fałszujące prawdę historyczną filmy takie jak "Nasze matki, nasi ojcowie", "polskie obozy koncentracyjne" w lewackich (światowych) mediach, lewacka poprawność polityczna głosząca, że nie Niemcy rozpętali wojnę tylko jacyś bezpaństwowi naziści, a w innym miejscu nazistami są Polacy i w ogóle to kto rozpętał tą wojnę to do końca nie wiadomo...

  • 71 21

 • tylko pamietajmy że zaatakowali i mordowali NIEMCY

  a nie jacyś tajemniczy naziści.

  • 128 9

 • "my, Polacy, musimy byż na pierwszej linii frontu"
  Piękne słowa ToJu. Ty jak coś powiesz to aż za serce ściska.
  Tymczasem za wschodnią granicą stawiają największy pomnik Jezusa. Czy w tej kwestii wolno nam zdezerterować?

  • 6 5

 • jadę

  I w sobotę i niedzielę będę tam, wreszcie rocznica w wolne dni

  • 29 0

 • Cześć i Chwała

  Obrońcom Westerplatte i całej polski, Cześć i Chwała ich odwadze.
  Niech spoczywają w spokoju.

  • 43 3

 • Teraz nikomu w europie nie oplaca sie wojna za pomoca wojska,taniej wychodzi wojna ekonomiczna i przejmowanie gospodarek krajow poprzez podstawione osoby.
  To nie te czasy gdy wysylalo sie pancernik,blokowalo port aby wplynac na rzad danego panstwa.

  Dzisiaj potrwalaby krocej z 1 powodu,wtedy wiekszosc meskiej populacji miala obycie z bronia a i do broni byl latwy i legalny dostep teraz dostep do broni ma tylko ,,rezym''w polaczeniu z likwidacja przeszkolenia wojskowego w jakiejkolwiek postaci skutek jest taki ze jak ktos nie pojdzie sobie sam na strzelnice i za swoje wlasne pieniadze nie ,,wyszkoli''to nikt go nie wysle na zadne przeszkolenie jezeli dodamy do tego jeszcze negatywna otoczke wkolo armii to mamy to co mamy.

  Szwajcaria jako neutralne od setek lat panstwo nie posiada armi ale smialo mozna powiedziec ze szwajcaria sama w sobie jest armia ze wzgledu na swoje milicje terytorialne.

  • 22 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane