Fakty i opinie

Instalacja w parku zaskoczyła mieszkańców Zaspy

Metalowa konstrukcja, która kilka dni temu stanęła w parku Millenium na Zaspie, wzbudziła ciekawość mieszkańców. - Co to takiego? - pytają. Odpowiadamy: artystyczna forma, do której w przyszłości dołączą kolejne.Czy dzieła sztuki współczesnej powinny być opisywane, by odbiorca wiedział, co przedstawiają?

tak, taki opis bardzo ułatwia ich zrozumienie i odbiór 63%
nie, bo jeśli dzieło wymaga opisu, to znaczy, że jest nieudane 37%
zakończona Łącznie głosów: 1468
Metalowa konstrukcja, przypominająca pergolę dla kwiatów lub lekkie rusztowanie wykorzystywane do montażu oświetlenia na scenie, pojawiło się w parku Millenium na Zaspie zobacz na mapie Gdańska w ostatni poniedziałek.

- Przyznam szczerze, że umieram z ciekawości zastanawiając się co to jest. Czy wiecie może do czego służy? - napisała do nas w środę wieczorem pani Gosia, mieszkanka Zaspy.
Nie wiedzieliśmy, ale sprawdziliśmy i już wiemy.

To instalacja artystyczna autorstwa Piotra Wesołowskiego (a także Marty HanczarukAgnieszki Hawryszczuk) pt. "Pułapka Ucieczka Wolność". Powstała w 2012 roku w ramach konkursu na rzeźbę przestrzenną "Rozdroża Wolności". Jury przyznało jej drugie miejsce w tym konkursie, organizowanym przez fundację fundacji Wspólnota Gdańska.

Autorzy o swojej pracy

"...Celem instalacji jest wzbudzenie w odbiorcy silnych emocji oraz nakłonienie go do refleksji nad wolnością i szacunkiem do niej. Główną ideą jest otoczenie człowieka elementami, materiałami kojarzonymi z ubezwłasnowolnieniem. Mimo że przechodzień otoczony jest klatkami, może spokojnie kontynuować spacer - jest wolny. Dopiero u kresu drogi na przeszkodzie znajduje zamknięty element. Człowiek staje na rozdrożu i sam musi dokonać decyzji, którą ścieżką podąży...".


Gdyby podobny opis pojawił się przy dziele Piotra Wesołowskiego, mieszkańcom Zaspy zapewne łatwiej byłoby je docenić.

- Taki opis niebawem się tu znajdzie - zapewnia Marzena Świtała z fundacji Wspólnota Gdańska.
Czytaj także: Robert Florczak: Sztuka uliczna to inwestycja w społeczność lokalną

Pierwotnie instalacja stała na placu przy dawnym Cristalu we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Po zakończeniu jej prezentacji w tym miejscu, praca przeszła gruntowną renowację i trafiła właśnie do parku na Zaspie. Tę lokalizację, jako stałą, zasugerował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Nie będzie tu stała samotne. Już niebawem dołączy do niej kolejna rzeźba autorstwa gdańskiego rzeźbiarza, Bartosza Chylewskiego.

Na początku instalacja stała na placu we Wrzeszczu, ale po renowacji przeniesiono ją do parku Millenium.
Na początku instalacja stała na placu we Wrzeszczu, ale po renowacji przeniesiono ją do parku Millenium. fot. Fundacja Wspólnota Gdańska
- Termin ekspozycji obu obiektów jest na razie nieokreślony, Fundacja będzie się ubiegać o pozwolenie na długoterminową wystawę. Łącznie w ciągu 9 lat powstało kilkadziesiąt form przestrzennych i instalacji, które czasowo były i są prezentowane w przestrzeni publicznej Gdańska. Obecnie można oglądać formy przestrzenne powstałe w ramach ostatnich edycji konkursu m.in. w Parku Nadmorskim im. R. Reagana i na Placu Kobzdeja w Gdańsku - mówi Marzena Świtała.
Fundacja Wspólnota Gdańska liczy na to, że prezentowane pod niebem instalacje artystyczne stworzą w przyszłości Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby.

Czytaj także: Anonimowy artysta postawił kolejną rzeźbę w Gdyni

Opinie (256) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.