- 1 Ograniczenie 40 km/h ukryte za drzewem (67 opinii)
- 2 Ciało w bloku na Zaspie. 4 osoby zatrzymane (187 opinii)
- 3 Wyjątkowy budynek ożywi dzielnicę (59 opinii)
- 4 Testy Mevo nie mają sensu (358 opinii)
- 5 Nowy przystanek nie dla wszystkich (103 opinie)
- 6 Rowerzysta potrącił 7-latka i uciekł (292 opinie)
Irytujące kolejki na lotnisku. "Brakuje rąk do pracy"
Tłum pasażerów oczekujących na kontrolę bezpieczeństwa, nerwy i chaos - tak w ostatnich dniach wyglądają poranki na gdańskim lotnisku. Władze Portu Lotniczego przyznają, że zdają sobie sprawę z uciążliwości i tłumaczą, że problem jest systemowy. - Brakuje nam 15-20 pracowników. Rekrutacja wciąż trwa, ale przez zawiłe przepisy brakuje chętnych - mówi prezes Tomasz Kloskowski i apeluje do pasażerów, by przyjeżdżali na lotnisko minimum dwie godziny przed odlotem.
Podobny sygnał otrzymaliśmy też w środę.
- Kto rano wstaje, ten... stoi w kolejce na lotnisku w Gdańsku - napisała czytelniczka. - Gdańsk rano o tej porze nigdy nie był "przyjazny", ale to, co zastałam dzisiaj przeszło moje wyobrażenia. Tłumy do pierwszych bramek, gdzie odbija się kartę pokładową, aby w ogóle przejść do dalszej kontroli. Jeszcze nigdy, na żadnym lotnisku, a bardzo dużo latam, nie widziałam takich kolejek. Sama kolejka do security napchana do granic możliwości na całej długości zawiniętych w ślimak pasów wyznaczających tory. Postawiona budka do wykupienia Fast Tracka - z czego musiałam skorzystać - to kolejka też na ok. 60 osób, a potem stanowisko tylko jedno, więc Fast wcale nie był fast. Ale i tak szybciej niż standardowa kolejka do security. Last calls dla pasażerów z różnych lotów - na okrągło lecące z głośników - wylicza nasza czytelniczka.
Chaos na lotnisku (10 opinii)
Poprosiliśmy Port Lotniczy, by odniósł się do relacji naszych czytelników. Jak przyznaje Agnieszka Michajłow, władze lotniska zdają sobie sprawę z ostatnich uciążliwości i pracują nad rozwiązaniem problemu.
Śledź tablicę odlotów i przylotów w naszym serwisie
- Ruch pasażerski na szczęście rośnie, co było widać w podawanych przez nas wynikach za ostatnie trzy miesiące tego roku. Powoduje to, że są momenty, tzw. piki, że pasażerów w jednym momencie jest do odprawy bardzo wielu. Staramy się uruchamiać wszystkie stanowiska do odprawy. Czasami to się jednak nie udaje. Zapewniamy, że cały czas pracujemy nad zwiększeniem obsady tych stanowisk, bo zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy przed wysokim sezonem letnim. Uwrażliwiamy jednak pasażerów, że są momenty, kiedy odbywa się odprawa do kilku samolotów równocześnie i trzeba się uzbroić w cierpliwość, a przede wszystkim przyjechać odpowiednio wcześniej na lotnisko - mówi Michajłow.

Lotnisko ofiarą swojego sukcesu?
W poniedziałek gdańskie lotnisko opublikowało dane za pierwszy kwartał 2023 roku.
Początek roku okazał się najlepszy w historii portu. W ciągu trzech miesięcy z lotniska w Rębiechowie skorzystało ponad 1 mln pasażerów, co oznacza, że w tym roku prawdopodobnie padnie rekord obsłużonych pasażerów (dotychczas najwięcej pasażerów skorzystało z gdańskiego lotniska w 2019 roku - 5,4 mln).
Czy ostatnie kłopoty oznaczają, że obsługa lotniska nie nadąża za rosnącymi potrzebami i coraz większą liczbą pasażerów?
Ogłoszenia.trojmiasto.pl – oferty pracy na lotnisku w Gdańsku
Dział rekrutacji
- Obecnie do obsługi podróżnych szukamy od 15 do 20 nowych pracowników - przyznaje Tomasz Kloskowski, prezes lotniska. - Nabór wciąż trwa, ale mamy problem ze znalezieniem rąk do pracy. Przyczyną skomplikowanej rekrutacji są przepisy, które od Operatorów Kontroli Bezpieczeństwa (OKB) wymagają uprawnień ochroniarskich. Problem jest systemowy. Uważamy, że należałoby zmienić prawo w taki sposób, by pracownicy OKB nie musieli posiadać obowiązku wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Innymi słowy - należy wyłączyć ich z zakresu obowiązywania ustawy o ochronie osób i mienia.
Ustawa pochodzi z 1997 roku i wskazuje, że na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej wpisuje się osobę, która m.in. ukończyła 21 lat oraz posiada przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia.
Zdaniem władz gdańskiego lotniska, te wymogi w ogóle nie są potrzebne do pracy na stanowisku operatora kontroli bezpieczeństwa, a w praktyce - uniemożliwiają lotnisku znalezienie kandydatów spełniających te wymagania.
Zatory przez poświąteczne powroty i nawyki podróżnych
Drugim powodem ostatnich zatorów na lotnisku są opóźnione powroty po świętach. Wiele osób zostało w Trójmieście czy w kraju nieco dłużej, co sprawiło, że "poświąteczny pik" potrwał dłużej.
Skywayrun na lotnisku w Gdańsku
Trzecią przyczyną są też nawyki części pasażerów z czasów pandemii, gdy na lotniskach były pustki, a przejście przez kontrolę zajmowało kilka minut. Teraz w kolejce do bramek trzeba w porannym szczycie stać nawet 40 minut (tak było w sobotę rano).
- Dlatego apelujemy do naszych pasażerów, by na lotnisko wybrać się minimum dwie godziny przed wylotem - dodaje Kloskowski. - Przed nami sezon letni. Kolejki z pewnością będą się zdarzać, nie tylko na naszym lotnisku, ale w całym kraju, bo z takimi samymi problemami borykają się też inne porty lotnicze. Robimy wszystko co w naszej mocy, by te utrudnienia zminimalizować, ale bez zmiany przepisów będzie o to trudno.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-04-21 11:52
Szkoda (8)
Ze lotnisko w Gdyni nie działa bo by była jakaś konkurencja i by prezes takich bajek nie mógł by opowiadać.
- 124 64
-
2023-04-21 12:25
Jasne, jasne, i jeszcze trzecie w Sopocie, to konkurencja bylaby jeszcze wieksza i lepsza. W tym o pracownikow do ochrony ;)))
- 23 25
-
2023-04-21 13:24
Jakich bajek (2)
Nie od dziś wiadomo że na lotniskach brakuje rąk do pracy czy w Polsce czy to zagranicą!!!
- 19 5
-
2023-04-21 19:58
no to trzeba więcej płacić
- 14 1
-
2023-04-22 00:42
To niech płacą lepiej, a nie kwiczą że przepisy są złe
- 8 1
-
2023-04-21 15:03
A ty jak zwykle na wszystkim sie znasz i wszystko wiesz, mędrku
- 6 8
-
2023-04-21 22:42
konkurencja dla kogo? (1)
chyba nie Gdańska hahahahahaha.......
- 2 4
-
2023-04-22 00:43
Chyba tak hahahaha
Z czego się śmiejemy hahahaha?
- 6 1
-
2023-04-22 18:18
Byłoby skąd latać do Radomia.
- 2 0
-
2023-04-21 12:36
(3)
Błedem było zarówno w Krakowie jak i w Gdańsku zrezygnowanie z terminali obługii krajowej, teraz przy tej ilosci róznych linii zaczyna sie kongo, poza tym nalezy zlikwidowac ta cala wycieczke przed podejsciem do tasm, wystarczy zrobic dwupoziomową.
- 28 36
-
2023-04-21 13:02
Ale krajowka to jest ulamek ruchu.
- 13 1
-
2023-04-21 15:57
Bzdura - przy kontroli bezpieczeństwa nie ma znaczenia czy lot jest krajowy. I tak trzeba sprawdzić tyle samo osób.
- 16 0
-
2023-04-22 06:06
jakie kongo ?
jak ostatni byłem w Kongo to lotnisko bajka xero stresu a tu syf i malaria, brud, smród i ubóstwo - jaki patrob lotniska taki bałagan
- 3 2
-
2023-04-21 12:27
niezupełnie (2)
To nie tylko brak ludzi, układ stolików do przygotowania bagażu jest wybitnie niepraktyczny nigdzie indziej tak złego rozwiązania nie widziałem, poza tym niestety ludzie nie czytają zasad pakowania i kolejka się wydłuża.
- 94 7
-
2023-04-21 13:03
Wszystko jest do kitu. Wystarczy porownac oznakowanie oznakowaniem na zagranicznych lotniskach. Kto dzis robi toalety z drzwiami poza kabina? Kazda jedna rzecz jest zaprojektowana z pominieciem wiedzy na dany temat.
- 2 8
-
2023-04-22 05:39
no nie wiem
te zasady są dziwne, wodę wyjmują z torby i komputery,
często korzystam z lotniska w rijadzie dubaju, abu zabi, amsterdamie i tam nie ma takich dziwnych zasad. Torbę się oddaje bez wyjmowania niczego i sobie leci.
A tutaj nagle okazuje się, że są takie dziwne zasady i trzeba wyjmować i dawać drugi raz do prześwietlenia- 6 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.