• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ja się nie bawię, więc inni też nie mogą. Czy każda krytyka ma sens?

Michał Stąporek
28 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Tłumy widzów przyglądały się paradzie jachtów i mniejszych jednostek na Motławie, która odbyła się w ramach Baltic Sail ostatniego dnia Jarmarku św. Dominika. Trudno uwierzyć, by to właśnie oni  zamieszczali potem opinie mieszający obie imprezy z błotem. Tłumy widzów przyglądały się paradzie jachtów i mniejszych jednostek na Motławie, która odbyła się w ramach Baltic Sail ostatniego dnia Jarmarku św. Dominika. Trudno uwierzyć, by to właśnie oni  zamieszczali potem opinie mieszający obie imprezy z błotem.

Open'er Park, Jarmark św. Dominika, pokazy lotnicze - jak to jest, że imprezy regularnie odnoszące frekwencyjny sukces, spotykają się też z najgłośniejszą krytyką części czytelników Trojmasto.pl?Każdy ma prawo do swojej ocenyCzy opinie w Trojmiasto.pl powinny być mocniej moderowane?

Wiadomo, że gusta są różne. Nie każdy musi być fanem samolotowych akrobacji, nie każdy musi lubić współczesną polską muzykę, nie każdy musi dobrze czuć się w jarmarkowym zgiełku.

Ale, jak to ujął autor popularnego powiedzenia: - To, że nie toleruję laktozy, nie oznacza, że muszę nawoływać do wybicia wszystkich krów. Wystarczy, że nie będę pić mleka.

Im gorzej, tym lepiejTymczasem nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wśród autorów komentarzy na Trojmiasto.pl jest grupa, której to nie wystarcza.

Ominąć szerokim łukiem wydarzanie, które ich nie interesuje - to za mało. Ulgę znajdują wyłącznie w wylaniu swoich mniej lub bardziej uzasadnionych żali i pretensji.

Ktoś powie: jak mogę ominąć coś, co samo się do mnie pcha? Fakt: mieszkaniec historycznego śródmieścia Gdańska przed jarmarkiem nie ucieknie. Wielu gdynian także nie mogło nie słyszeć huku samolotów, które na kilka dni przed pokazami w Kosakowie trenowały nad ich miastem.

Ok, ale zachowajmy proporcje.

Wszystko źleKilka przykładów. Odbywające się w ubiegły weekend pokazy lotnicze Lotos Gdyni Aerobaltic Airshow przyciągnęły na lotnisko w Kosakowie kilkadziesiąt tysięcy widzów spragnionych niecodziennego widowiska. Taka masa ludzi nie mogła poruszać się płynnie, zatory można było przewidzieć. Ale co powiecie na te uwagi poniżej?

Przykłady idiotycznych, niemerytorycznych i chamskich opinii pod relacją z pokazów Lotos Gdynia Aeroabaltic Airshow. Przykłady idiotycznych, niemerytorycznych i chamskich opinii pod relacją z pokazów Lotos Gdynia Aeroabaltic Airshow.
Kolejny przykład. Po niemal sześciu tygodniach dobiegł końca Open'er Park. Impreza w parku Kolibki zastępowała w tym roku pełną wersję festiwalu. Koncerty miały bardziej kameralny charakter, ale niemal każdy z nich przyciągnął komplet publiczności. Nic dziwnego: spragnieni po lockdownowej przerwie miłośnicy koncertów pragnęli kontaktu z artystami jak kania dżdżu.

Ale widać nie wszyscy.
Pretensje o to, że na plaży słychać muzykę? Kolego, Irena Santor prawie 40 lat temu wiedziała, że już nie ma dzikich plaż. Pretensje o to, że na plaży słychać muzykę? Kolego, Irena Santor prawie 40 lat temu wiedziała, że już nie ma dzikich plaż.


I jeszcze jeden przykład. Ostatniego dnia Jarmarku św. Dominika odbyła się parada na Motławie. Wzięły w niej udział jednostki uczestniczące w zlocie Baltic Sail. Był piękny, słoneczny dzień, pokaz oglądały tłumy, co widać w naszej relacji.

A mimo to i on wywołał falę niechęci. Jak to wytłumaczyć?

Niemal wszystkie koncerty w ramach cyklu Opener Park w Kolibkach zostały wyprzedane. Zarzuty niektórych komentatorów? "Żenada", "bieda", "wycie". Niemal wszystkie koncerty w ramach cyklu Opener Park w Kolibkach zostały wyprzedane. Zarzuty niektórych komentatorów? "Żenada", "bieda", "wycie".

Żyj i daj żyć innymWylewający swoje żale często stają na stanowisku, że ich ból jest większy niż mój.

A czy tak trudno przyjąć postawę: No tak, te hałasy może są męczące, ale to tylko parę lotów, przez dwa dni. Niech inni się bawią, może potem nie będą narzekać, jak ja będę biegł przez centrum miasta w Biegu Niepodległości?

Albo: Jarmark jest trochę przydługi i nie wszystko jest w nim ekstra, ale odbywa się raz w roku. Poza tym udało mi się w zeszłym roku kupić takie fajne niebieskie kieliszki, więc może i tym razem znajdę coś fajnego dla siebie?

Większość mieszkańców i naszych czytelników nie ma z tym problemu. Czerpią pełnymi garściami z atrakcji jakie oferuje Trójmiasto, wybierają dla siebie to, co dla nich ważne i unikają tego, co im nie pasuje.

I nie mają przy tym wrażenia, że radość innych rujnuje ich życie. Po prostu czekają na swoją kolej.

Mało krytyków, ale głośnychWiecznie niezadowolonych jest mało, ale krytyka już tak ma, że jest zwykle bardziej widoczna niż pochwały.

Jeśli kupimy sprzęt gospodarstwa domowego, to prędzej napiszemy w sieci, że działa gorzej, niż zapowiadał producent, niż ze wszystko jest z nim ok.

Jeśli pójdziemy na koncert, to chętniej napiszemy o tym, że na 3 minuty zgasły światła, niż o tym, że świetnie bawiliśmy się przez półtorej godziny.

Podobnie jest z komentarzami w Trojmiasto.pl. Wśród ich autorów jest stałe grono tych, którzy chętniej potępią wszystko, niż pochwalą cokolwiek. Są głośni, są widoczni. Ale naprawdę są w mniejszości.

Nie bardzo wierzę w to, że bezmyślnej, niemerytorycznej krytyki w sieci można się całkowicie pozbyć. Dla niektórych jest ona jedyną metodą na zapomnienie o troskach codziennego życia, rozładowanie swojej frustracji.

Ale można jej się pozytywnie przeciwstawić. Jeśli coś wam się spodobało, jeśli coś was urzekło, jeśli coś wprawiło was w dobry humor - piszcie o tym jak najczęściej. Radość to takie wyjątkowe dobro, które się mnoży, gdy się nim dzieli z innymi.

Wielu czytelników, którzy wierzą w to, że miasto jest dla wszystkich i każdy ma prawo z niego korzystać, jest zmęczonych wylewającą się z komentarzy żółcią. Na pociechę pozostaje im wierszyk biskupa Ignacego Krasickiego, który już w XVIII wieku dawał odpór takiej postawie:

"Nie nowina, że głupi mądrego przegadał;
Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał,
Tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł;
Na koniec, zmordowany, gdy sobie odpoczął,
Rzekł mądry, żeby nie był w odpowiedzi dłużny:
Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz próżny."

Wydarzenia

LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow (40 opinii)

35 zł
widowisko / show, pokaz

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2021 (1 opinia)

85 zł
parada, pokaz

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (608)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane