• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jacek Friedrich: przestrzeni publiczej przybywa

Ewa Budnik
8 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

17 października, w czasie gali Skrzydła Trójmiasta w Teatrze Muzycznym w Gdyni dowiemy się, jakie inicjatywy i osiągnięcia infrastrukturalne mieszkańcy aglomeracji uważają za najistotniejsze w ostatnim czasie. Dzisiejsza publikacja jest ostatnią prezentacją nominacji. Z tej okazji nasi czytelnicy mają szansę wygrać w konkursie zaproszenie dla dwóch osób na galę rozdania Skrzydeł.

Zostaną one wręczone także w kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta. Jej znaczenie ocenia dr Jacek Friedrich, historyk architektury z Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.



Dr Jacek Friedrich z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że w naszym społeczeństwie potrzeba przebywania w przestrzeni publicznej jest coraz bardziej wyraźna. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Dr Jacek Friedrich z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że w naszym społeczeństwie potrzeba przebywania w przestrzeni publicznej jest coraz bardziej wyraźna. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia.
- To jest najwyższy czas, aby zacząć doceniać przestrzeń publiczną. Po 1989 roku mieliśmy ogromne "przekoszenie" w kierunku prywatności. Kiedy nastał kapitalizm, napawaliśmy się tym, że coś jest własne, indywidualne. Doszło do wykradania przestrzeni publicznych. Grodziliśmy, malowaliśmy sąsiadujące elewacje na różne kolory, inaczej zabudowywaliśmy balkony - ocenia dr Jacek Friedrich. - Więc teraz to jest naturalny odruch, że dążymy do harmonii pomiędzy prywatnością a potrzebą bezpiecznej, ciekawie zaaranżowanej i animowanej przestrzeni wspólnej. Powstaje coraz więcej takich miejsc - na poziomie osiedlowym i w większej skali. Zaczynamy odzyskiwać równowagę. Ale nie ukrywajmy, że to początek drogi. Twardym argumentem jest... zamożność społeczeństwa. To jest czynnik, który nadal w Polsce nie sprzyja wspólnemu przebywaniu. Ale są postępy. Miasto pełne jest rowerzystów, którzy wypełniają je na ludzką skalę. Dobrze też, że angażujemy się w politykę przestrzenną, np. obronę pasa nadmorskiego przed intensywną zabudową czy dyskusje na temat formy, w jakiej przeprowadzona powinna zostać Nowa Wałowa.

Nominacje do kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta to wskazanie kolejnych jaskółek, które "otwierają miasto": Europejskie Centrum Solidarności wraz z otoczeniem, nabrzeża Motławy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, gdyński Infobox, niedawno oddany do użytkowania Teatr Szekspirowski, przestrzenie wokół nowej zabudowy Garnizonu, Zatokę Sztuki z jej ofertą.

- Oceniam, że sukcesem jest Infobox. W niedawno mało reprezentacyjnym miejscu teraz są tłumy. To jest udane połączenie kultury wyższej z miejscem, gdzie można miło spędzić czas. To dobra droga - kontynuuje Jacek Friedrich. - ECS, nabrzeża, teatr czy Garnizon to miejsca, które trzeba obserwować. Sama architektura nie wystarczy, by miejsce dobrze zafunkcjonowało w przestrzeni, ożywiło miasto. Na przykład Europejskie Centrum Solidarności z jego rozmachem i, miejmy nadzieję, funduszami na działalność umieściłbym w kategorii "potencjał Trójmiasta".




Głosuj na Europejskie Centrum Solidarności
Nominacja za stworzenie nowej przestrzeni miejskiej i wielofunkcyjnego obiektu, w którym żyje pamięć o najważniejszych wydarzeniach z najnowszej historii Polski i Gdańska; za stworzenie kolejnego punktu na mapie Gdańska, który przyciąga turystów; za architektoniczny rozmach, który nikogo nie pozostawia obojętnym.

Głosuj na Nabrzeża Motławy
Nominacja za uporządkowanie zaniedbanego terenu w reprezentacyjnej części Gdańska, rozbudowę nabrzeży i ożywienie martwej przestrzeni wzdłuż rzeki, stworzenie deptaka wokół Wyspy Spichrzów, z którego można podziwiać serce starego portu nad Motławą.

Głosuj na Infobox
Nominacja za metamorfozę terenu i ciekawą aranżację przestrzeni na skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego w Gdyni, gdzie organizowane są także ogólnodostępne i bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców; za stworzenie nowego punktu widokowego i kameralnego zielonego skweru, który szybko stał się popularnym miejscem wypoczynku.

Głosuj na Teatr Szekspirowski
Nominacja za stworzenie obiektu unikatowego w skali światowej, który w mikroskali wypełnił przestrzeń i poszerzył Główne Miasto, stając się kolejną atrakcją na kulturalnej mapie Trójmiasta; za budowę jedynego budynku teatralnego z otwieranym dachem, który umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym.

Głosuj na Zatokę Sztuki
Nominacja za wykorzystanie potencjału miejsca i uczynienie z lokalu nad brzegiem morza modnego klubu rozrywkowego z przestrzenią rekreacyjną na plaży; za różnorodność organizowanych wydarzeń, która sprawia, że miejsce tętni życiem także poza sezonem; za siłę przyciągania trójmiejskiej śmietanki towarzyskiej i gości z całej Polski.

Głosuj na Garnizon
Nominowanie za stworzenie nowej dzielnicy, w której przenikają się przestrzenie mieszkalne, miejsca pracy, rozrywki, odpoczynku; za nową jakość budownictwa i stworzenie obiektu z myślą o ludziach i dla ludzi; za sukces komercyjnej inwestycji, która odmieniła duży fragment Wrzeszcza.

Głosowanie trwa do 16 października.

Wydarzenia

Skrzydła Trójmiasta - IV Gala Nagród Niezależnych (1 opinia)

(1 opinia)
gala, uroczystość oficjalna

Opinie (97) 10 zablokowanych

  • Gdyńskie zaklinanie rzeczywistości

    Podstawowym celem "Infoboxu" jest reklamowanie rzekomej wizjonerskiej wspaniałości władzy gdyńskiej. Ewentualna realna atrakcyjność tego obiektu (moim zdaniem wątpliwa) jest efektem wtórnym. Można by zadać pytanie, czy usilne promowanie tego obiektu przez władze miejskie uzasadnia stawianie go za wzór pozytywnego kreowania wizerunku miasta? Moim zdaniem, zdecydowanie lepiej przemawiają pozytywne rzeczywiste dokonania, które same się bronią przed ewentualną krytyką. Najwięcej ich widać w porcie (Nie mylić z "Dalmorem"). Ambitne (a czasem idiotyczne i szkodliwe) przyszłościowe wizje mogą oddziaływać na wyobraźnię, ale rzadko mają coś wspólnego z konkretną realizacją w przyszłości. Do tego trochę śmieszy dziwaczne obcojęzyczne słowotwórstwo przy nazywaniu nowych gdyńskich obiektów. Dotychczas otwartość Gdyni rozumiałem przez jej realny kontakt ze światem dzięki portowi morskiemu, stoczniom i towarzyszącym im przedsięwzięciom oraz aktywności mieszkańców, a nie poprzez słowotwórcze dziwaczenie kreatorów nowych przestrzeni i promowanie takich architektonicznych potworków, jak "Infobox".

    • 18 4

  • przestrzeń publiczna

    Przestrzeń publiczna w Gdańsku kończy się południową granicą Głównego miasta. Śródmieście podzielone jest Podwalem Przedmiejskim, które jest fizyczną i psychologiczną barierą w Gdańsku. A przecież nie kończy się od południa murami średniowiecznymi, tak jak i od północy jest Stare Miasto -tętniące życiem, ale nie odcięte szybką trasą, tak Stare Przedmieście odcięte Podwalem od dziesięcioleci, niedoinwestowane sobie wegetuje... Smutek... A samochody śmigają -bo poco pojechać obwodnicą południową, lepiej przez miasto-szczególnie tym z Warszawki i Elbląga...

    • 3 8

  • um gdynia ze swoimi bzdurkami o pijaczkach

    na skwerze.
    To dla tych kilku pijaczków wydali 10 mln ekstra (plus utrzymanie) na tymczasowy kontenerowy ogłupiacz zbudowany półlegalnie.
    A wystarczyłoby wydac kilkaset na małą architekture, ale nie trzeba było od razu
    lansować "dokonania" słońca skweru.

    • 15 4

  • Teatr Szekspirowski to jak sarkofag.

    Jak można było przyjąć taki cmentarny projekt?

    • 7 5

  • tam

    pogrzebano sztukę, ostała się komercja. Ta ciemna cegła była droższa więc im więcej wydamy tym wyższa prowizja.

    • 4 1

  • teatr szekspirowski

    zwłaszcza parking który nie jest parkingiem, parking wielopoziomowy w tym miejscu z fasadą starego spichrza zapewne byłby mile widziany .

    • 4 2

  • przestrzen

    jaka przestrzen,miasta bez młodego pokolenia,po sezonie letnim wszędzie pusto

    • 3 0

  • Dziwne, że termin przyznania nagród akurat przed wyborami..

    I to miejsce. Teatr Muzyczny w Gdyni. Jak dla mnie wyjdzie z tego przedwyborcza farsa. Projekty i kategorie tak dobrane by można było odbierać nagrody za nietrafione inwestycje. Mogę się założyć, że Szczurek dostanie nagrodę za infobox..

    • 6 0

  • Jeszcze rano (1)

    tytuł artykułu był zupełnie inny :)

    • 2 0

    • Tytuł promował "Infobox". Stąd też wziął się, między innymi, mój komentarz, zamieszczony wyżej.

      • 2 0

  • ten Teatr Szekspirowski wygląda jak jakiś apokaliptyczny bunkier

    w ogóle ostatnio jest moda na bunkrowatą architekturę

    • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane