• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jacy będziemy w 2030 roku?

Jakub Knera
14 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Jakie będzie życie mieszkańców Pomorza za niespełna 20 lat? Czy zmienią się nasze zwyczaje i zachowania społeczne? To starają się przewidzieć naukowcy - socjologowie i ekonomiści. Jakie będzie życie mieszkańców Pomorza za niespełna 20 lat? Czy zmienią się nasze zwyczaje i zachowania społeczne? To starają się przewidzieć naukowcy - socjologowie i ekonomiści.

Czy będziemy wielonarodowym i etnicznym tyglem? A może staniemy się konserwatywni i zamknięci na innych? Jak bardzo Trójmiasto będzie się różnić od reszty Pomorza? Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przygotował raport z czterema scenariuszami przemian wartości i stylów życia za 20 lat. To jeden z elementów projektu Pomorze 2030.



Jakich zmian społecznych spodziewasz się w ciągu 20 lat?

Przeczytaj wersję roboczą raportu "Scenariusze przemian wartości i stylów życia na Pomorzu w roku 2030"

Scenariusze powstały na podstawie przeprowadzonych przed kilkoma miesiącami dyskusji o przyszłości regionu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władzy, naukowcy, dziennikarze, aktywiści społeczni. To tzw. foresightowa metoda prognozowania, w której najważniejsza nie jest dokładność i trafność, lecz nakreślenie możliwych perspektyw i sposób przygotowania się do nich.

- Takie badania przede wszystkim przydadzą się politykom, samorządowcom, przedsiębiorcom lub planistom, ponieważ wskazują pewne trendy, które mogą pojawić się w przyszłości - tłumaczy ich autor, dr hab. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Nabrały na znaczeniu w dużej mierze odkąd pojawiły się fundusze unijne, których wydawanie planuje się na kilka lat do przodu. Ale są także istotne dla przeciętnego mieszkańca, który dzięki nim może zaplanować chociażby studia, to czym będzie chciał się zajmować za kilkanaście lat.

W raporcie znajdują się cztery scenariusze, które przedstawiamy szczegółowo pod artykułem. "Pomorski Kogel-mogel" i "Konserwatyzm plus" przebiegają stopniowo i spokojnie. Z kolei "Wojna światów" i "Przebudzenie post-materialistyczne" to przemiany po tzw. "tąpnięciach", czyli katastrofach, takich np. jak kryzys ekonomiczny.

Wszystkie one mają elementy wspólne, wskazujące, w jakim kierunku Pomorze powinno zmierzać. Jednym z nich jest trwała i ścisła współpraca Trójmiasta z regionami pozamiejskimi.

- W Trójmieście od dłuższego czasu zauważalne są migracje poza miasto, zwłaszcza wśród zamożnych osób - opowiada Szlendak. - Mieszkańcy Trójmiasta i Pomorza są bardzo mobilni i bez problemu mogą dojeżdżać codziennie to pracy kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt kilometrów. To ich duża zaleta, dlatego interesują się nowymi drogami ekspresowymi, koleją metropolitarną czy powstaniem linii tramwajowych, wiodących na peryferyjne dzielnice.

Jedną z naszych cech, być może związaną z tym, że jesteśmy w większości potomkami przesiedleńców, jest łatwe przystosowanie do zmian. Dr Szlendak twierdzi, że to zdecydowana zaleta naszej aglomeracji.

- Mieszkańcy Pomorza są bardzo otwarci na zmiany, to przejawia się w panującej tutaj innowacyjności w wielu gałęziach gospodarki - tłumaczy. - Proszę przejść się po bocznych uliczkach w Sopocie albo sprawdzić jakie gospodarstwa agroturystyczne powstają na Kaszubach. To styk różnych kultur, co wpływa na otwartość i kreatywność, przetwarzaną na nowe rozwiązania i pomysły.

Według jednej z prognoz, ludzie będą odchodzić od religijności i tradycji, traktując praktyki religijne jako zdarzenia wyznaczające cykl życia, takie jak chrzciny, komunia czy wesele. Już dziś województwo pomorskie jest jedynym w Polsce, gdzie urodzenia pozamałżeńskie w istotnym stopniu podnoszą poziom dzietności.

- Mają wiele cech wspólnych, ale na północy ludzie są bardziej liberalni, mniej rodzinno-centryczni i mniej religijni, niż statystyczny Polak - tłumaczy Szlendak.

Prawdopodobnie w Trójmieście, szybciej niż w innych częściach Polski, przyjmie się tzw. Zasada 40:40:20, która mówi, że w przestrzeni miejskiej 40 proc. ruchu odbywa się na rowerze, 40 komunikacją miejską, a 20 samochodami. To zasługa budowy nowych dróg rowerowych i inwestycji w komunikację miejską. Jednak z drugiej strony samochód to w przekonaniu wielu osób wciąż symbol wyższego statusu społecznego.

- Panuje tu choroba dwubiegunowa: w tygodniu mnóstwo osób siedzi w samochodach i wszędzie nimi jeździ, a w weekendy mieszkańcy chcą przesiadać się na rowery - tłumaczy dr Szlendak. - To jaskółki nowego, choć wciąż lata świetlne dzielą nas od Kopenhagi czy Amsterdamu. Ale z drugiej strony, gdzie w Polsce znajdziemy takie miejsce, gdzie rowerzystów jest tak wielu? Idąc promenadą w Brzeźnie, trzeba bardzo uważać, aby na któregoś nie wpaść!

Cztery scenariusze przemian w obrębie pomorskich wartości i stylów życia:

Pomorski kogel-mogel , czyli scenariusz eklektyczny
- wielokulturowość i akceptacja dla odmienności
- zrytualizowanie praktyk religijnych bez wiary, prywatyzacja wiary
- "zastygnięcie" ideologii
- konsumeryzm
- zwiększona mobilność społeczna i terytorialna
- przydawanie znacznej wartości pracy zawodowej
- liberalizacja i "metropolizacja" obyczajów i postaw ("aura metropolitarna")
- odkładanie rodziny na później wraz późniejszym rodzeniem pierwszego dziecka, większe zróżnicowanie form życia intymnego i
rodzinnego

Konserwatyzm plus, czyli scenariusz konserwatywno-modernizacyjny
- dziedziczony w rodzinach indywidualizm i nastawienie na interesy krewnych
- tradycja religijna konserwująca obyczajowość
- ograniczanie liberalizmu młodości
- zwiększona dzietność
- patriarchalny model rodziny
- przestawienie z konsumeryzmu na
- wspólnotowość połączoną z postawą charytatywną.

Wojna światów, czyli scenariusz radykalnego rozchodzenia się nisz społecznych
- różnicowanie się stylów życia w wielu, licznie powstających niszach kulturowych
- komunikacja internetowa pogłębiająca podziały społeczne i utrudniająca kontakty międzykategorialne
- sytuacja, w której jedne nisze/terytoria się bogacą, inne nisze/terytoria biednieją
- odtechnokratyzowanie polityki
- powstające nowe ruchy społeczne.

Przebudzenie postmaterialistyczne
- odejście od sacrum i tradycji
- liberalizacja obyczajów seksualnych i związków intymnych
- wzrost tolerancyjności
- feminizacja wartości, emancypacja
- nastawienie na samorozwój
- wzmożona aktywność społeczna i obywatelska
- silna postawa proekologiczna
- wzrost umiejętności współpracy
- skoncentrowanie na więziach, przyjaźniach, uczuciach, wyższa dzietność

Badanie to część projektu "Pomorze 2030", którego celem jest dostarczenie wiedzy na temat przyszłości Pomorza poprzez określenie scenariuszy rozwoju województwa. Realizacja projektu ma wskazać kluczowe technologie, których rozwój lub wprowadzenie w regionie będzie przyczyniać się do rozwiązania określonych problemów społecznych, gospodarczych, czy środowiskowych. Projekt jest prowadzony przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Więcej informacji na stronie Pomorze 2030

Miejsca

  • IBnGR Gdańsk, Do Studzienki 63

Opinie (141) ponad 10 zablokowanych

  • (7)

    Tak szczerze, to po co to komu?

    • 57 32

    • przypuszczalnie głównie takim jak ty (2)

      • 1 14

      • Jak im płacą za myślenie, to myślą. A że nie da się wymyśleć niczego na ten temat, to inna sprawa. (1)

        Scenariusz 1 i 4 są najwyższym ucieleśnieniem pseudohumanistycznej ideologii europejskiej. Żarcie i rżnięcie to wg. tej ideologii najprymitywniejsze, czyli najprawdziwsze i jedynie słuszne potrzeby człowieka zwierzęcia. To są perspektywy triumfu qr.wy i szatana.

        • 5 4

        • inteligentny post kończy się

          na przedostatnim zdaniu. lepiej nie pisz takich zdań, bo mocno obrażasz innych.
          a ja nie mam poczucia humoru.

          • 1 1

    • Żeby odwrócić uwagę od istotnych spraw, (2)

      żebyś zbytnio nie interesował się co rząd majstruje w kraju

      • 12 1

      • i troche wyciągnąc kasy z budżetu na naukowe granty :D

        • 10 0

      • i zeby sondowac, co ludzie mysla

        • 6 0

    • Nie ma sensu wbiegać tak daleko w przyszłość.

      Do tego czasu NWO dokona depopulacji. Na Ziemi nie potrzeba więcej niż 500 mln ludzi.

      • 0 0

  • Wszystkie scenariusze - (1)

    - i te totalnie liberalne i te hardcorowo tradycjonalistyczne - są tak strasznie radykalne, że aż boję się doczekać tego 2030 roku.

    • 13 16

    • Kto to wie...

      ... nastepne pokolenie pewnie będzie i tak ze słoneczka :P

      • 7 1

  • Co racja to racja, całkiem sensownie to ująłeś !

    • 0 1

  • (6)

    Jakaś megabudowa ścieżek rowerowych to mit - owszem w latach 90-tych było naprawdę nieźle, ale ostatnio?
    Wszystkie plany uwalone - budyniu na rowerze się nie wozi.
    Aż się prosi o drogę rowerową wzdłuż PKM - i to by było wizjonerstwo rowerowe.

    • 24 11

    • Niedawno na Morenie zliwidowali ścieżkę rowerową (1)

      Była sobie taka ścieżka wzdłuż ul. Myśliwskiej, do czasu, gdy zrobiony został remont drogi i chodników. Przy kładzeniu nowego chodnika o ścieżce rowerowej już nie pamiętali...

      • 10 1

      • Dokładnie! A kawałek obok buduje sie nowe osiedle "Alfa Park"

        • 5 0

    • A do czego miałaby służyć troga rowerowa wzdłuż KM? (3)

      lubisz jeździć naokoło i wzdłuż torów kolejowych? Jeżeli będziesz chciał gdzie dojechać to wpakujesz rower do kolejki i tyle.

      • 5 7

      • (2)

        Tak, lubię jeździć na około, to dużo ciekawsze niż wracanie po tej samej trasie. Jazda wzdłuż torów mi nie przeszkadza, powiedziałbym też, że specyficzny zapach torów w lecie kojarzy mi się z wycieczkami w dzieciństwie. Znacznie fajniej niż ścieżka wzdłuż dwupasmówki dla samochodów.

        I taka jest potrzebna - choćby po to, żeby móc wyjechać za obwodnicę bezpiecznie i bez zsiadania z roweru. Poza tym dla wielu ludzi zjazd trasą do miasta byłby miłym i niskowysiłkowym zakończeniem wycieczki.

        • 12 0

        • racja Kolejka jest elektryczna a samochody spali namy truja wszystkich (1)

          Rower est niepoto by go do kolejki pakować ale na nim jeżdzic.I wiecej jest tras rowerowych po iescie tym czesciej ludzie korzystaja z rowerów .To ogromny zysk dla wszystkich!!Bo jest mniej korków na drogach bo jest wiecej miejsca w komunikacji miejskiej bo mamy czystrze powietrze i ludzie zdobywaja zdrowie i sprawnosc fizyczną oszcedzaja na pseudo lekarstwach które działaja jak placebo.
          drogi rowerowe to priorytet wiedza to w całej UE poza Polską!

          • 5 1

          • a ten minus pewnie od tego co autem smrodzi i narzeka że w korkach stoi :)

            • 0 0

  • Minęło 20 lat... nic się nie zmieniło (5)

    Czemu miałoby sie coś zmienić?

    Potrzeba kilku pokoleń na większe zmiany

    • 40 24

    • Mcdonald's otworzyli.

      • 10 1

    • Moze my jestesmy tym pokoleniem?

      • 4 0

    • (1)

      No właśnie. Minęło 20 lat, a nowe pokolenie jest tak samo głupie jak to stare. Coś z nami nie tak.

      • 3 0

      • nowe nawet głupsze. Ci pierwsi raz dali się nabrać na Wałęsowski teatrzyk i teraz czujni wiedzą co się dzieje. nowi mimo tłumaczenia dali sobie wkręcić Tuskową politykę miłości. Polacy wymierają, zostaje szara, ciemna masa.

        • 2 2

    • nie prawda potrzeba nowych polityków bez starych układów!

      • 1 0

  • 4 (1)

    Najbardziej odpowiada mi scenariusz nr 4

    • 7 25

    • Jak widać po ocenach tutaj nigdy się nic nie zmieni, bo ludzie myślą że jak będą nowe mosty i autostrady to dogonimy "Zachód". Nie, nie dogonimy ponieważ mentalnie tkwimy w średniowieczu.

      • 3 2

  • a "bedziemy" jeszcze;) ?

    ktos tu filmu nie ogladal :D

    • 9 9

  • Jacy będziemy w 2030 roku? (2)

    Martwi ;]

    • 44 12

    • tak jak piszesz - martwi (1)

      powodzie, tsunami, wojny nas zmiotą z powierzchni ziemi. Nie będzie pięknie i kolorowo, bo ludzie to taka jednostka, która 100 lat bez wojny nie wytrzyma i zacznie sie na 100% - chinole mają za mało miejsca, araby to czubki religijne i zaatakują Europę, a zresztą Bóg ześle na nas kataklizmy i tyle

      • 4 4

      • arabi nie muszą atakować, już 3/4 europy mają opanowane

        francję, niemcy , skandynawię, w.brytanię, kraje beneluksu

        • 4 0

  • Szcześliwy bo spłace kredyt na mieszkanie :) (7)

    • 34 3

    • ja będę miał jeszcze 6 lat....

      • 11 0

    • chyba, że zapuka "Kruk" (1)

      to sąsiad nie wie?

      • 8 0

      • rozdziobią na KRUKI i wrony

        • 6 2

    • taki pewny jestes ze splacisz? to sobie wyobraz ze starcisz prace i zabiora ci mieszkanie

      mozesz miec wypadek albo zachorujesz i wszystko wydasz na leczenie.

      • 2 5

    • tia, ja też tylko co z tego, jak będę po 50?? a teraz cała wypłata = 1 rata:/ (1)

      • 8 0

      • Tak narzekacie na te kredyty to trzeba było nie brać.

        • 0 0

    • powódź

      w międzyczasie przyjdzie powódź i jeszcze niespłacone mieszkanie popłynie do Bałtyku :D

      • 3 0

  • Mobilni mieszkańcy (1)

    Mieszkańcy są bardzo mobilni, bo łatwiej i szybciej jest dojechać do centrum z obcego miasta niż z niektórych dzielnic Gdańska.

    • 40 0

    • swojego czasu z Gdyni szbciej dojezdzalem do Gdanska do pracy niz teraz z Oruni Gornej, DRAMAT!

      • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane