• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak będzie działał podwójny Kanał Raduni przy Forum Gdańsk

Krzysztof Koprowski
20 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Widok na Kanał Raduni, który znajdzie się w środku centrum handlowego.
  • Kanał Raduni wewnątrz powstającego centrum handlowego.
  • Zabytkowy most nad Kanałem Raduni.
  • Fragment powstającego zadaszenia nad pasażem wzdłuż Kanału Raduni.

Utworzenie podwójnego koryta Kanału Raduni nie będzie wiązało się dla miasta z wyższymi kosztami jego utrzymania. Woda na górnej tafli będzie mogła być tłoczona z wodociągów lub bezpośrednio z rzeki. Sprawdziliśmy, jak będzie funkcjonował Kanał Raduni wewnątrz powstającego centrum handlowego Forum Gdańsk zobacz na mapie Gdańska.



Jak oceniasz pomysł utworzenia tzw. dwudzielnego Kanału Raduni w Forum Gdańsk?

Zapowiedź budowy tzw. dwudzielnego koryta Kanału Raduni w ramach powstającego centrum handlowego na Targu Siennym i Rakowym wywołała w ostatnich tygodniach lawinę komentarzy. Kontrolę legalności tego rozwiązania zapowiedziała nawet gdańska prokuratura okręgowa.

O kontrowersjach prawnych dotyczących kanału pisaliśmy już kilkukrotnie, dzisiaj opisujemy wyłącznie sposób w jaki ma on funkcjonować.

Czytaj więcej: Artykuł z sierpnia: Spór o podwójne dno kanału Raduni w Forum Gdańsk

Czytaj też: Forum Gdańsk rośnie i budzi emocje

Wieloletnie analizy i rozmowy z ekspertami

Jak zapewnia inwestor Forum Gdańsk, podjęcie decyzji o przykryciu istniejącego kanału płytą i utworzeniu na nim kolejnego kanału wypełnionego wodą na odcinku wewnątrz przyszłego centrum handlowego, poprzedzone było wieloletnimi analizami i nastąpiło ok. dwa lata po wydaniu pozwolenia na budowę całego kompleksu handlowo-usługowego (2014 r.).

- Zanim w 2016 r. został złożony wniosek o pozwolenie na budowę [koryta dwudzielnego - dop. red.], nad wypracowaniem rozwiązania dla Kanału Raduni pracowaliśmy wspólnie z ekspertami przez ok. pięć lat, czyli od momentu poznania wyników badań jakości wody (2012 r.). W tym czasie toczyły się dyskusje wśród ekspertów: zarówno architektów oraz inżynierów zajmujących się budowlami wodnymi, jak i specjalistów w dziedzinie ochrony zabytków - mówi Alina Geniusz-Siuchnińska, przedstawicielka inwestora.
Górne koryto Raduni będzie wypełnione 25-centymetrową warstwą wody. Górne koryto Raduni będzie wypełnione 25-centymetrową warstwą wody.
Konserwator i wojewoda byli "za"

Kanał uzyskał formę wcześniej uzgodnioną z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To właśnie na jego wniosek podjęto decyzje o wykonaniu chodnika wzdłuż kanału z bruku odzyskanego w czasie prac archeologicznych na terenie Targu Siennego.

- Organem wypowiadającym się w sprawie był również Wojewoda Pomorski, który po analizie dokumentów przekazanych przez Urząd Miasta Gdańska (wniosku o pozwolenie na budowę) potwierdził, iż proponowane prace mają efekt estetyzujący, a ich charakter "nie zmienia sposobu użytkowania kanału. Jego celem jest lepsza ekspozycja wód płynących w kanale" (cytat z pisma Wojewody z 17 lutego 2016 r.) - dodaje Geniusz-Siuchnińska.
Nie będzie kłopotów z dostępem do kanału

Budowa dodatkowego koryta nad istniejącym kanałem nie powinna utrudnić oczyszczania oryginalnego (dolnego) Kanału Raduni. Dostęp do niego ma być możliwy przez tzw. ul. Nowe Podwale Grodzkie (powstającą ulicę biegnącą równolegle do torów kolejowych) oraz w rejonie nowego placu na przedłużeniu Drogi Królewskiej.

- Czyszczenie dolnego koryta będzie odbywało się przy zastosowaniu specjalistycznego samochodu oraz w razie potrzeby minispycharki, która zostaje w takich sytuacjach opuszczona przez dźwig na dno kanału - wyjaśnia Magda Nowakowska z miejskiej spółki Gdańskie Wody - Posiadamy własny samochód do takich zadań, natomiast spycharkę wynajmujemy.
Bruk wzdłuż kanału będzie pochodził z wykopalisk archeologicznych na Targu Siennym. Bruk wzdłuż kanału będzie pochodził z wykopalisk archeologicznych na Targu Siennym.
Z obserwacji pracowników Gdańskich Wód wynika, że istniejący odcinek Kanału Raduni w obrębie Targu Siennego i Rakowego rzadko ulega zamuleniu ze względu na większy spadek dna i lokalizację progu poniżej tego fragmentu.

- Ze względu na przewidywany podobny zakres prac, po realizacji kanału dwudzielnego, koszty utrzymania oryginalnego koryta pozostaną na dotychczasowym poziomie. Utrzymanie górnego koryta będzie natomiast należeć do Forum Gdańsk - dodaje Nowakowska.
Makieta inwestycji z Kanałem Raduni. Widok od strony Huciska. Makieta inwestycji z Kanałem Raduni. Widok od strony Huciska.
Górne koryto zasilanie Radunią lub wodociągami

Woda do górnego koryta będzie mogła być tłoczona bezpośrednio z Kanału Raduni, jak i miejskich wodociągów do obiegu zamkniętego. Decyzja o wyborze metody podyktowana będzie zanieczyszczeniem Raduni.

- Gdy w Kanale Raduni płynie czysta woda, nie będzie ona podczyszczana oprócz zastosowania filtra zatrzymującego większe cząsteczki. W przypadku pojawienia się zanieczyszczeń np. po opadach, część wody będzie kierowana na filtry piaskowe i dezynfekcję promieniami UV - opisuje Alina Geniusz-Siuchnińska.
Dodatkowo cały układ będzie wyposażony w obieg zamknięty z poborem wody z wodociągów miejskich, który będzie uruchamiany w "wyjątkowych i awaryjnych sytuacjach".

- Stanie się tak wówczas, gdy mamy do czynienia z bardzo niskim poziomem wody w kanale lub okresowo, gdy woda w kanale jest bardzo zanieczyszczona i filtr piaskowy będzie niewystarczający - dodaje przedstawicielka inwestora.
Zadaszony pasaż wzdłuż Kanału Raduni ma być dostępny przez wszystkie dni roku. Nz. makieta inwestycji od strony al. Armii Krajowej. Zadaszony pasaż wzdłuż Kanału Raduni ma być dostępny przez wszystkie dni roku. Nz. makieta inwestycji od strony al. Armii Krajowej.
Dwudzielny kanał będzie otoczony z obu stron sklepami i lokalami gastronomicznymi. Ponad nimi powstanie szklany dach, który ma chronić wnętrze kompleksu przed złymi warunkami atmosferycznymi, a także ułatwić dogrzanie wnętrza przez instalację rozmieszczoną po obu stronach kanału.

Od strony al. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdańska oraz wejścia na przedłużeniu Drogi Królewskiej zaprojektowano szklaną fasadę. W okresie letnim będzie ona mogła być otwarta na całej szerokości do 3 m wysokości (czyli ok. jednej kondygnacji).

Inwestor centrum handlowego zapewnia, że wzdłuż Kanału Raduni będzie można przejść przez cały rok bez względu na to, czy sklepy, restauracje i inne punkty będą otwarte. Czy tak faktycznie będzie, przekonamy się w przyszłym roku, kiedy to zaplanowano otwarcie obiektu.

Konserwator kontroluje konserwatora
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczyna w środę 20 września kontrolę w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Obejmuje ona decyzje jakie miejski konserwator w Gdańsku wydał na budowę Forum Gdańsk, zarówno te dotyczące kanału Raduni, jak i pozostałych elementów Forum. Pomorski konserwator chce sprawdzić m.in. czy w projektach nie nastąpiły zmiany mogące mieć istotny wpływ na stan substancji zabytkowej w tym miejscu. Kontrola ma potrwać tydzień.

Materiał z września br.


Materiał z lipca br.


Opinie (253) 7 zablokowanych

  • Jak zwykle armia troli nie potrafi obejrzeć prezentację wideo. (3)

    Widać dokładnie wodospad, który rozpoczyna się na wysokości mostu Alei Armii Krajowej. Czyli od początku była opcja zasilania kanału Radunii wodą z studni. Woda z samej Radunii jest za brudna. Przez długi czas w latach 1980-tych woda z Radunii nie płynęła przez miasto a przez Opływ Motławy. Na wysokości Zaroślaka jest kanał łączący rzekę z zbiornikiem. W tedy nikomu nie przeszkadzało, że koryto rzeki było zupełnie wyschnięte i bawiły się w nim dzieciaki. Sprawą zainteresowali się wszyscy, bo zły inwestor coś zrobił, i może znowu trolować po forach.

    • 8 27

    • (2)

      Woda w tamtym miejscu kanału płynęła zawsze! Tu chodzi o pewną mentalność; przyrodę trza brać za pysk, wyrównać, poprawić i żeby broń Boże nie pachniało naturą czy nie nie odstraszało mętnością... I tak naprawdę tylko o to chodzi.

      • 9 3

      • tylko, że przyroda- upomni sie o swoje! i tak naprawdę nie wszystko da sie wyrównać, uregulować, przyciąć, zasłonić.... (1)

        i tego nasi " wspaniali" " wlodarze", " decydenci".. nijak nie mogą zrozumieć

        • 2 1

        • Przechodzi mi to ciężko przez usta, ale Niemcy potrafią/potrafili (generalnie).

          • 2 0

  • Przecież to jest zabytek z XIV wieku

    I tak sobie może jakiś tam deweloper przebudowywać jak mu wygodniej?! A gdzie urzędasy, które biorą pieniądze za pilnowanie zabytków? W kieszeni u dewelopera? Za chwilę rozbiorą wieżę Ratusza Głównego i Kościoła Mariackiego bo im widok na morze będzie zasłaniał!!! A mediach ukaże się artykuł jaki piękny jest Ratusz bez wieży.

    • 36 5

  • Dać palec

    To upie*rzą cala rękę razem z płucami przy samej d..pie.

    • 18 2

  • bezkolizyjne drogi

    najfajniejsze na wizualizacjach są autonomiczne samochody jeżdżące bezkolizyjnie.... XXII wiek!

    • 14 2

  • (2)

    Inwestor zapowiada, że wzdłuż Kanału Raduni będzie można przechodzić przez cały rok. Jak będzie, przekonamy się.
    A to jest jeszcze inna opcja?!

    • 15 1

    • tak, zamknięte drzwi Forum.

      • 10 1

    • oczywiście

      Oczywiście, że jest. Sklep będzie czynny od do. W godzinach zamknięcia sklepu nie dostaniesz się do środka, więc jak masz spacerować wzdłuż kanału? Zresztą kanał i tak będzie pod ziemią, a to nad ziemią to będzie sztuczny basenik, z wodą z kranu.

      • 6 2

  • do pierwszej ulewy (2)

    taaa... to będzie świetnie działało do pierwszej solidnej ulewy. Potem będzie to samo co po zabetowaniu Strzyży pod Galerią Bałtycką - solidny deszcz i zalane pół Wrzeszcza. Mam nadzieję że żaden idiota z firm ubezpieczeniowej nie ubezpieczy tego betonowego molocha od zalania.

    • 31 2

    • Ubezpieczy każdy

      • 2 2

    • Przypomnę Ci że Kanał Radunia zrobił większe szkody niż "zabetonowana"(zakryta) Strzyża.

      • 3 0

  • I jak zawsze Trójmiasto.pl idzie na rękę urzędowi i firmie budowlanej ale najwazniejsze jest wypłata

    • 19 2

  • Przyglądam się inwestycji i mam coraz lepsze zdanie na ten temat.

    • 4 30

  • Atrapa

    to będzie tylko atrapa. Mogą równie dobrze namalować wodę....

    • 25 3

  • Nie chodzi o sprawy techniczne bo to ma nawet sens. Chodzi o łamanie prawa (5)

    Pozwolenie na budowę jest prawem i nie może być zmieniane jak się komu podoba.

    • 25 5

    • Miałeś dwa lata żeby się przyzwyczaić!!!

      • 2 3

    • Pozwolenie na budowę to fikcja literacka wydawana lub nie i wtedy też jest przez urzędników, którzy sprawdzają czy są prawidłowe pieczątki na projektach.

      • 3 1

    • (2)

      prawo jest prawem i nalezy je przestrzegac.......mam nadzieje ze jezdzisz samochodem z przepisowa predkoscia z zachowaniem wszystkich przepisow ruchu......prawo jest prawem!!!

      • 2 0

      • Ty pewnie jeżdzisz obwodnica pod prąd (1)

        w końcu prawo jest po to by je łamać

        • 1 1

        • ty obronca prawa w pisiorowskim stylu....pewnie razem bedziemy jechali pod prad na obwodnicy:)wymagajac od innych zacznij od siebie

          • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane