Jak kontynuować odbudowę Gdańska?

Gdańsk mimo wojny podniósł się z ruin, ale wciąż pojawiają się pytania, jak dalej kształtować zabudowę miasta i jak dyskutować na ten temat.
Gdańsk mimo wojny podniósł się z ruin, ale wciąż pojawiają się pytania, jak dalej kształtować zabudowę miasta i jak dyskutować na ten temat. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Wspomnienie odbudowy Gdańska, a także pochwała i krytyka wybranych współczesnych projektów, towarzyszyły spotkaniu zorganizowanemu przez lokalne oddziały SARP-u oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jakie pomysły na Gdańsk ma Wiesław Gruszkowski, biorący czynny udział w projektowaniu całej aglomeracji w latach powojennych?Jak oceniasz odbudowę Głównego Miasta?

Zobacz wyniki (1085)
Spotkanie, które odbyło się w Dworze Bractwa św. Jerzego zobacz na mapie Gdańska, otwiera cykl dyskusji na tematy związane z planowaniem przestrzennym Gdańska oraz całej aglomeracji.

Jednocześnie w holu budynku planowane są comiesięczne wystawy różnych prac. Jako pierwsze zaprezentowane zostały dwie niewielkie plansze, przekazane przez Wiesława Gruszkowskiego, ze zdjęciami zrujnowanego po wojnie Gdańska oraz koncepcjami aglomeracji i powojennej zabudowy Głównego Miasta.

I to właśnie prof. dr inż. arch. Wiesław Gruszkowski był głównym mówcą podczas wtorkowego spotkania.

Dotarł on do Gdańska ze Lwowa już w czerwcu 1945 r., jako 25-letni student architektury Politechniki Lwowskiej (studia dokończył w latach 1946-47 już na Politechnice Gdańskiej) i od samego początku musiał się zmierzyć z życiem w zrujnowanym mieście, a następnie pracując zawodowo nad koncepcją jego odbudowy i rozwoju.

- Nie chcieliśmy wierzyć, że nie da się odbudować Gdańska. Nam mówiono, że jest to miasto, którego nie należy odbudowywać. Proponowano skansen archeologiczny, który byłby największy na świecie. 35 hektarów gruzów - kto by to wytrzymał? Następne pokolenia miałyby kompleks ruin - wspomina Gruszkowski.
Czytaj też: Powojenny Gdańsk na zdjęciach prof. Gruszkowskiego

Ulica Mariacka po wojnie przed rozpoczęciem odbudowy Głównego Miasta.
Ulica Mariacka po wojnie przed rozpoczęciem odbudowy Głównego Miasta. fot. Wiesław Gruszkowski
Gdy już zapadła decyzja, by wskrzesić miasto z ruin, podjęto decyzję o rezygnacji z gęstej zabudowy. Dzisiaj ta decyzja jest często krytykowana i rodzi problemy z zagospodarowaniem ogromnych podwórzy.

Wiesław Gruszkowski podczas wręczenia nagród Splendor Gedanensis 2012.
Wiesław Gruszkowski podczas wręczenia nagród Splendor Gedanensis 2012. fot. Maciej Warowny/Trojmiasto.pl
- Ja i moi starsi koledzy nikomu nie dawaliśmy słowa honoru, że odbudujemy Główne Miasto "wie es war" [niem. tak jak było - dop. red.]. Zbudowaliśmy domy, w których ludzie mogą się dochować zdrowych dzieci, w których mają światło i słońce.
Naukowiec jednocześnie nie szczędzi słów krytyki urzędnikom i artystom, którzy chcą dzisiaj zmieniać elewację budynków sprzed pół wieku - m.in. na ul. Ogarnej czy Szerokiej.

- Trzeba wybić z głowy pomysły niektórym plastykom, którzy doszli do wniosku, że można na Głównym Mieście, np. na domu będącym rekonstrukcją budynku barokowego, umieszczać sgraffito, które jest całkowicie sprzeczne z tektoniką budynku.
Co może być zaskakujące, Gruszkowski pozytywnie ocenia współczesne inwestycje, powstające w ramach tzw. drugiej odbudowy Śródmieścia - m.in. Kwartał Kamienic, apartamenty wzdłuż ul. Szafarnia zobacz na mapie Gdańska, Narodowe Muzeum Morskie przy Żurawiu zobacz na mapie Gdańska czy Hotel Hilton przy Targu Rybnym zobacz na mapie Gdańska, a także trzy wielkie przedsięwzięcia publiczne - Teatr Szekspirowski zobacz na mapie Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności zobacz na mapie GdańskaMuzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: 40-metrową wieżę Muzeum II Wojny widać z zaskakujących miejsc w Gdańsku

Dźwigi w londyńskim Docklands.
Dźwigi w londyńskim Docklands. fot. NeiRo/Panoramio.com
Przestrzega natomiast przed podejmowaniem pochopnych decyzji w kontekście Młodego Miasta, gdzie sugeruje poszerzenie zaplanowanych bulwarów wzdłuż wody do szerokości zdecydowanie większej od tej, która jest na Długim Pobrzeżu zobacz na mapie Gdańska oraz zachowanie autentycznej infrastruktury stoczniowej.

- W Londynie w dzielnicy Docklands zezłomowano dźwigi portowe i było trzeba prosić artystów, by zrobili ich namiastki. To nie jest żaden dźwig, to jest wspomnienie dźwigów. My mamy możność na Młodym Mieście wykorzystania prawdziwych dźwigów, które będą mogły sąsiadować z nową zabudową.
Architekt i urbanista odniósł się także do wizji przebudowy Podwala Przedmiejskiego w formie zaproponowanej przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Wirtualny spacer pod Podwalu Przedmiejskim, przebudowanym zgodnie z wizją FRAG.- Podwale Przedmiejskie zobacz na mapie Gdańska to miejsce, z którego można obejrzeć południową sylwetę Głównego Miasta, która na pierwszym planie ma mury obronne, na drugim domy mieszczańskie i wieże: więzienną, mariacką i ratuszową. Obustronna zabudowa Podwala to zasłoni.
Na koniec spotkania przekazał pismo z listą zagadnień, którymi powinny się zająć SARP oraz TUP. Wśród nich wylicza m.in. nieobecność tych instytucji w rozstrzyganiu problemów rozwoju miast w Polsce, rolę organizacji pozarządowych oraz problemy w dalszej odbudowie i zabudowie Śródmieścia (Wyspy Spichrzów, Głównego i Młodego Miasta).

Czytaj też: Niezwykła flaga w Muzeum II WŚ od prof. Gruszkowskiego

W drugiej części spotkania głos przekazano publiczności, która nie tylko gratulowała profesorowi dorobku naukowego, ale także niezbyt pochlebnie oceniała ostatnie lata działalności architektów i urbanistów oraz decyzje podejmowane przez urzędników.

- Wszystkie dyskusje przypominają aktywność wulkanu Etna. Co jakiś czas następuje "wybuch": sprawa wieżowców Czarneckiego [osiedle Bastion Wałowa - dop. red.], Quattro Towers, Nowa Wałowa. To nie jest dyskusja o mieście - zwraca uwagę Tomasz Parteka z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. - W Biurze Rozwoju Gdańska sztab młodych ludzi, ogromna liczba podróży zagranicznych, fantastyczne doświadczenia, co robią inni. A gdzie są ślady tego? Brakuje głosu w mediach, że wróciliśmy z Hafencity [nowa dzielnica poportowa w Hamburgu - dop. red.] i robimy to albo nie robimy tego. Oczekuję przełożenia tych doświadczeń z różnych miast na nasze miasto.
Wizualizacja Bastionu Wałowa - inwestycji, która wzbudziła w ostatnim czasie sporo kontrowersji ze względu na swoją architekturę.
Wizualizacja Bastionu Wałowa - inwestycji, która wzbudziła w ostatnim czasie sporo kontrowersji ze względu na swoją architekturę. mat. prasowe
- Za planami zagospodarowania, które obecnie powstają, stoi teoria urbanistyczna modernizmu. Nie stoi praktyka, lecz teoria wymyślona sto lat temu, która jest nieustannie powtarzana bez krytycznego zastanowienia się, w którym momencie są błędy. Jan Gehl [światowej sławy urbanista z Danii - dop. red.] w Kopenhadze zastanowił się i zaprzeczył modernizmowi - temu że miasto to maszyna, która ma się obracać przy pomocy auta. Nie ulepszymy gdańskich planów, jeżeli nie zakwestionujemy teorii, która za nimi stoi, która jest w naszych głowach - argumentował Jacek Dominiczak z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Urzędnicy tłumaczyli, że nie można obwiniać za wszystko działalności samorządu ze względu na niedoskonałości systemu prawnego.

- Niestety 26 lat temu zrównano prawo własności z prawem zabudowy. Gminy są ofiarami tego prawa. Kolejne zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym jeszcze pogorszyły sytuację. Władze miasta są jedynie wykonawcami prawa - mówi Barbara Pujdak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. - Przez 16 lat pracy w BRG rozmawialiśmy z różnymi ministrami, sekretarzami stanu, przekazując naszą wiedzę. Przewracali oczami, czasami przyznawali rację i na tym się kończyło. Krytykując, proszę także pomyśleć o podstawie prawnej naszych decyzji.
Wiesław Julian Gruszkowski - urodzony 15 lutego 1920 r. we Lwowie. W latach 1938-41 studiował na Wydziale Architektury politechniki we Lwowie, a w latach 1946-47 na Politechnice Gdańskiej, gdzie pracował do 1989 r. Doktor od 1976 r., profesor tytularny od 1989 r. W latach 1985-89 dziekan Wydziału Architektury PG.

W latach 1949-55 projektant i główny urbanista Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa "Miastroprojekt" w Gdańsku. W latach 1955-58 główny architekt województwa gdańskiego, 1958-1973 kierownik Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Gdańsku, 1973-78 generalny projektant planu aglomeracji gdańskiej.

W latach 1975-82 przewodniczący Miejskiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego w Gdańsku. Od 30 listopada 1981 r. do 28 kwietnia 1984 r. przewodniczący gdańskiej Miejskiej Rady Narodowej.

(na podstawie Encyklopedii Gdańska - Gedanopedii)

Opinie (166) 2 zablokowane

 • rozpocząć trzeba od wywalenia Adamowicza i jego Peowskiej kliki, bo niedługo całe miasto zniszczą! (26)

  Bo niedługo już cały Gdańsk zniszczą, zawalą galeriami, sprzedadzą developerom, trzeba będzie znów odbudowywać jak po 1945.....

  • 309 162

  • taaa i Jaworskiego (5)

   postawić na czele tej wspaniałej inicjatywy.

   • 74 34

   • Jakże znamienne (1)

    Że gdy krytykuje się niszczenie Gdańska to od razu budyniarze jadą tekstem o Jaworskim.

    • 26 9

    • Bo E. Lieder pojechała już do Warszawy.... A J. Najgłośniej krzyczy...

     • 11 4

   • (2)

    Nie jestem budyniarzem, ale wizja Jaworskiego jako Prezydenta też mnie przeraża. Nie oszukujmy się: Adamowicza nie byłoby już od dwóch kadencji, gdyby w wyborach była jakakolwiek alternatywa. Na pytanie kto jest najbardziej winien degradacji Gdańska , odpowiadam: PIS lansujący uparcie Jaworskiego, zamiast poszukać jakiejś sensownej kandydatury.

    • 26 2

    • jaworski blues

     Jaworskigo mozna dac gdzies na n.p. proboszcza .
     " Uratowal " stocznie , to i tam da sobie rade .

     • 7 1

    • Jaworski największą lokomotywą wyborczą Adamowicza

     • 0 0

  • Rozumiem, że zamiast tworzenia miejsc pracy i budowania mieszkań (3)

   w twoim mniemaniu należałoby miasto zaorać i posadzić kartofle? A gdzieniegdzie dorzucić pomnik Jarozbawa? Taaak, jakie to PiSlamskie...

   • 50 40

   • (1)

    Ty durniu już od rana bawisz się POlityką.To już nudne i żałosne

    • 13 7

    • Jak zawsze kulturalny i wykształcony PISior

     Taki urodzony katolik prawda? tylko pisać ty durniu i inne epitety . Nic dziwnego ,ze Pawłowicz sie u Was ma dobrze bo wszyscy macie ten sam poziom kultury - 200

     • 1 0

   • Od kiedy to urzednicy maja tworzyc miejsca pracy?

    Jesli stworza to za publiczne pieniadze (czyli zabrane w podatkach).

    Nonsens.

    • 2 0

  • A pislam bedzie budować pałace

   dla ciemnego luda

   • 26 17

  • Chciałoby się (3)

   Co?

   • 12 3

   • (2)

    Oj bardzo by się chciało. Ja miałem sen że Budynia wsadzili zs trucie całego miasta Szadółkami... piękny sen.

    • 5 4

    • A to Budyń to wysypisko wybudował? (1)

     • 1 0

     • Nie on wybudował on RZĄDZI miastem, wziął też kasę z unii żeby nie śmierdziało. I dalej śmierdzi tyle że już na Morenie i we Wrzeszczu.

      • 1 1

  • przeczytaj ten artykuł jeszcze raz

   ale ze zrozumieniem.
   Szczególnie samą końcówkę
   a polityczne frustracje zostaw dla siebie

   • 15 1

  • gupiś

   budować budować jak najwięcej budować
   i jak najwyżej budować

   • 4 4

  • Podwale Przedmiejskie (3)

   no "piękna" ta koncepcja - zasłonić Stare Miasto klockami i pseudo-kamieniczkami
   oraz zmniejszyć przepustowość ważnego wyjazdu z miasta

   • 11 6

   • z czego tylko o przepustowość Ci chodzi, bo przecież kogo obchodzą kamieniczki (1)

    • 2 3

    • dokladnie

     • 0 2

   • Zabudowa Podwala pozwolilaby zamieszkac tam okolo 3-5 tys mieszkancom

    czyli tyle ludzi nie musialoby codziennie dojezdzac z konca swiata.

    Na Poludnionym krancu Wyspy Spichrzow oraz na niezabudowanym terenie Dolnego Miasta mogloby z kolei zamieszkac kolejne 5 tys mieszkancow.

    Nie nalezy ludzi wyrzucac z miasta na koniec swiata, gdzie nie ma zadnej innej formy komunikacji niz tylko samochod. Nie chodzi o zabranie komus na zlosc drogi.

    Chodzi o kreowanie miasta. W Srodmiesciu sa juz szkoly, jest juz niezla infrastruktura, sklepy, restauracje, instytucje kulturalne i miejsca prostej rozrywki. I dobrze. Sa tez biale plamy na mapie i jest wiele starszych osob w duzych mieszkaniach komunalnych.

    Przed zmianami na Podwalu proponowalbym jeszcze zbudowanie tunelu pod Motlawa (nie mylic z Tunelem pod M. Wisla) w ciagu N. Walowej/Popieluszki.

    • 1 2

  • A wywalenie należy rozpocząć od konsolidacji opozycji. Nie będzie szansy na sukces jeśli wybierać będziemy między takimi Jaworskimi a jakimiś banksterkami od Petru.

   • 5 0

  • (1)

   No ale najpierw by trzeba to poburzyć. Może Ruscy pomogą?

   • 2 2

   • W sumie mogliby - oni mają akurat w burzeniu Gdańska największą wprawę

    szkoda, że nie mają jej już w jego odbudowie i finansowaniu tejże. Ale bylaby okazja...

    • 0 0

  • sprzedadzą developerom

   A dla kogo budują developerzy. Czy nie są to mieszkania ? Oni nie budują dla siebie.

   • 1 1

  • Zadowolony?

   sadysto

   • 0 0

 • Odsunąć skorumpowanych urzędników (11)

  Adamowicza z kolegami w pierwszej kolejności. Ale pewnie zbyt duże oczekiwanie. To ile tych mieszkań Adamowicza ostatecznie?

  • 218 74

  • o willi na osowej (7)

   nie wspomnę krezusa myśli stoczniowej Andrzeja

   • 25 13

   • mowa o skorumpowanych urzędnikach (6)

    i ich destrukcyjnym wpływie na kształt gdańskiej przestrzeni. Jeżeli odpowiadasz na komentarz, rób to sensownie i konstruktywnie....

    • 22 9

    • jeżeli mówisz o korupcji to pokaż dowody ... (5)

     a nie po pisowsku łżesz , w myśl zasady " ciemny lud wszystko kupi " .....bo na razie to ty wpływasz destrukcyjnie na środowisko ...

     • 24 18

     • wynajęci hejterzy w akcji (1)

      Poczytaj sprzedawczyku:

      ECS i teatr szekspirowski w środku historycznej przestrzeni
      urzędnicza uległość wobec firm deweloperskich
      obecność Adamowicza w kilku radach nadzorczych
      mieszkania Adamowicza
      Zaangażowanie miejskich urzędników w aktywności KOD
      Kolejne centra handlowe
      pozorowane "rewitalizacje"

      Wymieniać dalej? Jak nazwać powyższe? Głupotą? Niekompetencją? Korupcją? a może wszystko razem?

      • 29 23

      • Zadne z wymienionych nie jest DOWODEM korupcji

       Jest co najwyzej poszlaka.

       Przedstaw dowody, albo zacznij sie wypowiadac w taki sposob pod swoim nazwiskiem. Rzucac blotem (niewazne, czy na Tuska, Kaczynskiego, JPII czy Zandberga) kazdy potrafi. Ale podeprzec swoich slow faktami to juz nie.

       Zalosne i niehonorowe.

       • 0 1

     • pewnie pisze (2)

      bo liczy na jakieś stanowisko od pislamistów.
      Niestety głownego koniuszego już dostał ktoś inny.

      • 19 10

      • ile dostajesz od wpisu? (1)

       Możesz rano w lustro spojrzeć?

       • 11 10

       • a co stawki chcesz porównać?pracuje charytatywnie

        robie to z potrzeby serca to nie tak ,ze za wszystko trzeba płacić tak jak u Was w Pisie!!!

        • 1 0

  • Zmienić prawo..

   • 2 1

  • jak chcesz odsunąć JArka?

   • 0 0

  • troche mniej niż Tata Kaczyńskiego Żołnierz AK za komuny dostał w podzięce ... ale za co?

   i komuna mu synów w filmie wylansowała i za granice wyjeżdżali nawet wille dostali. Dziwne ,że inni akowcy byli prześladowani! co musiał tatuś dla nich zrobic? i co Jarek ukrywa?

   • 0 0

 • mądrego człowieka (2)

  warto posłuchać

  • 84 9

  • zezłomowano dźwigi, bo pomimo że nie były używane wciąż były dźwigami a nie rzeźbami

   utrzymanie i konserwacja dźwigu to niebotyczne pieniądze w UK, rzeźba przypominająca dźwig to zupełnie inna bajka. Tam jest prosty rachunek ekonomiczny i ładna dla oka wizja artysty, a u nas związkowe wąsate pieniactwo z hasłami niszczenia "majątku narodowego"

   • 4 6

  • Projektanci zapatrzeni maincrafta

   Patrząc na te wizualizacje mam wrażenie że ktoś tu za dużo się w maincrafta naoglądał. Toż to miasto to będzie zbiorowisko szklano stalowo betonowych sześcianów o czasem trójkątnym zwieńczeniu . Gdzie tu polot klimat i artyzm? To wygląda jak klocki ustawione przez dziecko! PRL wiecznie żywy. Wtedy stawiali punktowce teraz szklane sześciany.

   • 1 2

 • Stop Budyniowemu Bizancjum.. (5)

  Prezydent wszystkich deweloperów,przyjaciel galerii i betonowych muzeów

  • 204 61

  • Lepiej Budziniowo (4)

   Niż pisowo

   • 15 24

   • Też donosisz Budyniowi...bo to modne u KOD-owców ? (3)

    • 16 8

    • ale masz wyprany mózg (2)

     zacznij myśleć samodzielnie, a nie powtarzać pislamowskie dyrektywy

     • 9 11

     • Mały PO-paprańcu.. (1)

      Jesteś wart tyle,co piszesz

      • 7 4

      • to tak ja ty

       Pisorku on choć myśli ty już dawno przestałeś . Ale jak chodziłeś z moherami pod krzyż i wygłaszałeś pełne milości hasła to było dobrze ?

       • 1 1

 • (6)

  Powinni odbudować Stare Miasto!

  • 134 12

  • Taaaaaa (5)

   A teraz podaj listę zabytków, które nie przetrwały, a zasługują na odbudowę.

   Od XIII wieku, Stare Miasto nie reprezentowało sobą wielkich wartości urbanistycznych, czy architektonicznych, dlatego nie zdecydowano się na odbudowę. To samo się tyczy Starego Przedmieścia, stąd zachowane są tylko kościoły, czy baszty.

   Drezno jest najlepszym przykładem jak odbudowywać miasta. Kwartały są lekko historyzowane podziałami, kolorystyką czy kształtem bryły, przez co, będąc skrajnie nowoczesne, nie gryzą się z pojedynczymi odbudowanymi kamienicami.

   • 4 18

   • (3)

    Nie chodzi o odtworzenie zabytków a o odbudowanie w klasycznym stylu. Która kamienica z Długiej jest odtworzeniem przedwojebnego stanu? Dom Uphagena? Pod Lwami? Jakie jeszcze? A na Chlebnickiej czy Szerokiej? Liczy się klimat, genius loci a nie odtwarzanie na ślepo tego co było

    • 12 1

    • (2)

     Czyli tego, czego nie zrobiono nigdzie poza Polską?
     Żyjąc w XXI wieku, odbudowujmy w stylizując na renesans, albo lepiej, prawie nieobecny w Gda Barok.

     Zacofany ten kraj, nic dziwnego, że sprawy idą jak idą.

     • 1 8

     • Nigdzie poza Polską? A o miasteczku Poundbery wybudowanym od zera słyszałeś? Lutwini od zera wybudowali zamek w Trokach, a Niemcy stylizowane kamienice w Dreźnie. Więc nie kłam pseudoarchitekcie.

      • 8 2

     • Akurat Główne miasto odbudowane jest w stylu modernistycznym więc kulą w błot z tym barokiem.

      • 2 1

   • stare miasto

    a domki na Wodopoju czy budynki na ul. Rybaki Górne czy na Krosience albo Karpiej.

    • 5 0

 • Myślę, że z głową trzba działać, czyli nie panami Adamowiczem i jego przydupasem Grzelakiem.

  • 98 40

 • Zabytkowa linia tramwajowa z Targu Węglowego do Łąkowej i na Stogi (5)

  Zbudować tor z mijankami, aby mogły jeździć tramwaje przez Długą, Długi Targ, Stągiewną, Długie Ogrody i Łąkową do starej zajezdni, oraz odbudować tor na Długich Ogrodach do Siennickiej.

  We Wrocławiu deptak z tramwajem się udał, to co szkodzi spróbować w Gdańsku

  • 91 54

  • (2)

   w BRG komputery się spalą przy analizie tego. U nich prędzej powstanie koncepcja poszerzenia ul. Piwnej - tzw. Nowa Piwna z ekranami akustycznymi.

   • 33 4

   • (1)

    Te barany z brg kurczowo trzymaja sie komuszych planow jak budowa drogi czerwonej.

    Podwale przedmiejskie powinni zwezic, zrekultywowac i oddac ludziom

    • 10 7

    • Podwale o dziwo ma byc lekko zwezone

     Ale zrobiono to tak po cichu jak sie dalo.

     Dziwne, ze pol roku wczesniej wydano 2mln zlotych na wyburzenie kamienicy dla prawoskretu... No i wczesniej te kamienice trzeba bylo opustoszyc, co tez nie bylo darmowe.

     Niestety dzialania wlodarzy miasta wydaje sie byc chaotyczne.

     • 3 0

  • ale z budowy deptaka dodatkowego mieszkania ni ma

   ale z budowy deptaka dodatkowego mieszkania ni ma

   • 16 1

  • Ale wtedy byłoby wypadków - super atrakcja

   potrzeba tylko odrobiny wyobraźni bo na obrazku ładnie ale widać rodzice wam nie opowiadali co się działo zanim przesunieto tą linię

   • 5 3

 • Gdansk (2)

  Po pierwsze nalezy podjac prace nad wieloletnimi planami rozwoju Gdanska. Tu powinny powstac architektoniczne koncepcje wygladu miasta za 30, za 50 lat. Obok tych odleglych wizji rozwoju trzeba zajac sie tym jaki ma byc Gdansk za kilka lat. Tutaj glos powinni miec architekci - choc dzis o nich trudno - czyli ludzie majacy wiedze i umiejetnosci projektowania budynkow, zespolow budowli etc. Nie moze byc zgody na sztampowe pseudo budynki ktore nie przetrwaja 15-20 lat nie moze byc zgody na budowle w rodzaju galerii metropolia,wysypu roznych biedronek itd.Nie sa to latwe wyzwania ale gwarantuje ze da sie i ze mozna to zrobic oczywiscie nie wolno poddawac sie presji roznych ceweloperow ktorych cel jest inny niz mieszkancow.I jeszcze nalezy zmienic prawo tak by decydowal interes spoleczny a nie kasa jakichs ludzi.

  • 94 8

  • od zmiany prawa trzeba zacząć (1)

   bo wszystkie inne twoje postulaty są wtórne, lub życzeniowe
   Czasy komuny się skończyły i władze nie decydują już o wszystkim jak kiedyś

   • 3 7

   • juz czesciej prawa zmieniac sie nie da

    i nie chodzi o zmiany, choc wiekszosc ustaw nalezaloby natychmiast wywalic do kosza. Chodzi o wlasciwa interpretacje.

    • 0 0

 • SŁuchać mądrych ludzi (3)

  Gdyby nie nasi przodkowie którzy odbudowali Gdańsk po wojnie, którzy mieli mądrą wizję miasta -dzisiaj żaden turysta tutaj by się nie pojawiał. Słuchać takich ludzi jak prof. W.Gruszkowski a nie wszelakiej maści pseudo artystów i pseudo wizjonerów którzy chcą wprowadzać swoje chore wizje jak graffiti na zabytkowych kamieniczkach albo dodatkowe pierzeje zabudowy na Podwalu
  Przedmiejskim albo okropne galerie handlowe (Forum Radunia w centrum miasta.

  • 135 12

  • zabytkowej kamienicy?

   "chcą wprowadzać swoje chore wizje jak graffiti na zabytkowych kamieniczkach"
   - jakiś przykład graffiti na zabytkowej kamienicy? Nie mówię o chuligańskich bazgrołach.

   • 6 8

  • ci nasi super przodkowie zrobili tez:

   - budynek lotu
   - zieleniak
   - Podwale Przedmiejskie
   - wyburzenie pierzei kamienic wzdluz dzisiejszej Grunwaldzkiej we Wrzeszczu w celu wrzucenia tam 3 pasmowej drogi.
   - piekne i stylowe punktowce przy wyspie Spichrzow

   Mieli kilka dobrych pomyslow i kilka zlych. Tak jak dzisiejsi ludzie. Ani lepiej, anie szczegolnie gorzej.

   • 3 1

  • Stworzenie zabudowy wzdłuż Podwala Przedmiejskiego to kwestia podstawowa w temacie rozwoju centrum Gdańska.

   • 0 0

 • Jak? Przede wszystkimz głową!!!

  Nie samymi centrami handlowymi człowiek żyje

  • 97 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.