Fakty i opinie

Jak odebrać dokumenty, gdy zamknięte są urzędy?

Najnowszy artukuł na ten temat

W pojazdach ZKM Gdynia znów są strefy wydzielone

Magistraty w Trójmieście pozostają zamknięte od 13 marca, kiedy została zrobiona fotografia. Urzędy wydają jednak m.in. dowody osobiste.
Magistraty w Trójmieście pozostają zamknięte od 13 marca, kiedy została zrobiona fotografia. Urzędy wydają jednak m.in. dowody osobiste. fot. Trojmiasto.pl

Magistraty w całym Trójmieście pozostają zamknięte. Co więc powinniśmy zrobić, gdy kończy się nam ważność dowodu osobistego, prawa jazdy albo chcemy otrzymać akt zgonu lub urodzenia? Urzędnicy odpowiadają, że odbiór dokumentów jest utrudniony, ale możliwy, choć nie w każdym przypadku.Czy w trakcie pandemii załatwiałeś sprawę urzędową?

tak, kilka razy 11%
tak, jeden raz 14%
nie, nie musiałem tego robić 75%
zakończona Łącznie głosów: 789
Z powodu koronawirusa do odwołania pozostają nieczynne urzędy Gdańska, Sopotu i Gdyni. Są jednak sprawy, które nie powinny czekać, jak chociażby wymiana dowodu osobistego, który stracił ważność lub został zgubiony.

- Wiem, że w tych czasach, gdy zostajemy w domach, może okazać się bezużyteczny, a z drugiej strony, gdy będę musiała wyjść i się nim posłużyć, to pojawi się problem - tłumaczy Ewa, mieszkanka Gdańska, której dokument straci ważność za kilka dni.
Podobny kłopot mogą mieć kierowcy z prawem jazdy. Z jeszcze innej strony trzeba spojrzeć na osoby, które potrzebują aktu zgonu bliskich lub aktu urodzenia dziecka.

Urzędnicy przyznają, że choć działają w ograniczonym zakresie, to obsługa mieszkańców nie została całkowicie zaniechana.

GdańskObecnie w mieście dowody osobiste, które trzeba zgodnie z przepisami odebrać osobiście, wydawane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

- Dotyczy to tylko osób, które utraciły swoje dowody lub minęła data ważności ich dokumentu. Wnioski o wyrobienie dowodu osobistego można składać na stronie www.obywatel.gov.pl. - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Do urzędu nie trzeba się fatygować po prawo jazdy. Dokumenty są wysyłane za pośrednictwem poczty listem poleconym na adres, który został wskazany na dokumencie.

Sytuacja komplikuje się, gdy sprawa dotyczy postępowań wymagających obecności urzędników z Urzędu Stanu Cywilnego. A to dlatego, że w związku z ograniczeniami, bezpośrednio w USC są przyjmowani tylko mieszkańcy zgłaszający zgon i to w godzinach 10-14.

Rejestracja urodzenia dziecka i sporządzenie aktu urodzenia odbywa się za pomocą e-usługi elektronicznego zgłaszania narodzin dziecka dla osób posiadających profil zaufany. Usługę rejestracji narodzin można wybrać na stronie www.obywatel.gov.pl

- Po zarejestrowaniu urodzenia w urzędzie stanu cywilnego, odpis aktu urodzenia jest przesyłany (w formie papierowej lub elektronicznej) zgłaszającemu narodziny wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu. Jeżeli rodzice nie zgłoszą narodzenia dziecka w terminie (zgłoszenie narodzenia dziecka następuje w terminie 21 dni od sporządzenia karty urodzenia), kierownik urzędu stanu cywilnego wybiera dziecku imię z urzędu, następnie sporządza akt urodzenia dziecka z urzędu i informuje o fakcie jego sporządzenia rodziców dziecka (pocztą tradycyjną) - wskazuje Jędrzej Sieliwończyk.
Pozostałe czynności są realizowane na podstawie wniosku przesłanego tradycyjną pocztą lub poprzez platformę E-PUAP.

GdyniaW Gdyni, by załatwić odbiór dowodu osobistego, prawa jazdy czy rejestrację pojazdu trzeba się wcześniej telefonicznie umówić. Telefony działają w godz. 8-16.

Numery telefonów:

 • 58 668 87 05, 58 668 87 15 - odbiór dowodu osobistego,
 • 58 668 87 44, 58 668 87 57 - odbiór prawa jazdy,
 • 58 668 87 35, 58 668 87 36 - rejestracja pojazdów


- Obowiązuje dzienny limit załatwiania spraw. Sprawy, w których wymagane jest uiszczenie opłat, będą rozpatrywane wyłącznie po udokumentowaniu ich wniesienia - informuje Małgorzata Omachel-Kwidzińska z referatu relacji z mediami Urzędu Miasta w Gdyni.
Składanie wniosków o dowód osobisty odbywa się tylko elektronicznie przez ePUAP i stronę obywatel.gov.pl.

Wnioski o prawo jazdy - wnioski można składać elektronicznie przez stronę esp.pwpw, wysłać pocztą lub skorzystać z wrzutki przy wejściu głównym do Urzędu Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego.

Po wcześniejszym umówieniu telefonicznym w godz 8-16 uda się również załatwić sprawę związaną z urodzinami lub zgonem bliskiej osoby.

Urząd Stanu Cywilnego - telefony:

 • Akt zgonu: 58 668 81 20 lub 58 668 81 13
 • Akt urodzenia: 58 668 81 22 lub 58 668 81 15


- Drogą elektroniczną realizowane są też sprawy z zakresu ewidencji ludności tj. zameldowanie/wymeldowanie, udostępnienie danych z rejestru mieszkańców i rejestru PESEL (ePUAP, obywatel.gov.pl), zaświadczenie o liczbie osób zameldowanych w lokalu, zaświadczenie o zameldowaniu lub wymeldowaniu (Cyfrowy Urząd) - dodaje Omachel-Kwidzińska.
Pocztą lub poprzez skrzynkę przy wejściu można realizować wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz wnioski o wydanie licencji na taksówkę, zezwoleń na przewozy regularne, na wykonywanie zawodu przewoźnika oraz zaświadczenie na wykonywanie przewozów na potrzeby własne.

SopotPodobnie jak w Gdyni, sprawy urzędowe można też załatwiać w Sopocie, gdzie także znajduje się skrzynka podawcza - stoi przy głównym wejściu do magistratu. Można tam składać stosowne wnioski. Działa też dyżurka straży miejskiej. Od funkcjonariuszy można otrzymać szczegółowe informacje.

- W przypadku chęci odbioru dokumentów jest konieczny wcześniejszy kontakt telefoniczny z urzędem, by umówić się na określoną godzinę - informuje Marek Niziołek z Urzędu Miasta w Sopocie.

Zamknięty UM w Gdyni. Film z 13 marca

Opinie (239) ponad 10 zablokowanych

 • Ale co na pocztach sie dzieje ...

  Już bez epidemii było słabo z obsługa na poczcie i kolejkami ale teraz to już jakieś kongo. Jak sobie wyobraże że dostaje awizo to mną trzęsie.

  • 118 4

 • Urzędy zamknięte ale karać obywateli będziemy jak zawsze.

  • 122 10

 • Mam wrażenie że ten cały koronawirus niektórym urzędnikom spadł z nieba....

  • 137 26

 • Mam nadzieję że w z Gdyni ,dzięki temu zmniejszą liczbę 1115 urzędników to normalnych i potrzebnych ilości.W tym mieście nie działo się nic a po pandemii będzie jeszcze gorzej

  • 45 9

 • Urzędnicy

  Ja zawsze święte krowy a reszta do roboty. Z robotnikiem się nikt nie liczył i nie liczy tylko do wyborów są potrzebni.

  • 83 22

 • Urżędas, kolejna grupa społeczna która jak coś się zaczyna dziać ucieka!

  Gdyby pandemi nie było na świecie już pewnie by emigrowali...
  Przewiduję że wakacji w tym roku nie bedzie i nie opanują tej zarazy. Bezrobocie bedzie postępować a kaczyński mianuje się królem polski i umrze na wirusa!

  • 64 29

 • Może by ich skierować do pracy przy zwłokach których będzie bardzo dużo?

  Na papierkach się znają to by to szło sprawnie a i trochę ruchu im nie zaszkodzi.

  • 5 14

 • Odbiorę później .

  • 34 1

 • Centrum Kontaktu w Gdańsku nie wie jak trzeba załatwić sprawę, proszą wysyłać maila, a tam to jak by wpadło do studni. Ani informacji że wpłynęło ani informacji z kim się kontaktować . Na stronach internetowych np Wydziału Komunikacji nawet słowa nie ma jak załatwić daną sprawę. A na końcu powiedzą ci że maja 30 dni na odpowiedz. Miliony idą na informatyzację UM a prawda jest taka że dalej są w średniowieczu. Czemu tym co skończyły się dowody rejestracyjne czasowe, nowe nie są przedłużane automatycznie na kolejny miesiąc? Przecież doskonale widzą kto nie odebrał twardego. Rozumiem że nie są przyjmowane nowe wnioski ale chyba wypadało by zakończyć te które zostały rozpoczęte przed tym cyrkiem.

  • 61 3

 • PuaP internetowe zarządzanie urzędami - zamawianie dokumentów internetowo

  Nie działa !!! potwierdzenie meldunku żeby załatwić w Gdańsku internetowo jest niemożliwe!!! oczekuje 110 osób w systemie i nic się nie rusza. To jest skandal w Gdańsku nic nie działa . Pani Dulkiewicz nie radzo sobie z niczym w tym mieście Adamowicz jaki był taki był nakradł się ile mógł ale jakoś zarzadzał tym miastem Dulkiewicz natomiast jest do wymiany natychmiast

  • 76 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.