• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak przebudować ul. 3 Maja w Sopocie? Urzędnicy czekają na uwagi mieszkańców

Krzysztof Koprowski
12 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Ulica 3 Maja po przebudowie zyska na estetyce, a proponowane rozwiązania mają przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Ulica 3 Maja po przebudowie zyska na estetyce, a proponowane rozwiązania mają przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Planowana przebudowa ul. 3 MajaMapka w Sopocie wkracza w kolejny etap. Do połowy października urzędnicy czekają na opinie mieszkańców w sprawie proponowanych zmian w tej ulicy - m.in. utworzeniu pasów rowerowych oraz budowie ronda u zbiegu z ul. KościuszkiMapka. Prace budowlane mogą rozpocząć się w przyszłym roku.Czy bierzesz udział w konsultacjach społecznych organizowanych przez urzędników?

Ul. 3 Maja to jedna z najważniejszych dróg w Sopocie - łączy al. Niepodległości przejazdem pod torami kolejowymi z częścią nadmorską miasta. Wybierając ul. 3 Maja dojedziemy m.in. przez ul. Kościuszki do urzędu miasta, zaś ul. Władysława Łokietka czy Bitwy pod Płowcami do Ergo Areny i Jelitkowa.

O zamiarze przebudowy drogi pisaliśmy w październiku 2020 r., kiedy ogłoszono przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej.

Ostatecznie wykonawcę udało się wyłonić dopiero w kolejnym postępowaniu - w styczniu 2021 r. została nim firma spółka Polska Inżynieria z Warszawy z ofertą na kwotę ok. 439 tys. zł (najdroższa oferta w przetargu opiewała na kwotę ok. 996 tys. zł).

Duże zmiany w organizacji ruchu po przebudowieObecnie przedsięwzięcie wkracza w etap szczegółowych opracowań technicznych, w tym docelowej organizacji ruchu. W ramach inwestycji przewiduje się m.in.:
 • utworzenie pasów rowerowych na całej długości oraz śluz w rejonie skrzyżowań,
 • budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki,
 • poszerzenie chodników i dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych,
 • budowę nowych zatok autobusowych,
 • nasadzenia drzew oraz zieleni niskiej,
 • budowę zatok do parkowania.

Czytaj też:

Wspólny przejazd rowerowy po Sopocie: wciąż wiele miejsc wymaga poprawy


Jak poruszać się rowerem? Rozwiązania rowerowe na ulicach TrójmiastaProjekt przebudowy obejmuje całą ul. 3 Maja z wyłączeniem skrzyżowania z al. Niepodległości. Projekt przebudowy obejmuje całą ul. 3 Maja z wyłączeniem skrzyżowania z al. Niepodległości.

Wstępny projekt i internetowe konsultacje społeczneWstępny projekt zmian na ul. 3 Maja dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Sopotu, gdzie znajduje się także ankieta konsultacyjna. Za jej pośrednictwem można zgłaszać uwagi i propozycje w pięciu kategoriach:
 1. ekologiczny Sopot, czyli szpalery i mała retencja,
 2. poprawa bezpieczeństwa, czyli pasy ruchu dla rowerów,
 3. poprawa bezpieczeństwa pieszych,
 4. nowa organizacja ruchu - bez lewoskrętu i z bezpiecznym rondem,
 5. tzw. kategoria otwarta - miejsce na zgłoszenie innych uwag.

Termin zgłaszania uwag i propozycji upływa 17 października 2021 r.

- Zaprosiliśmy mieszkańców do konsultacji społecznych, aby ulica po przebudowie spełniała ich oczekiwania. Podstawą do dyskusji jest wstępny projekt przebudowy, jednak jej ostateczny kształt zależeć będzie od wyniku konsultacji - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Prace budowlane najwcześniej w przyszłym rokuPrace budowlane mogą rozpocząć się w przyszłym roku. O tym, czy tak się stanie zdecyduje ostateczny koszt inwestycji oraz możliwości pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych - np. dofinansowania rządowego lub unijnego.

Czytaj też:

Sopot: przeprowadzka urzędników na czas remontu ratuszaPrzejazd ul. 3 Maja w Sopocie. Materiał z października 2020 r.Opinie wybrane

Wszystkie opinie (114)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane