Fakty i opinie

stat

Jak przekonać dziecko do dentysty? "My nie borujemy, tylko czyścimy smutne ząbki"

Uwielbiają słodycze i nie przepadają za myciem zębów, a wizytę u dentysty traktują jak karę. Negatywne skojarzenia u dzieci, wywoływane przez przykre wspomnienia dorosłych z leczenia stomatologicznego z dawnych lat, sprawiają że ciężko przekonać maluchy do wizyty w gabinecie. Jak to zmienić? W Centrum Medyczno-Stomatologicznym IMED na dzieci czeka kolorowy gabinet, w którym sprzęt stomatologiczny umieszczony jest wśród postaci ze znanych bajek. - W ten sposób zachęcamy naszych małych pacjentów do wizyt u nas. Na koniec każdy dzielny pacjent dostaje nagrodę za odwagę - opowiada stomatolog Agnieszka Igielska."Jak nie będziesz mył zębów to pójdziemy do dentysty" albo "jak będziesz jadł tyle słodyczy to Pani dentystka będzie wiercić Ci w zębach" - w ten sposób nie przekonamy dziecka do wizyty u stomatologa, a wręcz przeciwnie, skutecznie je zniechęcimy. Dlatego właśnie w nowootwartym Centrum Medyczno-Stomatologicznym IMED w Gdyni przy ul. Czesława Niemena 2 zobacz na mapie Gdyni małych pacjentów traktuje się szczególnie wyjątkowo.

- Nie używamy białych fartuchów, które nieraz wywołują stres same w sobie i to nie tylko u dzieci, używamy łagodnej terminologii do nazywania procedur i sprzętu, tłumaczymy i pokazujemy pacjentowi co będzie wykonywane, aby zmniejszyć jego niepokój, a na zakończenie każdej wizyty dajemy małemu pacjentowi nagrodę za odwagę, jako zachętę do kolejnych spotkań. Mamy taką specjalną szufladę, w której są takie drobiazgi jak np. piłeczki czy dinozaury. Dzieci, które przychodzą do nas regularnie, często mają całe kolekcje takich zabawek - opowiada dentystka.
W Centrum Medyczno-Stomatologicznym IMED na dzieci czeka kolorowy gabinet, w którym sprzęt stomatologiczny umieszczony jest wśród postaci ze znanych bajek.
W Centrum Medyczno-Stomatologicznym IMED na dzieci czeka kolorowy gabinet, w którym sprzęt stomatologiczny umieszczony jest wśród postaci ze znanych bajek. Centrum Medyczno-Stomatologiczne IMED
Przykład idzie z góry

Maluchy od samego początku wzorują się na swoich rodzicach. Wspólne mycie zębów czy towarzyszenie dziecka podczas wizyty rodziców u dentysty pozwala mu na przejęcie właściwego zachowania w takiej sytuacji. Ważne, aby ta wizyta była krótka i mało inwazyjna taka jak np. badanie stomatologiczne czy zabiegi profilaktyczne. Dodatkowo nie należy małego pacjenta ostrzegać, że "nie będzie bolało", czy "pani dentystka nic ci nie zrobi", bo takie słowa sugerują dziecku, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i bolesne.

- Wolimy kiedy mówi się, że pani dentystka obejrzy, zaczaruje, umyje, pomaluje. Dobrze jest wykluczyć ze słownika "ból", "wiertło", "krew", "igła" czy "zastrzyk" - proponuje stomatolog.
Warto też sięgnąć po książeczki na temat pierwszej wizyty u dentysty, oglądanie bajek, w których bohater idzie do dentysty i wychodzi zadowolony czy granie w gry edukacyjne na portalach poświęconych wizycie w gabinecie stomatologicznym. Takie przygotowywanie sprawia, że dziecko zaczyna traktować wizytę u dentysty jak coś normalnego, pozytywnego, coś co robią wszyscy, bo jest to potrzebne aby mieć zdrowe zęby.

- U nas podczas pierwszej wizyty mały pacjent zaznajamia się z gabinetem, lekarzem, poznaje podstawowe zabiegi profilaktyczne, a rodzic uzyskuje informacje o właściwej higienie jamy ustnej, nawykach żywieniowych oraz uzyskuje zalecenia stosowne do stanu uzębienia dziecka. Zależy nam, żeby od razu nie zniechęcać dziecka, które następnym razem wróci już bez żadnych obaw - opowiada dentystka. - Robimy przegląd i na obrazku zaznaczamy ząbki wesołe czyli te zdrowe i smutne, które trzeba wyleczyć - dodaje.
Zdarza się też, że ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie da się go leczyć kanałowo - wtedy trzeba go usunąć. W takich przypadkach też jest sposób na małych niespokojnych pacjentów.
Zdarza się też, że ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie da się go leczyć kanałowo - wtedy trzeba go usunąć. W takich przypadkach też jest sposób na małych niespokojnych pacjentów. Centrum Medyczno-Stomatologiczne IMED
Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wizyta u dentysty z małym dzieckiem to oczywiście nie tylko leczenie, kiedy pojawi się próchnica, ale też zapobieganie.

- Już kiedy pojawią się pierwsze ząbki możemy przeprowadzić lakierowanie. To zabieg profilaktyczny polegający na oczyszczeniu wszystkich zębów z osadu za pomocą szczoteczki i pasty oraz "malowaniu" ich za pomocą pędzelka lakierem z dużą zawartością fluoru, żeby ochronić je przed próchnicą. Zalecamy lakierować ząbki 2-4 razy w roku, zarówno u dzieci jak i dorosłych. W Centrum Medycznym IMED stosujemy ten zabieg jako jeden z pierwszych zabiegów mało inwazyjnych w ramach przygotowania do właściwego leczenia ząbków - tłumaczy Igielska.
Równie popularny jest zabieg lakowania zębów, zwłaszcza stałych. Polega on na pokryciu uszczelniaczem - lakiem - bruzd, szczelin i zagłębień w zębach. Miejsca te, ze względu na budowę anatomiczną, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych, są także bardzo trudne do oczyszczenia, szczególnie dla dzieci. Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach - przekonuje dentystka i zapewnia, że taki zabieg w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Dodatkowo jest całkowicie bezbolesny. Dla dzieci w zębach mlecznych najlepiej pokryć bruzdy lakami kolorowymi, to świetna opcja lakowania "na wesoło".

W Centrum Medyczno-Stomatologicznym IMED mali pacjenci są traktowani szczególnie.
W Centrum Medyczno-Stomatologicznym IMED mali pacjenci są traktowani szczególnie. Centrum Medyczno-Stomatologiczne IMED
Próchnica u malucha

Dentyści przekonują, że leczenie wcześnie wykrytych, małych ubytków próchnicowych jest całkowicie bezbolesne, dlatego tak ważne są regularne kontrole.

- Po oczyszczeniu zęba mali pacjenci mogą wybrać kolor wypełnienia: biały lub inny np. różowy, fioletowy, niebieski, zielony, cytrynowy, złoty czy pomarańczowy. Na koniec wizyty "nowy" wyleczony ząb pokazujemy na monitorze przy pomocy kamery wewnątrzustnej - opowiada Igielska.

Gorzej kiedy mały pacjent zgłasza się z silnym bólem zęba lub gdy próchnica w zębie jest tak głęboka, że dochodzi do nerwu zęba i konieczne jest leczenie kanałowe zębów mlecznych. Zdarza się, też że ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie da się go leczyć kanałowo - wtedy trzeba go usunąć. W takich przypadkach też jest sposób na małych niespokojnych pacjentów.

- Zabiegi wykonujemy przy użyciu podtlenku azotu zwanego bezpiecznym gazem rozweselającym, który ma działanie uspokajające i umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Podczas leczenia lekarz wprowadza pacjenta w stan marzeń sennych, które sprawiają że dziecko przenosi się myślami do miejsc stworzonych we własnej wyobraźni. Bezwonny gaz aplikowany jest przez specjalną maseczkę o owocowym zapachu. Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej spełnia polecenia lekarza - przekonuje dentystka, i jak mówi, zastosowanie gazu rozweselającego nie jest metodą zarezerwowaną wyłącznie dla najmłodszych.
Podtlenek azotu umożliwiający bezstresowe i bezbolesne leczenie zębów z powodzeniem może być także stosowany podczas zabiegów u starszych dzieci i dorosłych, dla których wizyta u stomatologa wiąże się z dużym stresem.

Nowo otwarte Centrum Medyczno-Stomatologiczne IMED mieści się w Gdyni na osiedlu Fort Forest przy ul. Czesława Niemena 2. Ideą było stworzenie miejsca, gdzie dużą wagę przykłada się do współpracy oraz komunikacji pomiędzy lekarzami o odmiennych specjalizacjach - tak aby choroba Pacjenta została potraktowana w szerokim - holistycznym ujęciu. Oprócz kompleksowej opieki stomatologicznej dla dzieci i dorosłych (protetyki, ortodoncji, implantów, chirurgii oraz zdjęć RTG: punktowych i panoramicznych) Pacjent może liczyć na konsultacje z zakresu: ginekologii, dermatologii, ortopedii, urologii, laryngologii, neurologii a także na zabiegi medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Dodatkowo znaczna część personelu medycznego może pochwalić się ukończeniem dwóch specjalizacji, które wzajemnie się uzupełniają np. lekarz dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (35) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.