• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak stworzyć wnętrze w stylu industrialnym?

22 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak w Polsce stał się modny dopiero 40 lat później. Na taką aranżację wnętrz decydują się przede wszystkim ludzie młodzi, nie tylko ci, którzy mieszkają w budynkach po dawnych fabrykach.



Jakie cechy mają wnętrza w stylu industrialnym?



Pierwsze wnętrza w stylu industrialnym powstawały w budynkach, w których wcześniej mieściły się fabryki lub magazyny. Jako pierwsi zajmowali je nowojorscy artyści, którzy zmieniali je w swoje pracownie, a później także mieszkania. Z czasem moda ta rozprzestrzeniła się na cały świat. Deweloperzy coraz częściej nie zajmują już starych fabryk, ale budują nowe, wzorowane na nich budynki.

Wnętrza w stylu industrialnym są przestronne, duże i otwarte - w większości przypadków poszczególne pokoje nie są od siebie oddzielone ścianami. Zwykle mieszkanie stanowi jedno pomieszczenie, które zostało podzielone na strefy. Wrażenie przestrzeni zapewnia też niewielka ilość mebli i dodatków. Wszystko, co się tam znajduje, ma swoje zastosowanie.

Bardzo ważne jest także, aby wnętrza w stylu industrialnym były jasne. Dlatego stosuje się w nich duże okna, w których nie umieszcza się rolet, żaluzji ani zasłon. Dużą wagę przywiązuje się też do oświetlenia. Dodatkowe lampy muszą znajdować się wszędzie tam, gdzie może być konieczne ich użycie (np. bezpośrednio nad stołem, przy regale z książkami).

Ściany i podłoga we wnętrzach industrialnych



Ściany we wnętrzach industrialnych zwykle utrzymane są w jasnych barwach. Najlepiej sprawdza się biel, beż lub szarość. Charakterystyczne jest nałożenie na niektóre z nich cegły lub betonu architektonicznego - bardzo dobrze sprawdzą się tapety samoprzylepne, np. Pixers, które imitują mur lub inny surowy materiał. W stylu industrialnym można wykorzystać także geometryczne wzory w stonowanych kolorach. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinno ich być zbyt dużo.

Również podłoga musi być utrzymana w surowym stylu. Większość osób decyduje się na duże kafle imitujące beton lub drewno. Często wybierana jest też drewniana podłoga (np. klasyczne, dębowe deski). Oprócz tego w katalogach można spotkać się z bielonymi deskami we wnętrzach industrialnych - są one zestawiane z ciemnymi ścianami i dekoracjami.

Dekoracje do wnętrz industrialnych



Wnętrza w stylu industrialnym wydają się surowe i niezbyt przytulne z powodu dość oszczędnych dekoracji. Na półkach i ścianach na próżno szukać figurek, ramek lub innych zbędnych przedmiotów. Każda ozdoba jest dokładnie przemyślana i często ma określone zastosowanie.

We wnętrzach industrialnych powinny znaleźć się przedmioty, które mają "duszę". Często ozdobą pomieszczenia staje się stary silnik, przerobiony np. na stolik, maszyna do pisania, rower, drabina. Właściciele mieszkań rezygnują też z ukrywania belek pod sufitem lub rur. Zamiast tego traktują je jako element wyposażenia, dekorację i w ten sposób podkreślają historię budynku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (4)

  • Tylko czekać aż nastanie moda na nieotynkowane ściany i wystające rury

    w cenie dwa razy wyższej niż obecnie no bo stylowe... I jeszcze będzie się nam to podobało no bo kwestia przyzwyczajenia i reklam. Już teraz godzimy się na mieszkania bez kuchni no bo ...aneks - takie nowoczesne.

    • 2 0

  • (1)

    to cudownie. Kocham rury wystające ze ścian ! Gratulacje.

    • 0 0

    • No ale dzisiaj rury są zazwyczaj plastikowe.Odkryta kanalizacyjna,działająca z elementami akustycznymi nie sądzę,aby była elementem pożądanym w salonie czy kuchni

      • 0 0

  • Od dawna podobały mi się mieszkania zaaranżowane w tym stylu. Teraz mogę sama cieszyć się takim. Na podłogach mam położony drewniany parkiet kaczkan, praktycznie wszystkie ściany w mieszkaniu są białe a na jednej położona jest czerwona cegła. Drewniane meble i reszta dodatków ładnie ze sobą współgra :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane