Fakty i opinie

Jak wygląda dezynfekcja tramwajów?

Najnowszy artukuł na ten temat

Znaczący spadek pasażerów komunikacji miejskiej

Kilkadziesiąt osób z wyspecjalizowanej ekipy codziennie sprząta, czyści i dezynfekuje pojazdy komunikacji miejskiej w Gdańsku. Mimo że nie jest to efekt rozprzestrzeniającego się koronawirusa a codzienna rutyna, nadal powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z transportu publicznego lub ograniczyć go do minimum.Czy aktualnie korzystasz z komunikacji miejskiej?

nie, siedzę w domu 45%
raczej nie, staram się unikać 20%
raczej tak, jeśli pada deszcz lub jest zimno 2%
tak, bo muszę 33%
zakończona Łącznie głosów: 1156
Gdańskie Autobusy i Tramwaje dysponują flotą ponad 120 tramwajów i 268 autobusów. Nie wszystkie pojazdy są użytkowane na co dzień - część z nich pozostaje w zajezdniach jako pojazdy zastępcze. Wszystkie, które poruszają się po stałych trasach, są codziennie dokładnie sprzątane, czyszczone i dezynfekowane.

- Kilkudziesięcioosobowa, specjalistyczna ekipa codziennie sprząta wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej, które wyjeżdżają na trasę. Pojazdy są myte w zajezdni za każdym razem, gdy zakończą kurs. Szczególny nacisk kładziemy na dezynfekcję tych elementów i powierzchni, które są dotykane przez pasażerów - mowa tu m.in. o przyciskach, uchwytach czy poręczach - mówi Anna Dobrowolska, rzecznik prasowy GAiT.

Myjnia tunelowa dla tramwajówW zajezdni tramwajowej przy ul. Wita Stwosza znajduje się specjalna myjnia tunelowa dla tramwajów. To w tym miejscu ekipa sprzątająca przy użyciu środków grzybo-, bakterio- i wirusobójczych dezynfekuje wewnątrz pojazdy. Dla siedmiu typów tramwaju myjnia dysponuje siedmioma programami - od Pesy, przez 105 NA, po N8C. Każdy tramwaj wyjeżdżający z myjni jest zarówno czysty w środku, jak i z zewnątrz.


- To nie jest tak, że w związku z koronawirusem zaczęliśmy dbać o dezynfekcję pojazdów komunikacji miejskiej. One zawsze były czyszczone, ale teraz robimy to nieco dłużej. Dezynfekowanie tramwaju wewnątrz trwa zazwyczaj około 40 minut, z kolei czyszczenie z zewnątrz trwa do 20 minut - dodaje Anna Dobrowolska.

W okresie pandemii unikajmy jazdy komunikacją miejskąMimo że pojazdy komunikacji miejskiej każdego dnia są dokładnie czyszczone i dezynfekowane, nadal należy pamiętać, że nawet najbardziej agresywne środki nie uchronią nas przed koronawirusem, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad. Podczas pandemii osoby korzystające z transportu publicznego są kilkukrotnie razy bardziej narażone na ostre zakażenie układu oddechowego. Pamiętajmy o dezynfekcji rąk i o tym, by w trakcie podróży nie dotykać twarzy.

Opinie (139) 9 zablokowanych

 • Ludzie to tylko zwykła grypa

  Ciemnogród robi panikę, w wyborczej pisali że umiera tylko procent zarażonych.

  • 16 140

 • Mimo to, jak wracasz do domu

  to umyj łapki :)

  • 51 0

 • Podobno w Gdyni tak dokładnie nie myją

  Brakuje środków do dezynfekcji i przede wszystkim osób do pracy gdyż większość poszła na L4.

  • 25 6

 • Mamy unikać komunikacji a władze Gdańska wciąż nie zrezygnowały z opłat za parkowanie

  Dlaczego?
  Niektórzy pracują.

  • 68 10

 • A ktoś się spytał tych tramwajów czy chcą być dezynfekowane?

  Przecież one są eko. Jeżdżą na prąd, hołdują filozofii zero waste. Alkoholu nie tykają.

  • 23 9

 • Skatepark Osowa

  A tymczasem na skateparku w Osowej jeszcze wczoraj gromada dzieci. Jeżeli ktoś ma szacunek do pracy lekarzy i innych służb które apelują, że w związku z tą sytuacją są obciążeni nadmierną pracą i apelują by pozostać w domu to raczej nie puszcza się dzieci na skateparki.

  • 38 4

 • To nic nie daję skoro zmienia się częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów teraz gdy panuje wirus. Ja rozumiem koszta itp ale skoro jest kasa zaoszczędzona z braku zimy to warto dołożyć tą kasę do transportu i choć w małym stopniu walczyć z wirusem i nie doprowadzać do tłumów podróżnych w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

  • 31 4

 • Dól sexy alex zabije gdańszczan

  Stłoczyć bydło w autobusach i tramwajach to powinno być karalne

  • 14 8

 • Dla ciebie może i grypa, dla twojego dziadka i babci będzie śmiertelne. Nie myśl tylko o sobie.

  • 34 3

 • Czy pani rzecznik nie powinna podać się do dymisji? Przecież widzimy pracę nieprofesjonalnych pracowników wykonujących swoją pracę nie dość że w cywilnych, codziennych ubraniach zamiast kombinezonów,gdzie są okulary ochronne, gdzie kombinezony, osoby te rozcierają szmatami wszystko co znajduje się wewnątrz a jeden człowiek psiknie tu i tam. Czy tak trudno wznieść się na poziom dalekiego Wschodu by zobaczyć na czym polega dezynfekcja pojazdu? To wszystko jest w necie, ludzie w kombinezonach, maskach, okularach z aparaturą dezynfekującą odkażają pojazdy a u nas pozoracja i tryimf żenady. Może ktoś z UW czy UM skontroluje ten stan rzeczy lub zatrzyma komunikację w związku z brakiem możliwości profesjonalnego sprzątania?

  • 76 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.