• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zaaranżować na nowo Targ Węglowy?

Krzysztof Koprowski
16 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Jeszcze kilka tygodni temu na Targu Węglowym można było posiedzieć na czasowych, prowizorycznych meblach miejskich. Dzisiaj znowu królują tu auta, a sam plac jest przestrzenią martwą, na której nic się nie dzieje. Jeszcze kilka tygodni temu na Targu Węglowym można było posiedzieć na czasowych, prowizorycznych meblach miejskich. Dzisiaj znowu królują tu auta, a sam plac jest przestrzenią martwą, na której nic się nie dzieje.

Co zrobić by Targ Węglowy stał się atrakcyjną przestrzenią publiczną Gdańska? Podczas wtorkowej debaty w Akademii Sztuk Pięknych padły propozycje odbudowy zachodniej pierzei, jak i urządzenia na nim tymczasowych budynków-instalacji artystycznych.



Które rozwiązanie należy wdrożyć jako pierwsze na Targu Węglowym?

Dyskusja w siedzibie ASP, nota bene budynku stojącym przy Targu Węglowymzobacz na mapie Gdańska, przyciągnęła setkę osób zainteresowanych przyszłością tego pięknego, choć niezagospodarowanego placu.

Agnieszka Wołodźko, artystka i kuratorka CSW Łaźnia, proponowała, by na Targu Węglowym powstały takie instalacje artystyczne, które wymusiłyby na mieszkańcach interakcję. - Jest w Europie kilka przykładów takich obiektów, jak np. ażurowa kawiarnia o nazwie "Ptasie gniazdo" Jana-Erika Anderssona, w której śpiew ptaków rozbrzmiewa dopiero wtedy, gdy ktoś do niej wejdzie.

Ponieważ nie do końca wiemy, jakiego rodzaju funkcje powinny być dostępne na Targu Węglowym, padł pomysł ich "testowania" poprzez ustawienie tymczasowych obiektów, o konstrukcji podobnych do rusztowań. To pomysł Katarzyny Zawistowskiej, artystki z ASP Gdańsk.

- Na jednej z paryskich wysp, na terenie poprzemysłowym, powstała restauracja właśnie o takiej konstrukcji. Funkcjonuje dość prężnie i być może zostanie na dłużej. Wydaje się, że to dobry sposób na sprawdzenie przydatności danej funkcji w konkretnym miejscu.

Do takiego rozwiązania sceptycznie jednak podchodzi Antoni Taraszkiewicz, architekt z pracowni Fort i dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. - Przestrzegam przed zabudową tej przestrzeni w oparciu o konstrukcje tymczasowe. To nie da oczekiwanego efektu. Targ Węglowy czeka już na tyle długo na brakującą pierzeję, że nie ma już czasu na elementy tymczasowe.

Warto dodać, że pracownia Fort już przed laty opracowała koncepcję odbudowy zachodniej pierzei Targu Węglowego i zagospodarowania terenu zajmowanego przez budynek LOT. Ten projekt nie został nigdy zrealizowany. Ostatnio jednak pojawiły się informacje, że do inwestycji przymierza się właściciel budynku LOT.

Czytaj też: Jesienią konkurs architektoniczny na następcę LOT-u

Jaki jednak charakter powinna mieć nowa pierzeja czy ogólnie nowa zabudowa na Targu Węglowym? Monika Zawadzka, architekt i antropolog kultury, zwraca uwagę, że na tym terenie jest już wiele ważnych i reprezentacyjnych budynków, takich jak Brama Wyżynna, Katownia, Złota Brama czy Teatr Wybrzeże. Dlatego jej zdaniem nowe budynki powinny być skromne i nie stanowić dla nich konkurencji.

Z kolei Tomasz Bedyński z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zasugerował, że przy Targu Węglowym powinien powstać swojego rodzaju panteon sławy Gdańska. - W nowym budynku mogą się pojawić portrety słynnych gdańszczan czy też mapy Filipa Clüvera [geografa urodzonego w Gdańsku - dop. red.], który w oparciu o lokalizację Gdańska stworzył nową geografię Europy. To powinno być miejsce, w którym będzie można dowiedzieć się o miejskich instytucjach kultury czy zapoznać się z propozycjami spacerów śladami Heweliusza lub Grassa.

Z sali pod koniec dyskusji pojawił się też głos negatywie oceniający pomysł lokowania nowych budynków przy Targu Węglowym, jak i w innych rejonach Śródmieścia - Nie należy zabudowywać każdego skrawka wolnego terenu, by miejsce było przestrzenią publiczną, ponieważ turyści muszą gdzieś się zmieścić - mówiła mieszkanka Głównego Miasta i apelowała jednocześnie, by unikać tworzenia nawierzchni z kocich łbów, po której ciężko porusza się ludziom starszym i inwalidom.

Spotkanie, podczas którego mówiono raczej o ideach i wizjach, a nie konkretach, było pierwszym z cyklu. Kolejne mają odbyć się na wiosnę.

Targ Węglowy można zmienić w atrakcyjną przestrzeń publiczną, a w jej wymyślanie powinni zaangażować się mieszkańcy Gdańska - uważają organizatorzy debaty Główne Miasto - przestrzeń kultury.

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6

Wydarzenia

Opinie (207) 2 zablokowane

  • ale pytanie

    Puścić tramwaje...

    • 0 0

  • Może najpierw pomyśleć? (1)

    Targ Weglowy od wielu lat pełni funkcje parkingu dla wszystkich którzy przybywają na Stare Miasto . Do godz. 17-tej postój jest płatny ale można spokojnie zostawić auto i załatwić co trzeba albo odbyć spacer po starówce. Po 17- tej jest to główny i w zasadzie jedyny parking dla widzów Teatru. I co z tym faktem - czy widzowie maja przyjeżdżać do teatru tramwajem - to możliwe , ale ... Do tego dochodzi budujący sie teatr szekspirowski - nie widać żeby był w sąsiedztwie parking !
    Targ jest wykorzystywany rownież w lecie jako przestrzeń miejska dla celów kulturalnych i handlowych, co po jego zabudowie nie będzie możliwe.
    Może jednak należy najpierw przemyśleć praktyczne aspekty i zanim sie zabierze ludziom (turystom, widzom, mieszkańcom) taka prozaiczna rzecz jak parking w centrum miasta - zaproponować coś w zamian. A jak już będzie nowy parking to można dyskutować i dyskutować na temat jego zagospodarowania. Bo jakoś w Gdańsku nikogo nie denerwuje upływ czasu jak już sie coś zepsuje - dziura wstydu przed NOT jest dobitnym przykładem.

    • 1 2

    • Dla kierowcy zawsze parkingó będzie za mało

      • 0 0

  • Uwaga! Nadzieja jest matką..... (1)

    Piszcie młodzi, piszcie starsi, piszcie starzy, a Oni i tak zrobią swoje, i na pewno nie tak jak to sobie wyobrażacie, a dokładniej nie tak jak byście drodzy mieszkańcy i drodzy turyści sobie tego chcieli!
    Tylko wybory i konsekwentna akcja mieszkańców mogłyby coś zmienić! Ale to nie realne!
    Jeżeli można pomarzyć, to audyt, przeprowadzony przez audytorów niezależnych, wynajętych z innych miast, na przykład z Poznania i Łodzi, lub najpewniej trzęsienie ziemi lub trzecia wojna światowa. Brr.
    Ale skoro marzyć u nas jeszcze nie zakazano, to pomarzę sobie głośno co by zrobił gdybym był prezydentem tego wspaniałego Grodu:
    A) Zamówiłbym ekspertyzę u trzech niezależnych, z trzech różnych krajów analizę geologiczną stabilności gruntów pod Targiem Węglowym i Targiem Drzewnym, pod kątem możliwości budowy tam parkingów.
    Gdyby wynik był negatywny, problem zginął by raz, na zawsze!
    B) Opracował bym projekt zabudowy góry Targu Węglowego, według zdjęć, i h rycin i zdjęć z dawnych czasów z preferencją postawienia hotelu w stylu i klasie Danziger Hoffu i obudowy domkami zawieszonymi na ścianach Katowni, środek fontanna i ogródek z ławkami stolikami, jak np w Maastricht, wiele rozwiązań można by tego miasta zaadoptować do Gdańska!
    Parkingi w Gdańsku, a no na przykład od już na boisku za "Pałacem Młodzieży", teren od wielu lat nieużywany zapuszczony, doskonale usytuowany, wlot z ulicy Kotwiczników, wyjazd na ulicę Słodowników, obok ulica Podwale Przedmiejskie, główny dojazd z Polski do Gdańska Inwestycja: budki kasjerów, przytulna ubikacja i kilku stróży? Wszędzie blisko do najważniejszych punktów Gdańska!? Do hoteli żeglugi i na Targ Dominikański!Dobry parking dla gości Teatru Szekspirowskiego!?

    • 1 0

    • Eee... tam

      Prawisz zbyt porządne rzeczy, niegodne typowego polskiego trolla i hejtera.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane