Fakty i opinie

Jak zadbać o stopy po wakacjach? Podpowiada ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku

Spa dla stóp organizujemy przynajmniej raz w tygodniu. Podstawą każdego zabiegu pielęgnacyjnego jest złuszczanie.
Spa dla stóp organizujemy przynajmniej raz w tygodniu. Podstawą każdego zabiegu pielęgnacyjnego jest złuszczanie. fot. 123rf.com/ferli

Jak pielęgnować stopy po lecie? Co wpływa na stan paznokci i skóry naszych stóp? Czym pielęgnować ich skórę, by była miękka i gładka? Kiedy zmiany na skórze stóp i paznokciach wymagają konsultacji u specjalisty podologa? O zabiegach pielęgnacyjnych w okresie powakacyjnym opowiada dr Beata Łubkowska, ekspert kosmetologii i podologii, wykładowca, adiunkt na Wydziale Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. Uczelnia kształci na kierunkach: dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia oraz na studiach podyplomowych. Do końca rekrutacji pozostało niewiele czasu, to ostatnia szansa, aby rozpocząć studia od nowego roku akademickiego.Nadchodzi jesień, czyli czas długich wieczorów z książką, herbatą i kocem, ale również czas odnowy i powakacyjnej regeneracji. Chłodne wieczory i zimny wiatr nie zachęcają do spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Większość z nas może nawet unikać wyjścia z domu. Warto też swój czas przeznaczyć na domowe zabiegi pielęgnacyjne i spa dla stóp. Zdarza się, że właśnie jesienią, kiedy zakrywamy stopy pełnym obuwiem, powracają nieprawidłowości związane z wyglądem płytki paznokciowej, nadpotliwość czy nagniotki. Coraz powszechniejszym zjawiskiem są zmiany patologiczne w obrębie płytki paznokciowej, takie jak wrastające paznokcie, onyholiza, które obok dolegliwości bólowych powodują dyskomfort wywołany nieestetycznym wyglądem paznokci.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja stóp jesienią?

Dr Beata Łubkowska: Po pierwsze, nie zaniedbujmy pielęgnacji stóp tylko dlatego, że zaczynamy nosić pełne obuwie - tym bardziej należy się przyjrzeć stopom i spróbować zdiagnozować ewentualne zmiany czy dolegliwości. W terapii suchej skóry stóp, objętej hiperkeratozami, polecam wykonać peeling morskim piaskiem, a następnie spłukać je pod bieżącą letnią wodą. W ten sposób złuszczamy tylko zrogowaciały naskórek i nie powodujemy dodatkowego przesuszenia skóry stóp. Następnie wmasowujemy dokładnie emulsję hydrofobową z allantoiną, witaminą A i E lub maść z propolisem. Gdy mamy skórę wilgotną, z problemem nadpotliwości, odpowiednia będzie kąpiel stóp z dodatkiem soli morskiej o działaniu antybakteryjnym. Można też dodać kilka kropli przeciwgrzybiczego olejku z drzewa herbacianego. Ponadto kąpiele stóp w letnim wywarze z kwiatów rumianku doskonale łagodzą podrażnienia skóry. Każdorazowo pielęgnację stóp kończymy nałożeniem preparatu nawilżającego np. z aloesem.

Zwróćmy również uwagę na nasze paznokcie. Prawidłowa płytka paznokciowa powinna być półprzezroczysta, gładka i lśniąca, prostokątnego kształtu. Wszelkie zmiany w kolorze płytki (żółta, zielona, czarna) czy też w jej strukturze (zagłębienia, bruzdy podłużne i poprzeczne, pogrubienie) świadczą o nieprawidłowościach i na ich podstawie można czasem postawić diagnozę o stanie zdrowia. W okresie powakacyjnym zalecam pozostawienie paznokci bez lakieru, chociażby na kilka dni w miesiącu, pomoże to zwalczyć problem odbarwionej płytki paznokciowej. Dodatkowo w płytkę paznokciową możemy wcierać olej np. macadamia o wysokiej koncentracji składników aktywnych. Zwróćmy też uwagę na naszą dietę. Jednym z trików pielęgnacyjnych, ułatwiających utrzymanie stopy w dobrej kondycji i niwelujących opuchliznę stóp, jest unikanie w diecie nadmiernej ilości soli oraz cukru.

Jeśli zdecydujemy się na kąpiel stóp, niezależnie od problemu warto dodać 5 kropli olejku lawendowego, który ma silne działanie antyseptyczne i nawilżające.
Jeśli zdecydujemy się na kąpiel stóp, niezależnie od problemu warto dodać 5 kropli olejku lawendowego, który ma silne działanie antyseptyczne i nawilżające. fot. 123rf.com/rido
Jak powinno wyglądać domowe SPA dla stóp?

Spa dla stóp organizujemy przynajmniej raz w tygodniu. Podstawą każdego zabiegu pielęgnacyjnego jest złuszczanie, które możemy wykonać na wiele sposobów. Przy cienkiej i delikatnej skórze stóp sprawdzi się złuszczanie enzymatyczne sokiem z cytryny (kwasem cytrynowym) bądź drobnoziarniste mieloną kawą. Złuszczanie wykonujemy przez krótki okres czasu, po czym spłukujemy pod bieżącą wodą. Jeśli zdecydujemy się na kąpiel stóp, niezależnie od problemu warto dodać pięć kropli olejku lawendowego, który ma silne działanie antyseptyczne i nawilżające. Przy grzybicy stóp i pękających piętach pomocne okaże się 15-minutowe moczenie stóp w bakterio- i grzybobójczej nalewce nagietkowej.

Rozmiękczony naskórek stóp można zetrzeć szczoteczką ze sztywnym włosem lub kawałkiem wulkanicznej skały magmowej, zamiast stosowania pumeksu, który nie tylko usuwa warstwę rogową, ale niestety - wykonany zbyt głęboko - uszkadza również żywe komórki naskórka. Po usunięciu zrogowaciałego naskórka stopy są gotowe, aby przyjąć składniki aktywne, zatem przystępujemy do nawilżania i regeneracji. W domowym zaciszu możemy wykonać moczenie stóp w ciepłym oleju jojoba, po czym zawinąć je w folię oraz ręcznik. Takie okłady zapewnią skórze stóp gładkość i miękkość, i dodatkowo nawilżą paznokcie. Inne substancje korzystne dla skóry stóp to olej z awokado, masło shea czy zielona herbata, które można odnaleźć w gotowych produktach w postaci masek lub kremów pielęgnacyjnych. Kosmetyki nakładamy na określony czas, np. na godzinę, lub pozostawiamy na stopach przez całą noc, zabezpieczone odpowiednio bawełnianymi skarpetkami. Nie trzeba usuwać nadmiaru niewchłoniętego preparatu. Zamiast tego można wykonać masaż stóp, który poprawi ich krążenie i nasze samopoczucie.

Kiedy niezbędna jest wizyta w gabinecie podologa?

Podolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem dolegliwości i dysfunkcji w obrębie stóp oraz ich pielęgnacją. Zdecydowana większość pacjentów zgłaszających się do gabinetu podologicznego ma problem w obrębie aparatu paznokciowego, najczęściej związany z onycholizą, paznokciami wrastającymi, infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi czy też paznokciami pourazowymi i przerośniętymi. Do gabinetu podologicznego trafiają także osoby cierpiące z powodu dysfunkcji w obrębie stopy, m.in.: z płaskostopiem poprzecznym i podłużnym, paluchem koślawym, palcami młoteczkowatymi, ale również z modzelami, nagniotkami czy nadpotliwością, często po wielu próbach leczenia u innych specjalistów.

Podolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem dolegliwości i dysfunkcji w obrębie stopy oraz ich pielęgnacją.
Podolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem dolegliwości i dysfunkcji w obrębie stopy oraz ich pielęgnacją. fot. 123rf.com/IEGOR LIASHENKO
Jak wygląda wizyta w gabinecie podologa?

Pierwsza wizyta u podologa to wizyta konsultacyjna, która ma na celu zebranie niezbędnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. Przy tej wizycie specjalista ds. podologii ogląda stopy pacjenta i ocenia stan paznokci, skóry, deformacje i koślawości. Podolog w oparciu o wywiad i badania fizykalne, dysponując współczesnymi metodami diagnostycznymi, zwłaszcza komputerową platformą służącą do badania rozkładu nacisków na powierzchni podeszwowej stopy, jest w stanie zdiagnozować i pomóc w wielu schorzeniach dotyczących stóp, dobrać odciążenia miejsc zwiększonego nacisku, wykonać wkładki indywidualne czy też zalecić odpowiednie ćwiczenia. Na zakończenie wywiadu podolog omawia z pacjentem terapię i dobiera odpowiednią pielęgnację.

Gdzie szukać pomocy w przypadku wrastających paznokci, jednej z najczęściej występujących dolegliwości?

U podologa. Paznokieć wrastający występuje w sytuacji, gdy twarda, boczna krawędź płytki paznokciowej wbija się w otaczające tkanki miękkie. Jeśli pacjent nie odczuwa bólu, w początkowym etapie wystarcza zmiękczanie płytki odpowiednio przeznaczonymi do tego preparatami, oczyszczanie wałów paznokciowych z zalegających mas rogowych oraz odciążenie tego miejsca za pomocą tamponady (włókniny wiskozo-poliamidowej). Jeśli dolegliwości bólowe znacznie się nasilą, niezbędna jest korekta toru wzrostu paznokcia za pomocą klamry ortonyksyjnej lub implantów drutowych. Co więcej, w przypadku istniejącego stanu zapalnego i ziarniny w pierwszej kolejności wskazane jest pobranie materiału do badania bakteriologicznego. Środowisko wilgotne sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, najczęściej stwierdza się w ranie obecność gronkowca złocistego (staphylococcus aureus).

Pierwsza wizyta u podologa to wizyta konsultacyjna, która ma na celu zebranie niezbędnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia.
Pierwsza wizyta u podologa to wizyta konsultacyjna, która ma na celu zebranie niezbędnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. fot. 123rf.com/ Alexander Raths
Aby pogłębić wiedzę z zakresu podologii, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku zaprasza na studia podyplomowe na kierunek podologia. Uczelnia prowadzi rekrutację do 15 września br.

- Celem kształcenia na tych studiach podyplomowych jest przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu podologii. Słuchacze poznają metodologię zabiegów podologicznych, co pozwoli im na rozpoczęcie samodzielnej praktyki w tej dziedzinie. Głównym atutem studiów podyplomowych na kierunku podologia jest kompleksowe ujęcie tematyki oraz umiejętne połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez doświadczonych wykładowców oraz specjalistów - mówi Ewelina Kowalska, koordynator działu promocji i rekrutacji Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Współpracując z wysoce wykwalifikowaną kadrą, uczelnia stwarza niepowtarzalną okazję, aby uczyć się od najlepszych specjalistów. WSZ kształci studentów na kierunkach ściśle związanych ze zdrowiem.

W ofercie studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Zdrowia można znaleźć atrakcyjne kierunki studiów: dietetyka, ekodietetyka, kosmetologia bioestetyczna, podologia, prawo medyczne z elementami prawa kosmetycznego i farmaceutycznego, trychologia kosmetologiczna, MBA w ochronie zdrowia. Absolwenci Wyższej Szkoły Zdrowia są cenionymi na rynku specjalistami, a sama uczelnia coraz silniej identyfikowana jest jako centrum kształcenia wykwalifikowanych pracowników z obszaru nauk o zdrowiu. Wyższa Szkoła Zdrowia ukierunkowana jest na rozwój, dlatego nieustannie poszukuje nowych wyzwań i nowoczesnych rozwiązań. Tym, co pozostaje niezmienne od wielu lat, jest wysoka jakość kształcenia, a także promocja zdrowia.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł