Fakty i opinie

stat

Jak zmieni się os. Mickiewicza w Sopocie? Rozbudowa pawilonu i budowa ZOL

graf. trojmiasto.pl

W najbliższym czasie sopoccy radni zajmą się uchwaleniem nowego planu miejscowego obejmującego osiedle Mickiewicza. Najważniejsze zmiany to możliwość rozbudowy pawilonów usługowych - do czterech kondygnacji, także z funkcją mieszkaniową, oraz zielone światło dla rozpoczęcia budowy Zakładu Opieki Leczniczej.Przygotowywanie nowego planu miejscowego dla osiedla Mickiewicza rozpoczęło się już w 2017 roku. Projekt przygotowano i udostępniono do wglądu mieszkańcom. W najbliższym czasie zaś zajmą się nim radni.

Kluczowe wydają się dwie zmiany wprowadzone względem wcześniej obowiązujących planów:

  • poszerzenie możliwości rozwoju zabudowy usługowej i mieszkaniowej na terenie istniejącego parterowego pawilonu handlowego, znajdującego się w wieczystej dzierżawie Spółdzielni Mieszkaniowej im. A. Mickiewicza;
  • zwiększenie terenu istniejącego zespołu budynków Domu Pomocy Społecznej, o powierzchnię niezbędną do postawienia nowego budynku Zakładu Opieki Leczniczej.

Plany miasta dotyczące budowy Zakładu Opieki Leczniczej opisaliśmy szczegółowo pod koniec stycznia. Ważne są też jednak inne zmiany, które wprowadzić może nowa uchwała.

Pawilon: zabudowa do 12 metrów oraz parking podziemnyInteresujesz się zmianami planów miejscowych dla twojej okolicy?

tak, śledzę obwieszczenia i chodzę na spotkania 33%
tylko wtedy, gdy usłyszę, że dzieje się coś niepokojącego 51%
nie, raczej mnie to nie interesuje 16%
zakończona Łącznie głosów: 329
Co przewidują plany dla terenu pawilonów? Przede wszystkim pojawia się możliwość wyższej zabudowy - do czterech kondygnacji (a więc około 12 metrów) zamiast jednej. Trzeba jednak zaznaczyć, że cały parter budynku, który mógłby powstać na miejscu pawilonów, musiałby być przeznaczony na usługi.

- "W związku ze zmianą planu na terenach zabudowy usługowej, obecnego pawilonu handlowego, pojawi się możliwość jego rozbudowy o funkcje usługową i mieszkaniową wielorodzinną. Daje to szansę zwiększenia możliwości komercjalizacji terenu poprzez ustalenie elastycznego programu funkcjonalnego o potencjalną realizację preferowanych funkcji, takich jak: sklepy, gabinety lekarskie, apteka, przedszkole i żłobek, centrum sąsiedzkie, powierzchnie usługowo-biurowe na wynajem" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały o zmianie planów.
Nowy plan miejscowy przewiduje też możliwość stworzenia parkingu podziemnego.

Spółdzielnia: chcemy odnowić budynek, zagwarantować mieszkańcom usługiO plany dotyczące pawilonu handlowego zapytaliśmy przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej im. Adama Mickiewicza w Sopocie.

- Ten lokal jest stary i nadaje się do remontu. Chcemy go odnowić, stworzyć możliwość dla rozwoju usług korzystnych dla mieszkańców i powstania tam np. żłobka, przedszkola czy apteki, która w obecnie istniejącym budynku nie może powstać ze względu na to, że budynek ten nie spełnia norm. Chcemy też zmiany statusu tego budynku z usługowego na usługowo-mieszkalny, co pozwoliłoby zaoszczędzić całej spółdzielni wydatki - twierdzą przedstawiciele spółdzielni.
Odbyło się już spotkanie z mieszkańcami osiedla, na którym omówiono planowane zmiany. Kilka lat temu, gdy pojawiały się pierwsze informacje o planach budowy Zakładu Opieki Leczniczej, duża część mieszkańców obawiała się utraty znajdującego się nieopodal boiska. W planach jednak zagwarantowano jego pozostanie, a nawet wyremontowano je, więc teraz większość mieszkańców projekt poparła.

Takie ulotki pojawiły się na osiedlu Mickiewicza.
Takie ulotki pojawiły się na osiedlu Mickiewicza. fot. czytelnik trojmiasto.pl

Głosy sprzeciwu przeciwko ZOL i wyższej zabudowieWiększość głosów sprzeciwu względem przyjęcia nowego planu miejscowego dotyczy lokalizacji Zakładu Opieki Leczniczej. Część osób boi się, że jego działanie może być uciążliwe dla mieszkańców, pojawiają się nawet opinie o spadku wartości mieszkań w okolicy.

Jeżeli chodzi o rozbudowę pawilonu, to głosów sprzeciwu jest mniej.

- Chodzi tak naprawdę o wysokość zabudowy. Przy ul. Mickiewicza znajdują się co prawda bloki, ale akurat w tej okolicy dominuje zabudowa jednorodzinna i część osób boi się, że duży, ponad 12-metrowy budynek nie będzie tu pasował - mówi pani Anna, jedna z mieszkanek osiedla.
Z treści ulotek nawołujących do oprotestowania zmian w planie miejscowym, rozwieszonych na ulicy Mickiewicza, można wnioskować, że mieszkańcy obawiają się również budowy tzw. mieszkań na wynajem i uciążliwości wynikających z sąsiedztwa głośnych i imprezujących turystów.

Wciąż istnieje możliwość złożenia pisemnych uwag do projektu nowego planu miejscowego dla osiedla Mickiewicza. Przyjmowane będą one do 28 lutego w wydziale urbanistyki i architektury Urzędu Miasta Sopotu.

Opinie (90) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.