• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakie osiedle powstanie po gospodarstwie ogrodniczym Okaz?

Krzysztof Koprowski
29 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Nowa zabudowa zajmie nie więcej 35 proc. terenu przeznaczonego pod inwestycję, który stanowi ok. 45 proc. całego obszaru objętego projektem planu. Nowa zabudowa zajmie nie więcej 35 proc. terenu przeznaczonego pod inwestycję, który stanowi ok. 45 proc. całego obszaru objętego projektem planu.

Do ponownego wyłożenia trafił projekt planu zagospodarowania dla terenów po Okazie na Strzyży zobacz na mapie Gdańska. W znowelizowanym dokumencie uwzględniono kilka uwag m.in. w zakresie wysokości i kształtu dachu. Proponowane zapisy wciąż jednak pozwalają na budowę tutaj w pełni ogrodzonego osiedla.



Jaką formę powinno przybrać osiedle na terenach po Okazie?

O projekcie planu dla terenów użytkowanych przez wiele lat przez centrum ogrodnicze "Okaz" pisaliśmy ostatni raz we wrześniu w związku z jego pierwszym wyłożeniem do publicznego wglądu.

Wówczas mieszkańcy oraz lokalna rada dzielnicy złożyli szereg uwag, z czego kilka zostało rozpatrzonych pozytywnie.

- W nowym projekcie zmniejszona została maksymalna wysokość z 21 do 19 metrów. Na podstawie uwag ustaliliśmy także dachy strome [wcześniej były dopuszczone płaskie - dop. red.]. Pozostałe parametry są podobne, jak przy pierwszym wyłożeniu: powierzchnia zabudowy wynosi maks. 35 proc., biologicznie czynna minimum 15 proc., zaś intensywność zabudowy [stosunek powierzchni całkowitej budynku do powierzchni działki - dop. red.] 3 z czego kondygnacje nadziemne maks. 2 - wylicza Jarosław Wincek, projektant prowadzący plan z Biura Rozwoju Gdańska.

Nowy przebieg przejścia pieszego przez osiedle



Bardzo istotną zmianą jest inny przebieg przejścia pieszego między projektowanym parkiem zobacz na mapie Gdańskarejonem pętli tramwajowej zobacz na mapie Gdańska (docelowo także autobusowej) i przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

W pierwotnej wersji planu poprowadzono go tyłem nowej zabudowy, co mogło doprowadzić do powstania mało atrakcyjnego przejścia pomiędzy płotami nowej zabudowy i terenów Gdańskiego Ośrodka Sportu zobacz na mapie Gdańska. Zwracaliśmy na to uwagę we wrześniowym artykule.

Przesuń aby
porównać

W nowej wersji projektu planu ustalono "wlot ciągu pieszego" na przedłużeniu wejścia do parku na tyłach budynku Wojska Polskiego 39 zobacz na mapie Gdańska - co jest jak najbardziej godnym pochwały rozwiązaniem. Problem w tym, że dalszy jego przebieg do rejonu pętli jest już tylko zalecany, a to daje szerokie pole do interpretacji przez przyszłego inwestora.

- Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby oznaczenie tego ciągu jako obligatoryjnego pod względem przebiegu? Deweloperzy mogą wykorzystać proponowany przez BRG zapis i zamiast krótkiej trasy otrzymamy okrężną drogę do pętli tramwajowej - zwracał uwagę podczas dyskusji publicznej Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża.
Parametry zabudowy w obecnym projekcie planu zagospodarowania. Kropkami zaznaczono zalecany przebieg ciągów pieszych, strzałkami ich obligatoryjny wlot (wejście). Parametry zabudowy w obecnym projekcie planu zagospodarowania. Kropkami zaznaczono zalecany przebieg ciągów pieszych, strzałkami ich obligatoryjny wlot (wejście).
- Takim rozwiązaniem może być zapis o maksymalnym współczynniku wydłużenia trasy, ale nie mamy praktyki jego stosowania w planach. Od strony pętli musi się pojawić jakaś droga, prowadząca do wnętrza osiedla i prawdopodobnie inwestor wykorzysta jej przebieg do spełnienia warunków w zakresie ciągu pieszego - przekonuje Wincek.

Zalecany przebieg nie znaczy obowiązkowy



Deweloper może jednak równie dobrze poprowadzić ciąg pieszy do ul. Wita Stwosza i wzdłuż nowego budynku lub przez środek nowej zabudowy np. reprezentacyjnym holem wejściowym dla mieszkańców (tak zrobił np. inwestor biurowca Tryton zobacz na mapie Gdańska), a także przeistoczyć go w przejście "tunelowe", jak ma to miejsce przy Parku Kuźniczki zobacz na mapie Gdańska.

  • Zabudowane przejście z Parku Kuźniczki do zamkniętych basenów Start (przejście w tym miejscu nie było wymogiem planu). Takie rozwiązanie również może pojawić się na Okazie, przy czym furtka powinna być otwarta.
  • Zalecana lokalizacja ciągu pieszego w wykonaniu dewelopera biurowca Tryton - przejście przez hol budynku.
  • Struktura własności gruntów w granicach projektu planu.
- Nie ma w projekcie planów zapisów o tym, że ten ciąg pieszy będzie niezabudowany lub nie pojawi się tam przejście przez bramę. Furtki także mogą się pojawić, ale powinny być udostępnione i otwarte - wyjaśnia główny projektant planu.
Urbaniści niechętnie jednak podchodzą do pomysłu, by połączenie piesze wpisać jako wydzieloną kartę terenu, a wskazanego fragmentu terenu nie wystawiać na sprzedaż (obecnie cały teren po Okazie należy do miasta).

Jak szczegółowe powinny być zapisy planu?



- Wprowadzając takie zapisy, manewrujemy głębokością przyszłych budynków, a tutaj ciężko na etapie planu przewidzieć, jak będzie wyglądała przyszła zabudowa. Pytanie, do jakiej szczegółowości planu chcemy dążyć? - mówi Małgorzata Momont z Biura Rozwoju Gdańska.
- Biorąc pod uwagę pomysłowość deweloperów, szczegółowość zapisów powinna być jak największa. Nie chcemy, by powstał tutaj "korytarz", którego mieszkańcy będą unikali - odpowiada Witkiewicz.
  • Planowane wejście do parku (po prawej budynek Wita Stwosza 81), który zajmie ok. 30 proc. obszaru objętego granicami projektu planu.
  • Planowane wejście do parku na tyłach budynku Wojska Polskiego 39 (po lewej).
  • Wstępna wersja zagospodarowania terenu planowanego parku.

Zmiany w planie z myślą o nowym parku



Przy okazji zaktualizowanego projektu planu dokonano również drobnych korekt w zakresie wspomnianego parku o powierzchni ok. 0,7 ha (cały teren objęty planem liczy ok. 2,3 ha).

Dopuszczono tutaj możliwość lokalizacji sceny oraz toalety publicznej, co jest zgodne z powstającym projektem zagospodarowania tego obszaru w ramach zwycięskiego zadania z Budżetu Obywatelskiego 2017. Nowe zapisy pozwalają także na większą swobodę w kształtowaniu przebiegu chodników na tym terenie.

Uwagi można składać do 14 lutego



Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Strzyża - ul. Wita Stwosza 77" dostępny jest na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Uwagi do niego oraz prognozy oddziaływania na środowisko można składać do 14 lutego.

Materiał archiwalny z 2015 r.

Miejsca

Opinie (103) ponad 10 zablokowanych

  • Ankieta

    Zagłosowałem sobie tak dla hecy na pierwszą odpowiedź. W sumie tylko po to, żeby wytknąć debilizm samej możliwości takiej odpowiedzi. Ale teraz poważnie. Kto wymyśla takie bzdury? Jak to w ogóle jest jeszcze możliwe, że współcześnie zezwala się w ogóle na budowanie takich koszmarków?

    • 9 4

  • No poprostu bajka

    cichutki zapomniany kawałek Gdańska, zapraszamy :0

    • 4 4

  • CBA powinno zająć się sprawą budowy w tym miejscu stacji PKM zamiast przy SKM zaspa?

    • 9 14

  • Teraz zacznie się krzyk oszołomów (1)

    że "zabetonują", "wieżowce 19m...", "deweloper się obłowi", "powinien być park albo instytucja kultury", "więcej korków" "powinien być zabytek" i tym podobne bzdury.

    • 13 26

    • Szkodnk nie cynik.

      To nie sa bzdury a istotne aspekty zycia tych co w takim a nie innym otoczeniu beda mieszac, Uwazasz ze miasto to tylko blowisko bez miejsca na zielen i wcinanie sie deweloperow w kazda wolna zielona jeszcze przestrzen?Wiem,wiem czlowieka ,ktory ma zarobic kilka milionow zlotych na sprzedanych mieszkaniach obchodza tylko nowe wolne tereny pod jego biznes...Co go obchodzi jakosc zycia tych co zdecydowali sie na zakup takiego mieszkania..Przeciez on i tak tutaj nie mieszka a za miastem na wielohektarowej posiadlosci.Dziwi natomiast zgoda urzednicza na wszelkie propozycje deweloperow..Pewnie urzednicy robia to z dobroci serca.Nie mam co do tego watpliwosci.

      • 0 1

  • trojmiasto.pl generalnie ma straszny problem kiedy ma powstać coś nowego

    a zwłaszcza tzw "wieżowce". Niedawno w artykule o nieruchomości przy Sobótki utyskiwali na wieżyczkę ...15 metrową, a w tym artykule z kolei z podtekstu wynika iż 19 metrów to też "bebe wieżowce"... Przecież nikt nie każe mieszkać w mieście drodzy Państwo!!! Banino i inne takie czekają na Was!!!

    • 6 22

  • Okaz

    Jak projektant sobie pragnie to wejście na ten teren powinno być tylko za sprawą spadochronu i powinno być ogrodzone betonowym płotem /murem / wysokości takiej aby z przystanku pkm nikt nic nie widział .....

    • 9 1

  • 12k za metri kredyt do grobowej deski (1)

    zarobek dla banksterów i dobre pieniądze dla dewelopera i firemek budowlanych (nie mylić z małymi wykonawcami) które swą pozycje zawdzięczają dzikiej transformacji

    • 18 0

    • To mieszkaj u mamusi do grobowej deski albo plac za wynajem do grobowej deski . Tylko uzbieraj na wysoka emeryture bo cie na stare lata wywala na bruk

      • 3 0

  • Budyń i jego usłużni urzędnicy nie dadzą krzywdy zrobić deweloperowi

    Liczą się tylko nowe mieszkania. A "starzy " mieszkańcy są tylko potrzebni raz na 4 lata na 10 minut w dniu wyborów, żeby wrzucić kartke zwłaściwie zakreśloną listą.

    • 22 6

  • Tylko smutne współczesne getto

    Wysoki płot wokół i gate komando na bramie.

    • 16 3

  • Pan Witkiewicz ma rację. Plan miejscowy to prawo, a ono powinno być precyzyjne! (1)

    Jeśli deweloper może coś zrobić "po swojemu" i ku swojej wygodzie oraz interesowi - to tak na pewno zrobi. Czyli założeniem urbanistów powinno być stwarzanie zapisów stanowiących pożądane MINIMUM rozwiązań, a nie myślenie za dewelopera. Niech wreszcie urbaniści zrozumieją, że nie pracują w BRG jako architekci, tylko mają stawiać WYMAGANIA dla architektów, by uwzględniane były interesy zbiorowości. A na razie widzę jedynie, że martwią się, by deweloperowi nie stała się krzywda...

    • 23 3

    • BRG to banda idiotów .urbanisty tam chyba nie ma żadnego . I skad ta mania zeby sprzedawać duże działki . Podzielić teren na 6 małych wyznaczyć ciąg pieszy środkiem . I miasto jeszcze by na tym zarobiło mbo mała działka jest droższa za m2 niz wielka

      • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane