Fakty i opinie

stat

Jan Heweliusz, jakiego nie znacieMistrz Heweliusz bez tajemnic. W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku otwarto właśnie wystawę poświęconą wybitnemu astronomowi, browarnikowi i gdańszczaninowi w jednym: "Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów". Znalazły się na niej rarytasy, które w Gdańsku pokazane zostały pierwszy raz.Wystawa o Janie Heweliuszu to:

świetna sprawa, na pewno się wybiorę

59%

ciekawe wydarzenie, ale nie wiem czy znajdę na nie czas

34%

nic ciekawego, do końca roku będzie jeszcze wiele okazji do poznania życia Heweliusza

7%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 148
Blisko 170 eksponatów, w tym część związanych bezpośrednio z Janem Heweliuszem. - Niestety po mistrzu nie zostało wiele pamiątek. Mimo to, w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska udało się zebrać wiele z nich. Oglądać można nie tylko jego dzieła astronomiczne, słynny cyrkiel proporcjonalny, ale też starodruki sprowadzone ze zbiorów biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i wrocławskiego Ossolineum - mówi Janusz Dargacz, kustosz wystawy.

Z cenniejszych rzeczy po Heweliuszu będzie można obejrzeć m.in. cyrkiel, który sam wykonał, grafikę pt. Pejzaż wiejski, dyplom przyjęcia naukowca w poczet Towarzystwa Królewskiego w Londynie, a także księgi miejskie Gdańska, w których znajdują się zapisy o działalności publicznej Heweliusza - znany astronom był bowiem ławnikiem i rajcą. - Z ciekawostek też jest np. metryka chrztu astronoma czy akt ślubu - wymienia kustosz. - Myślę, że nie tylko miłośnicy Heweliusza, ale i historii Gdańska znajdą na tej wystawie coś dla siebie - dodaje.

Cyrkiel i grafika mistrza w Gdańsku pokazywane są po raz pierwszy. Wystawa prezentuje życie i działalność gdańskiego astronoma na różnych polach. Ukazuje go jako światowej sławy naukowca, lokalnego urzędnika zaangażowanego w sprawy Gdańska, a także artystę - Heweliusz bowiem wiele swoich dzieł opatrzył własnymi rysunkami.

Rzeczy związane z najwybitniejszym gdańskim astronomem na wystawie pt. "Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów" będzie można oglądać do 29 stycznia 2012 r. przed sezonem czyli do 15 czerwca od środy do soboty od godz. 10 do 16 i w niedziele od godz. 11 do 16, a w sezonie od wtorku do soboty od godz. 10 do 18 i w niedziele od godz. 11 do 18. Cena biletu tj za wejście do Ratusza Głównego Miasta: normalny - 10zł, ulgowy - 5zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (27)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.