Fakty i opinie

stat

Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym. Od czwartku więcej straganów

Tak prezentuje się tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku.

Ręcznie robione zabawki, biżuteria, świąteczne elementy dekoracyjne czy nalewki według starodawnych receptur - to wszystko można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który ruszył kilka dni temu w Gdańsku. Choć stragany pod chmurką już działają, ogrzewana hala wciąż jest w trakcie montażu.Czy wybierasz się w tym roku na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku?

tak, jestem na nim co roku 30%
tak, choć nie nastawiam się, że będzie szałowo 32%
raczej nie, choć może dam się skusić 18%
zdecydowanie nie 20%
zakończona Łącznie głosów: 807
Od kilku lat w grudniu, na Targu Węglowym w Gdańsku, stają handlowe stragany. Jeszcze niedawno można było na nim znaleźć głównie chińszczyznę. Jednak od paru lat przybywa miejsc z rękodziełem, sztuką ludową i świątecznymi ozdobami. Choć dziś jest ich zdecydowana większość, to wciąż znajdziemy jeszcze stoiska z tanimi perfumami czy kiczowatymi lampkami.

Na jarmark tak, ale dopiero w czwartek

Choć jarmark działa już od kilku dni, warto się na niego wybrać dopiero w najbliższy czwartek. Powód - wciąż zamknięta ogrzewana hala, w której zwykle mieszczą się najciekawsze stoiska z wyrobami artystów. To tam zawsze można było kupić ręcznie robione pluszaki, autorską biżuterię czy oryginalne zimowe swetry i czapki. Niestety, hala jest dopiero montowana, gotowa będzie właśnie w czwartek.

Trójmiejskie jarmarki bożonarodzeniowe

Na straganach pod chmurką można kupić wszystko, co ze świętami się kojarzy. Choć tu łatwiej trafić na rzeczy z masowej produkcji i różnej jakości.
Na straganach pod chmurką można kupić wszystko, co ze świętami się kojarzy. Choć tu łatwiej trafić na rzeczy z masowej produkcji i różnej jakości. fot. trojmiasto.pl
- 5 grudnia, kiedy startował Jarmark Bożonarodzeniowy, na części targu Węglowego odbywała się impreza Coca-Coli. Najszybciej jak to tylko było możliwe, a więc następnego dnia, ruszyliśmy z budową hali, w której co roku wystawiają się artyści oferujący unikatowe, ręcznie wykonane przedmioty - mówi Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem imprezy.
Artyści mają do hali wprowadzać się w środę. W czwartek ma już być dostępna dla zwiedzających.

Co robić na jarmarku?

Na jarmark zdecydowanie warto wybrać się po zmroku, kiedy liczne ozdoby - w tym piękna wenecka karuzela czy karoca św. Mikołaja zaprzęgnięta w renifery - wydobywają z niego świąteczny klimat. Na pewno warto spróbować grzanego wina (także w wersji dla kierowców) i zrobić sobie zdjęcie ze św. Mikołajem, który - jeśli nie siedzi na tronie - myszkuje po straganach.

Świetlna brama Jarmarku BożonarodzeniowegoNowością tegorocznego jarmarku jest sześciometrowy, dwupoziomowy Anielski Młyn z obracającym się na jego szczycie wiatrakiem i z ruchomymi figurami. Najwyżej umieszczone są postaci czterech aniołów, niżej znajdują się figury czterech świętych: św. Mikołaja - patrona dzieci, panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy i ubogich, św. Jana Nepomucena - patrona sprzedawców, żeglarzy i budowniczych mostów, św. Barbary - patronki marynarzy i św. Wojciecha - patrona Polski i archidiecezji gdańskiej.

Kolejna nowość to pięciometrowej długości iluminowana Zaczarowana Kareta, w której będzie można usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po raz pierwszy będzie można też obejrzeć "Święta Światłem Malowane" - wielkoformatowe projekcje multimedialne. Natomiast od strony Katowni za drewnianymi straganami można skorzystać z niewielkiego lodowiska.

W tym roku na jarmarku ma być łącznie 80 stoisk, na której swoje towary będą wystawiać kupcy z całej Polski, ale też z Litwy czy Węgier. Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 23 grudnia.

Święty Mikołaj przyjmuje każdego. Dla tych, którzy byli w tym roku wyjątkowo grzeczni, ma lizaki.
Święty Mikołaj przyjmuje każdego. Dla tych, którzy byli w tym roku wyjątkowo grzeczni, ma lizaki. fot. trojmiasto.pl

Opinie (93) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.