Fakty i opinie

Jarmark św. Dominika już za tydzień

Najnowszy artukuł na ten temat

Kto zorganizuje Jarmark św. Dominika?

Jarmark tradycyjnie rozpocznie się od parady, która przemaszeruje od Złotej Bramy do Długiego Targu.
Jarmark tradycyjnie rozpocznie się od parady, która przemaszeruje od Złotej Bramy do Długiego Targu. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Nowe miejsca, w których jarmark jeszcze nie gościł, więcej kramów rzemieślników, artystów i kolekcjonerów i mnóstwo atrakcji dla dzieci - taki będzie najbliższy Jarmark świętego Dominika, który ruszy w sobotę, 31 lipca. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa, bowiem impreza odbywa się już od 750 lat.Plan Jarmarku
Plan Jarmarku
Wszystko zaczęło się 750 lat temu, gdy w 1260 roku papież Aleksander IV zezwolił gdańskim Dominikanom na udzielanie odpustów w dniu św. Dominika. Od tej pory Jarmark św. Dominika nieodłącznie związany jest z Gdańskiem, ale cały czas się zmienia.

- Chcemy, aby Jarmark ożywiał nowe obszary Gdańska i angażował coraz to nowych mieszkańców oraz turystów - tłumaczy Andrzej Kasprzak, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora imprezy.

Dlatego w tym roku wśród 30 ulic, na której staną jarmarkowe stoiska, aż osiem jest nowych. Stragany rzemieślnicze i artystyczne będą rozstawione od ulicy Pańskiej przez Węglarską, Kołodziejską, Tkacką, Garbary aż do Ogarnej. Podczas tegorocznej edycji nie będzie za to stoisk na ulicy Tokarskiej, Warzywniczej i na Targu Rybnym. We wszystkich miejscach ustawią się kupcy z Polski, Austrii, Węgier, Czech, Niemiec i Litwy.

- Miasto dąży do tego, aby jarmark był nową jakością, atrakcją dla mieszkańców i turystów - tłumaczy Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska - Chcemy zmieniać przyzwyczajenia rzemieślników i handlowców, dlatego poszerzamy program o nowe wydarzenia i nowe obszary.

Jarmark otworzy parada, która w sobotę 31 lipca przemaszeruje przez Długi Targ. Nie zabraknie na niej Hermesa, patrona kupców, Cnót mieszczańskich, które zejdą ze Złotej Bramy oraz ulicznych aktorów. Przy Zielonej Bramie usłyszymy legendę o jarmarcznym kogucie, symbolu tej imprezy, a publiczność wybije 750 uderzeń na ogromnym bębnie, przy którym może stanąć aż 100 osób. Ci, którym nie uda się do niego przecisnąć, zagrają na małych bębenkach rozdawanych na Długim Targu. Na koniec na ścianie Ratusza Głównego Miasta zagra ośmioosobowa orkiestra.

Największe atrakcje jubileuszowej edycji jarmarku

Na ulicy Piwnej będą odbywać się wieczorne pokazy mody i biżuterii. Na debiutującej ulicy Ogarnej znajdzie się ekspozycja postaci z legend gdańskich. Na Targu Węglowym 14 sierpnia odbędzie się spektakl Paryski Salon Chopina, a oprócz tego będzie tam stać wesołe miasteczko i stoiska gastronomiczne. W ramach akcji "Zielona Brama do Kwadratu", jej boczne przejścia zostaną wyścielone trawą. Podczas jarmarku odsłonięty zostanie pomnik księcia Świętopełka II Wielkiego, który stanie na skwerze przy ulicy Szerokiej.

Atrakcje przygotowano także dla dzieci - na placu Kobzdeja będzie co weekend odbywać się Bajkowisko z bajkami poświęconymi różnym miejscach na świecie, zobaczymy tam także figury kogutów oraz Arenę Dominika, strefę dla kibiców piłki nożnej.

Ważnym miejscem będzie plac przed Bazyliką św. Mikołaja, gdzie będzie odbywał się festiwal Dusza Jarmarku organizowany przez Dominikanów. Zacznie się 1 sierpnia odpustem i przemarszem przez miasto, później będzie można zwiedzać zakamarki bazyliki, obejrzeć wystawę "Dominikańskie Korzenie Jarmarku" oraz tradycyjnie wybrać się na Sztuczka Street z dziełami studentów gdańskiej ASP.

Tegoroczny Jarmark zakończy się 22 sierpnia. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń znajduje się w naszym specjalnym serwisie - Jarmark św. Dominika 2010.

Opinie (159) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.