• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jarmark św. Dominika 2020: mniej stoisk i nowe zasady

Maciej Korolczuk
14 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ostatni dzień Jarmarku św. Dominika
Podczas tegorocznego Jarmarku najwięcej będzie stoisk rzemieślniczych (40 proc.) i kolekcjonerskich (24 proc.). Pozostałe to kramy artystów (18 proc.), przystanki kulinarne (12 proc.) i przysmaki regionalne (6 proc.). Podczas tegorocznego Jarmarku najwięcej będzie stoisk rzemieślniczych (40 proc.) i kolekcjonerskich (24 proc.). Pozostałe to kramy artystów (18 proc.), przystanki kulinarne (12 proc.) i przysmaki regionalne (6 proc.).

760. Jarmark św. Dominika rozpocznie się w sobotę, 25 lipca, i potrwa do połowy sierpnia. Ze względu na epidemię koronawirusa czeka nas jednak nieco inna impreza niż w latach ubiegłych.



Czy weźmiesz udział w tegorocznym Jarmarku?

Na wtorkowej konferencji prasowej władze miasta i organizatorzy Jarmarku z Międzynarodowych Targów Gdańskich nie ukrywali, że rozmowy o tym, czy i w jakiej formule ma się odbyć tegoroczna impreza, trwały długo i nie należały do łatwych.

- Nie będziemy udawać, że epidemia się skończyła - przyznała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ale musimy nauczyć się z nią żyć, respektując zasady bezpieczeństwa. Pytanie, czy epidemia powinna nam przeszkodzić w organizacji takiej imprezy jak Jarmark? Pewnie nie. Dlatego podjęliśmy to wyzwanie. Drugim powodem jest to, że Jarmark daje okazję do zaprezentowania swoich produktów rzemieślnikom, artystom, gastronomom. Daje im okazję, by je sprzedać i zarobić, co w porze lockdownu, który pozbawił wiele osób źródła utrzymania, jest niezmiernie ważne.
Jarmark św. Dominika 2020. Jarmark św. Dominika 2020.
Aby impreza mogła się w ogóle odbyć, organizatorzy wprowadzili szereg zmian w stosunku do edycji z poprzednich lat. M.in.

  • Po pierwsze - ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zmniejszono liczbę wystawców o 1/3, co oznacza, że liczba kramów i stoisk spadła z niemal 1 tys. do 650. Wystawcy pojawią się na 21 ulicach Starego i Głównego Miasta, ale swoje stoiska rozstawią tylko po jednej stronie ulicy, by nie tworzyły się wąskie gardła i zatory pieszych.
  • Po drugie - cała impreza odbędzie się w reżimie sanitarnym. Na każdym stanowisku sprzedawcy zostaną wyposażeni przez organizatora w środki ochrony osobistej: przyłbice, rękawiczki i środki dezynfekujące (te ostatnie będą też udostępnione dla odwiedzających na wszystkich stoiskach). W strefie gastronomicznej pojawią się dodatkowe przegrody z pleksi, a wszystkie stoiska staną tak, by zachować niezbędną odległość i zapewnić odwiedzającym dystans społeczny.
  • Po trzecie - w tym roku ceremonia otwarcia i zamknięcia Jarmarku odbędzie się bez udziału publiczności, będzie transmitowana wyłącznie w internecie. Dodatkowo wszystkie wydarzenia odbędą się przy ograniczeniu liczby widzów do 150 osób.
  • Po czwarte - w strefach gastronomicznych sprzedaż dań będzie odbywać się głównie na wynos. Na Ołowiance - podobnie jak przed rokiem - stanie strefa konsumpcyjna, ale tylko dla określonej liczby konsumentów wraz z konieczną obsługą. Stoliki mają być dezynfekowane po każdym kliencie, a strefa przed otwarciem będzie zamgławiana.

Otwarcie Jarmarku św. Dominika w 2019 r.


Zmiany czekają też w strefach imprez kulturalnych. Wprowadzono obowiązek zasłaniania nosa i ust przez wszystkich widzów, a miejsca siedzące i stojące zostaną wyznaczone z zachowaniem dystansu społecznego. Wszystkim zostaną zapewnione płyny do dezynfekcji, a strefa - podobnie jak ta gastronomiczna - będzie zamgławiana przed otwarciem oraz w przerwie technicznej.

Duży nacisk będzie kładziony na utrzymanie bezpieczeństwa i czystości w strefie sanitarnej. Toalet ma być więcej, a część kabin sanitarnych zostanie zastąpiona przez kontenery sanitarne z obsługą. Wszystkie kabiny i kontenery sanitarne będą wyposażone dodatkowo w dozowniki oraz płyn do dezynfekcji rąk i regularnie czyszczone.

Jednocześnie organizator Jarmarku zastrzega, że w przypadku wprowadzenia nowych obostrzeń impreza może zostać odwołana.

- Nie wiemy, ilu dokładnie gości nas odwiedzi, ale spodziewamy się, że może być ich nieco mniej niż w latach ubiegłych - przyznaje Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
  • Tegoroczny Jarmark będzie mniejszy, ale bezpieczniejszy - mówią organizatorzy.
  • Pierwsze kramy stanęły już na Targu Węglowym.
  • Jarmark potrwa 23 dni, a na 21 ulicach stanie łącznie ok. 650 stoisk.
  • W stosunku do poprzednich lat imprezę zmniejszono o 1/3.


Zmiany w organizacji ruchu drogowego



Zmiany będą obowiązywać w okresie: 13 lipca - 24 sierpnia br.

Dla ruchu kołowego wyłączone zostaną następujące ulice:

Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Św. Ducha (na odcinku od Złotników do Bosmańskiej), Szeroka (na odcinku od Złotników do Bosmańskiej) Grobla I-IV, Straganiarska (na odcinku od Grobla III do Warzywniczej), Tandety i Minogi oraz Targ Węglowy.

Dostęp do wyżej wymienionych ulic możliwy będzie jedynie za okazaniem zezwolenia - identyfikatora wydanego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Organizacja ruchu podczas Jarmarku. Organizacja ruchu podczas Jarmarku.
Dodatkowe zmiany w organizacji ruchu obejmują:
  • przesunięcie granicy Strefy Ograniczonego Dostępu do ul. Podwale Staromiejskie;
  • wprowadzenie w SOD strefy zamieszkania;
  • zamianę kierunku ruchu na przeciwny na ulicach Szklary i Lawendowa;
  • likwidację wszystkich miejsc parkingowych znajdujących się w pasie pomiędzy jezdniami na ulicy Długie Ogrody i utworzeniu w ich miejscu stref dla kolekcjonerów;
  • przesunięcie granic stref płatnego parkowania w rejon ulicy Długie Ogrody.

Przygotowane zostały miejsca parkingowe wyłącznie dla mieszkańców na ul. Długie Ogrody oraz na Podwalu Staromiejskim. Identyfikatory upoważniające do parkowania w tych miejscach wydawane są w biurze organizatora Jarmarku.

Wszystkie ulice objęte handlem znajdować się będą w strefie zakazu ruchu w godzinach 10-20.

Mieszkańcy Śródmieścia znajdą w swojej skrzynce pocztowej ulotkę zawierającą pełną informację. Ulotka powinna zostać dostarczona w miniony weekend.
13:49 4 SIERPNIA 20

Zachowaj dystans na jarmarku (10 opinii)

Ul. Stągiewna. Po co miasto wydaje pieniądze na taki bezsens? Może raczej należy likwidować jarmarczne stoiska i ogródki w miejscach wąskich i tłumnie odwiedzanych?
Ul. Stągiewna. Po co miasto wydaje pieniądze na taki bezsens? Może raczej należy likwidować jarmarczne stoiska i ogródki w miejscach wąskich i tłumnie odwiedzanych?

Wydarzenia

Jarmark św. Dominika 2020 (30 opinii)

(30 opinii)
jarmark

Opinie (271) ponad 20 zablokowanych

  • wg mnie za duży ten jarmark nadal

    niezbyt atrakcyjny, choć sam Gdańsk przyciąga atrakcyjnością, to jakoś jarmark mnie odpycha i zdecydowanie nie przepadam za tym "cyrkiem"

    • 0 1

  • Powinien być całkowicie zlikwidowany -poza bałaganem ,pijaństwem i sprowadzaniem złodziei z całego kraju niczego nie wnosi.

    • 0 0

  • Totalnie nierozsądne

    Epidemia się skończyła? Czy aby na pewno? Ilość osób zakażonych a także zgonów wciąż rośnie a Pani prezydent twierdzi ze epidemii juz nie ma? Czy to aby na pewno bezpieczne aby zapraszać do Gdańska turystów i narażać się wzajemnie na takie niebezpieczeństwo? Wybory przełożone bo wybuch pandemii, festiwale,lokalne imprezy takze ale jarmark ma sie odbyć? Moim zdaniem albo skończy się to kolejną falą zarazen albo po prostu ludzie sobie odpuszczą w tym roku więc miasto i tak nie zarobi:))

    • 0 0

  • pandemia trwa

    władze miasta powinny natychmiast odwołać imprezę.koniec,kropka.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane