• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jaśkowa Dolina: jednokierunkowa, ale przejezdna. Kluczowa decyzja: wyłączenie świateł

Maciej Korolczuk
20 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (153)

W poniedziałkowy poranek na Jaśkowej DolinieMapka udało się uniknąć drogowego paraliżu. Ruch zarówno tam, jak i na ul. MigowskiejMapka, gdzie wytyczono objazd, odbywał się płynnie. I tak jak z braku korków mogli cieszyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej, tak na nową organizację ruchu narzeka część mieszkańców ul. Migowskiej. Jak twierdzą, przejeżdżające autobusy i ciężki sprzęt powodują drgania i zagrażają starszym budynkom.
Choć nowa organizacja ruchu na Jaśkowej Dolinie łączącej Wrzeszcz z Pieckami-Migowo obowiązuje już od sobotniego poranka, to największych utrudnień drogowcy i sami kierowcy spodziewali się w poniedziałek rano.

Od soboty duże zmiany w ruchu na Jaśkowej Dolinie Od soboty duże zmiany w ruchu na Jaśkowej Dolinie

Zmiany w ruchu wchodzące w życie w weekend, a nie w dni powszednie, to od kilku lat standardowe działanie urzędników odpowiedzialnych za organizację ruchu na drogach. Standardowe, ale co najważniejsze - skuteczne, bo kierowcy nie są zaskakiwani zmianami, mają 1-2 dni na oswojenie z utrudnieniami i ewentualne znalezienie dla siebie najlepszej alternatywy.

07:31 20 MARCA 23 (aktualizacjaakt. 07:52)

Płynny ruch na wys. Jaśkowej Doliny (18 opinii)

Płynny ruch u bez korków na newralgicznym skrzyżowaniu Jaśkowej Doliny z Na Wzgórzu. Kluczowa i dobra decyzja drogowców o wyłączeniu sygnalizacji świetlnej
Płynny ruch u bez korków na newralgicznym skrzyżowaniu Jaśkowej Doliny z Na Wzgórzu. Kluczowa i dobra decyzja drogowców o wyłączeniu sygnalizacji świetlnej


 • Ruch jednokierunkowy w stronę Moreny na wysokości budowanego zbiornika retencyjnego odbywa się lewym pasem.
 • Choć na ul. Migowskiej i Na Wzgórzu (na zdjęciu) ruch samochodowy znacznie wzrósł, to w poniedziałek rano odbywał się płynnie.
 • O wprowadzonych zmianach w organizacji ruchu informują kierowców mobilne znaki zmiennej treści.
 • W poniedziałek korków i paraliżu udało się uniknąć.

Jaśkowa Dolina: w poniedziałek rano bez korkówI tak też było w poniedziałek. Ruch zarówno na Jaśkowej Dolinie, jak i ul. Migowskiej i Na Wzgórzu odbywał się płynnie. Korków nie było ani w kierunku Moreny, ani w stronę Wrzeszcza. Bez opóźnień kursowały też autobusy komunikacji miejskiej.

Duża w tym zasługa nie tylko kierowców, ale też samych drogowców. Kluczową i bardzo dobrą decyzją było wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Jaśkowej Doliny z ul. Na WzgórzuMapka. W lepszej orientacji na drodze służyły też mobilne znaki zmiennej treści ustawione zarówno od strony Wrzeszcza, jak i rondzie Pana Cogito.

 • Kluczową i dobrą decyzją okazało się wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Jaśkowej Doliny i ul. Na Wzgórzu.
 • Na tej decyzji skorzystały także autobusy komunikacji miejskiej.

Walka z czasem na SchubertaUlica Migowska i Na Wzgórzu nie były jedynymi, którymi kierowcy omijali zamknięty odcinek Jaśkowej Doliny. Było to także możliwe na ul. SchubertaMapka, gdzie do niedzielnego wieczora trwała walka z czasem, by uporać się z awarią wodociągową, do której doszło w ubiegłym tygodniu.

W sobotę rano odcinek drogi na wysokości posesji nr 84 został zamknięty. Awarię udało się usunąć dopiero w niedzielę późnym wieczorem i przed godz. 22 przywrócono ruch w obu kierunkach.

Jaśkowa Dolina: Kierowcy zadowoleni, mieszkańcy nie bardzoNie wszystkim nowa organizacja ruchu na Jaśkowej Dolinie i - szczególnie - Migowskiej przypadła do gustu. Już w sobotę, 18 marca, a więc pierwszego dnia obowiązywania ruchu jednokierunkowego, skontaktował się z nami mieszkaniec ul. Migowskiej.

Jak twierdzi pan Jarosław, przejeżdżające tamtędy z dużą częstotliwością autobusy komunikacji miejskiej i ciężki sprzęt budowlany stanowią zagrożenie dla stojących tam prawie stuletnich budynków.

Nowa organizacja ruchu na Jaśkowej Dolinie ma obowiązywać do końca czerwca. Nowa organizacja ruchu na Jaśkowej Dolinie ma obowiązywać do końca czerwca.


- Jestem mieszkańcem ul. Migowskiej i od soboty czujemy się zagrożeni powstałą sytuacją - napisał pan Jarosław. - Na ul. Migowskiej stoją prawie 100-letnie budynki. Ulica jest wykonana z płyt jomb, pokrytych cienką warstwą asfaltu, w dodatku bardzo dziurawego. Przejazd każdego ciężkiego pojazdu, np. autobusu, średnio co kilka minut powoduje bardzo duże drgania budynku, co może doprowadzić do katastrof budowlanych, a co się z tym wiąże - do utraty zdrowia, życia i mienia. Nie były prowadzone ekspertyzy i badania w tym zakresie a jeżeli były, to bez naszej wiedzy. Dodatkowo z mieszkańcami nie były prowadzone żadne konsultacje w tym zakresie. Dowiedzieliśmy się o tym zaledwie tydzień temu. Od soboty próbuję zgłosić powyższy problem odpowiednim służbom, ale bez żadnej reakcji i empatii.
Nowa organizacja ruchu na Jaśkowej Dolinie ma obowiązywać do końca czerwca.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (153)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane