• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jeden tramwaj dziennie odjeżdża z pętli-widmo

Ewelina Oleksy
27 kwietnia 2023, godz. 11:45 
Opinie (195)
  • Pętla Chełm stoi pusta i tak na razie pozostanie.
  • Pętla Chełm stoi pusta i tak na razie pozostanie.

Co dalej z pętlą tramwajową Chełm WitosaMapka, która jest kompletnie niewykorzystywana? Narzekają na to mieszkańcy, interpelację napisał miejski radny. Pętla wróci do życia, ale dopiero po uruchomieniu trasy Nowa Politechniczna, czyli nieprędko.Czy tramwaje powinny wjeżdżać na pętlę Chełm Witosa?

Na pętlę Chełm Witosa żaden tramwaj nie dojeżdża od początku marca - wcześniej kursowała tam linia nr 3. To się jednak zmieniło, gdy uruchomiono Nową Warszawską. Kurs linii nr 3 wydłużono wtedy do pętli Łostowice ŚwiętokrzyskaMapka z pominięciem wjazdu w pętlę na Witosa.

Na pętlę Witosa "nie zawija" też żadna inna z kilku linii kursujących przez Chełm. Okolicznym mieszkańcom - tym, którzy z pętli Witosa mieli bliżej do domów - ta zmiana się nie podoba.  • Pętla Chełm stoi pusta i tak na razie pozostanie.
  • Pętla Chełm stoi pusta i tak na razie pozostanie.

"Najpierw zabrano autobusy, teraz tramwaje. Pętla stoi pusta"- ZTM niszczy coś, co od wielu lat dobrze działało. Najpierw z pętli na Witosa zabrano autobusy, a teraz tramwaje. Pętla za grube miliony jest pusta i niszczeje. To marnowanie pieniędzy - napisała pani Danuta, mieszkanka miasta do radnego Przemysława Majewskiego (PiS), z prośbą, by zajął się tematem.
Majewski wystosował w tej sprawie interpelację do władz Gdańska, w której zapytał o to, czy i jak miasto ma zamiar wykorzystać pętlę na Chełmie.

Aktualne rozkłady jazdy ZTM GdańskRadny właśnie dostał odpowiedź od wiceprezydenta Piotra Borawskiego, odpowiedzialnego za komunikację miejską.

Jeden kurs z pętli dziennie o 4:32 nad ranemBorawski poinformował, że roczny koszt utrzymania pętli Chełm Witosa to 48,1 tys. zł.

- Pętla ta jest i będzie wykorzystywana do skracania tras w trakcie zakłóceń ruchu i konieczności tzw. łamania ruchu. Aktualnie z pętli Chełm Witosa w dni powszednie o godz. 4:32 realizowany jest jeden kurs linii tramwajowej nr 6 do Jelitkowa - odpisał radnemu wiceprezydent.
Po uruchomieniu Nowej Warszawskiej tramwaje na pętlę Witosa już nie kursują. Po uruchomieniu Nowej Warszawskiej tramwaje na pętlę Witosa już nie kursują.

Pętla wróci do użytku po uruchomieniu Nowej PolitechnicznejBorawski wskazał też, kiedy pętla na Chełmie wróci do życia.

- Pętla ponownie zostanie wykorzystana w pełnym zakresie po uruchomieniu trasy tramwajowej Gdańsk Południe-Wrzeszcz [to tzw. Nowa Politechniczna - dop. red.] - napisał.
Szkopuł w tym, że terminu oddania do użytku tej inwestycji nie ma, na pewno jednak minie jeszcze kilka lat, zanim to nastąpi.

Nowa Politechniczna. Jeszcze rok projektowania [nowe wizualizacje] Nowa Politechniczna. Jeszcze rok projektowania [nowe wizualizacje]

Miasto jest dopiero na etapie prac projektowych, które mają potrwać do I kwartału 2024 r. (pierwotnie miały się zakończyć wraz z końcem 2022 r.). Nowa Politechniczna jest najdłużej projektowaną trasą tramwajową w Gdańsku. Prace nad nią zaczęły się już w 2015 r., czyli 8 lat temu.

Jak podkreśla jednak Borawski, mieszkańcy, którzy dotychczas korzystali z dojazdów na pętlę Witosa, po jej wyłączeniu z użytku nie zostali z niczym.

- Mieszkańcy mają teraz więcej kursów komunikacji miejskiej i jeżdżące częściej, bo co 2 minuty, tramwaje. Ich przystanek - Sikorskiego - jest ok. 100 m od pętli, więc niedaleko, a przystanki autobusowe są jeszcze bliżej - wskazuje.
Informacja władz Gdańska ws. dalszych losów pętli Chełm Witosa. Informacja władz Gdańska ws. dalszych losów pętli Chełm Witosa.

Radny: to oznacza, że przez najbliższe lata pętla będzie niszczećJak komentuje radny Majewski, odpowiedź władz Gdańska ws. dalszych losów pętli Witosa nie jest zadowalająca.

- Dotychczas mieszkańcy Chełmu mieli możliwość dogodnej przesiadki z autobusu do tramwaju, teraz rocznie wydawane będzie 50 tysięcy zł by utrzymać stan pętli. Fakt, że ma zostać wykorzystana po ewentualnym otwarciu trasy GPW oznacza, że realnie przez najbliższe lata będzie niszczeć niewykorzystywana przez komunikację miejską - mówi nam Majewski. - To niegospodarne, tym bardziej że mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznej dzielnicy wskazują na potrzebę przywrócenia niektórych krótszych kursów tramwajów do pętli Chełm czy zatrzymywania tam autobusów.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (195)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane