• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jedno miejsce, różne lata: dworzec we Wrzeszczu

bra
6 marca 2023, godz. 07:00 
Opinie (73)
  • Pierwszy budynek dworca we Wrzeszczu, jeszcze nie w dzisiejszej lokalizacji. Ok. 1904 roku.
  • Budynek dworca w 1906 roku. Wówczas stał w takim miejscu, że był widoczny nawet z głębi dzisiejszej ul. Dmowskiego.

Pierwszy budynek dworca we WrzeszczuMapka powstał ponad 150 lat temu, ale na przestrzeni czasu niejednokrotnie zmieniał wygląd i raz miejsce. Obecnie trwa budowa kolejnego, nowego gmachu. Zobaczcie wcześniejsze budynki, które pełniły tę rolę.Która wersja dworca najbardziej ci się podoba?

Pierwszy dworzec kolejowy we Wrzeszczu, który oddano do użytku 1 lipca 1870 roku, stał w miejscu gdzie dzisiaj biegną tory dalekobieżneMapka.

Budowa piętrowego obiektu z parterowymi skrzydłami trwała około roku.

Większy i nowocześniejszy budynek, w miejscu, w którym stoi dzisiejszy obiekt, miał powstać w 1914 roku, ale wybuch wojny pokrzyżował ten plany. Nowy dworzec nie powstał też w 20-leciu.

Chociaż nowy budynek miał powstać w 1914 roku, to jednak nie powstał i ten wybudowany w 1870 roku przetrwał aż do końca II wojny światowej. Zdjęcie z 1935 roku. Chociaż nowy budynek miał powstać w 1914 roku, to jednak nie powstał i ten wybudowany w 1870 roku przetrwał aż do końca II wojny światowej. Zdjęcie z 1935 roku.
Zniszczenia, jakie dokonały się pod koniec drugiej wojny światowej, sprawiły, że budynek nie nadawał się do dalszego użytkowania. Jednak na nowy gmach przyszło czekać aż siedem lat.

W 1952 roku, ekipa 55 pracowników PKP postawiła nowy, murowany budynek w rekordowo krótkim czasie 65 dni. Było to jednak rozwiązanie tymczasowe, które miało przetrwać do czasu budowy dworca z prawdziwego zdarzenia.Tymczasowy dworzec wybudowany w zaledwie 65 dni został otwarty na początku 1952 roku. Zdjęcie z roku 1955. Tymczasowy dworzec wybudowany w zaledwie 65 dni został otwarty na początku 1952 roku. Zdjęcie z roku 1955.
Jednak zamiast zaprojektować i zbudować od zera odpowiedni dla Wrzeszcza gmach, postanowiono przerobić ten już istniejący. Budowla ruszyła w czerwcu 1967 roku. Budynek ukończono w październiku 1968, a oddano go do użytku 8 marca 1969 roku.

Powstał przeszklony pawilon rozbudowany w kierunku Oliwy, który zyskał dwa wejścia - jedno z frontu, drugie z boku.

Dworzec we Wrzeszczu jako przeszklony pawilon został otwarty w marcu 1969 roku i w takiej formie, choć z pewnymi zmianami, przetrwał ponad 50 lat. Dworzec we Wrzeszczu jako przeszklony pawilon został otwarty w marcu 1969 roku i w takiej formie, choć z pewnymi zmianami, przetrwał ponad 50 lat.
W takiej mniej więcej formie przetrwał do naszych czasów. Po drodze doklejano do niego kolejne dobudówki handlowo-usługowe. A kilka lat temu poddano liftingowi.

Pod koniec 2020 roku okazało się, że dni dworca są policzone. Mimo że kolejarze ogłosili przetarg na przebudowę, to w praktyce oznaczało budowę zupełnie nowego gmachu od podstaw.

Prace mają zakończyć się w połowie 2023 roku.

  • Obecnie w budowie jest zupełnie nowy budynek dworca.
  • Który docelowo ma tak się prezentować.

bra

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane